Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Un șofer băut a încercat să fugă de poliție la Sângera. Viteza l-a dat de gol

Un șofer s-a ales cu dosar penal, după ce a urcat în stare de ebrietate la volan și se deplasa cu viteză excesivă pe o stradă din Chișinău.

Publicat

Este vorba despre un bărbat în vârstă de 43 de ani, care ieri-seara, în jurul orei 18:40, se deplasa la volanul unui automobil de marca Honda pe șoseaua Muncești, când a fost prins de un echipaj al INSP că se deplasa cu o viteză de 113 km/h, scride descide.md

Oamenii legii l-au somat să tragă mașina pe dreapta, însă acesta a ignorat indicațiile agenților de patrulare și a apăsat pe accelerator. Echipajul de poliție a pornit pe urmele vitezomanului și l-au ajuns în localitatea Sîngera, unde acesta a abandonat automobilul și a încercat să fugă de la fața locului.

În timpul discuției cu șoferul fugar, polițiștii au simțit de la acesta un miros înțepător de alcool și l-au testat cu aparatul Drager, iar rezultatele au arătat că aceasta avea o concetrație de alcool de 0.83 mg/l în aerul expirat.


Pe numele șoferului a fost întocmit un proces penal pentru conducerea automobilului în stare de ebrietate. Totodată, acesta s-a ales cu procese verbale pentru ignorarea regimului de viteză, cât și pentru nestoparea la semnalul agenților de patrulare.


Advertisement

Moldova

/VIDEO/ Șofer agresiv, surprins pe contrasens la Măgdăcești. Bărbatul riscă să rămână fără permis de conducere.

Scene periculoase pe traseul R-6, în satul Măgdăcești din raionul Criuleni. Un șofer a fost surprins de camere mergând pe contrasens și manifestând un comportament agresiv în trafic.

Publicat

Imaginile au apărut în mediul online, iar Poliția s-a autosesizat imediat. Potrivit informațiilor, incidentul s-a produs pe 6 noiembrie. În urma unui apel la Serviciul 112, un echipaj al poliției de patrulare a intervenit prompt și a reușit să identifice conducătorul auto — un bărbat de 32 de ani, originar din UTA Găgăuzia, care se afla la volanul unui Volkswagen.

Pentru comportament agresiv în trafic, pe numele acestuia a fost întocmit un proces-verbal, iar materialele au fost transmise instanței de judecată. Oamenii legii propun ca șoferul să fie privat de dreptul de a conduce pentru o perioadă de la 6 luni până la un an.

Totodată, a fost inițiat un proces penal, după ce bărbatul a refuzat testarea alcoolscopică.


Poliția reamintește tuturor participanților la trafic că siguranța rutieră este responsabilitatea fiecăruia și îndeamnă șoferii să manifeste prudență și respect în trafic, pentru a evita tragediile.


Citește mai departe

Moldova

/ÎN CĂUTARE/ Dispărută fără urmă: O femeie din Bălți este căutată de rude, după ce a plecat de acasă și nu s-a mai întors.

A plecat de acasă fără a anunța pe cineva încotro merge, iar de atunci nimeni nu mai știe nimic despre ea. Este vorba despre o femeie în vârstă de 70 de ani, originară din municipiul Bălți. Aceasta ar fi ieșit din locuință în plină noapte și nu s-a mai întors.

Publicat

Disperate, rudele s-au adresat după ajutor la poliție. Potrivit acestora, în dimineața zilei de 5 noiembrie, în jurul orei 4:00, femeia a părăsit domiciliul său, amplasat pe o stradă din municipiul Bălți, într-o direcție necunoscută, iar de atunci i s-a pierdut urma.

În acest context, poliția solicită ajutorul cetățenilor. Femeia care apare în imagini are o înălțime de aproximativ 1,65 metri, corpolență medie, păr cărunt și ochi căprui.

Persoanele care au recunoscut-o și dețin informații despre locul aflării ei sunt rugate să apeleze imediat numerele de telefon 069 889 914, 068 976 000 sau serviciul unic 112. Orice detaliu contează!


Citește mai departe

Moldova

Lecție scumpă pentru un șofer grăbit – 30 de zile fără permis și faimă online

Un bărbat de 54 de ani din capitală a fost identificat și sancționat după ce imaginile video apărute online l-au surprins ignorând un pieton care traversa regulamentar strada Ion Creangă, în sectorul Buiucani. Mai mult, acesta se deplasa cu viteză excesivă pe banda destinată transportului public.

Publicat

Incidentul s-a produs pe 4 noiembrie, iar comportamentul periculos al conducătorului auto, aflat la volanul unui Renault, a stârnit reacții aprinse în mediul online. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit că șoferul avea deja 9 puncte de penalizare pentru abateri anterioare de la regulile de circulație.

Pentru această încălcare, dar și din cauza punctajului acumulat, bărbatul va fi suspendat din dreptul de a conduce pentru 30 de zile.


Citește mai departe

topul săptămânii