Moldova
Încercarea vină n-are: 32 de persoane au încercat să treacă granița cu teste COVID-19 false
Angajații Poliției de Frontierei au identificat în fluxul de călători 32 de persoane care au prezentat teste PCR Covid-19, cu semne de falsificare. În toate cazurile au fost inițiate cercetări penale pentru deținerea și folosirea actelor oficiale false.
În după amiaza zilei de ieri, 25 martie, în punctul de trecere a frontierei Palanca, conform unei informații operative polițiștii de frontieră au acționat pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților transfrontaliere. Ca rezultat, 16 pasageri ai unui autocar de pe ruta Republica Moldova – Federația Rusă dețineau asupra lor rezultatele testelor PCR Covid-19 negative, cu semne rezonabile de falsificare. La audieri, persoanele nu au fost sigure și clare în declarații privind procedura de testare ai acestora la laborator. La o oră diferență, în același punct de trecere, pe sensul de intrare în țară a fost identificat un cetățean moldovean care pentru a fi scutit de autoizolare a prezentat rezultatul testului PCR Covid-19 contrafăcut. Astăzi, în punctul de trecere a frontierei Tudora la alți patru cetățeni moldoveni s-au depistat teste PCR Covid-19 falsificate.
Totodată, nouă teste PCR Covid-19, care au prezentat suspecții de falsificare, au fost ridicate și în punctul de trecere a frontierei Leușeni. Sunt vizați în cercetările penale atât cetățeni moldoveni, cât și cetățeni români. Iar în punctul de trecere a frontierei Sculeni, o familie din România (soț și soție) a încercat astăzi să intre în Republica Moldova prezentând testele falsificate.
Cele 32 de teste PPCR Covid-19 negative, cu semne de falsificare, au fost ridicate și transmise către laboratorul de expertiză tehnico-juridică. Pe numele persoanelor au fost inițiate cauze penale conform art.361 (al.1) CP al RM, precum și cetățenii care au intrat pe teritoriul Republicii Moldova au fost plasați în autoizolare pentru 14 zile.
Poliția de Frontieră intervine cu solicitarea către călători de a nu încerca vigilența polițiștilor de frontieră, aflați în prima linie de control al trecerii frontierei de stat. Orice activitate ilegală se penalizează, mai grav este că falsificarea unui astfel de document poate costa VIAȚA proprie sau a celui drag. #Fiți_responsabili #COVID19_nu_a_dispărut !
Moldova
Alcool, răpire și impact: Un bărbat, fiind băut, ar fi răpit mașina oaspetelui său după care a ajuns cu ea în șanț.
Un caz mai puțin obișnuit de „răpire a unui automobil” s-a încheiat cu un derapaj spectaculos pe un traseu din raionul Fălești, iar polițiștii investighează acum circumstanțele.
Totul s-a întâmplat în dimineața de 19 martie, în jurul orei 08:50. Proprietarul mașinii, un bărbat de 34 de ani din raionul Telenești, a alertat poliția și a declarat că i-a fost răpită mașina. Potrivit oamenilor legii, bărbatul păgubaș se afla în vizită la un cunoscut din satul Mărăndeni. Se pare că ospitalitatea a avut un efect neașteptat: gazda, în vârstă de 33 de ani, a luat cheile „fără acord” și s-a urcat la volan.
Plimbarea neautorizată s-a încheiat aproape la fel de repede precum a început: în apropierea satului Răuțel, șoferul a pierdut controlul mașinii și a derapat într-un canal de scurgere. Din fericire, nimeni nu a fost rănit.
Testul alcoolscopic a confirmat bănuielile: bărbatul avea 0,95 mg/l alcool în aerul expirat, adică o stare de ebrietate avansată.
Polițiștii continuă să documenteze cazul.

Moldova
/VIDEO/ Descinderi antidrog la Strășeni: Trei bărbați, documentați pentru consum și trafic de narcotice.
Polițiștii din Strășeni au intensificat acțiunile de combatere a traficului și consumului de droguri, fiind documentată activitatea ilegală a trei bărbați cu vârste cuprinse între 25 și 50 de ani. Descinderile au avut loc în localitățile Strășeni, Lozova și Lupa-Recea.
Potrivit oamenilor legii, unul dintre suspecți a fost surprins în flagrant în timp ce ridica o cantitate de marijuana, comandată prin intermediul aplicației Telegram, metodă tot mai des utilizată în distribuirea substanțelor narcotice.
În urma perchezițiilor efectuate la domiciliile acestora, polițiștii au depistat și ridicat mai multe substanțe suspecte, dar și obiecte utilizate pentru consumul de droguri. Toate probele au fost transmise pentru expertiză, în vederea stabilirii exacte a tipului și cantității de substanțe interzise.
Persoanele vizate sunt cercetate în conformitate cu legislația în vigoare, iar polițiștii continuă acțiunile de investigație pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea altor persoane implicate în această activitate ilegală.
Moldova
/VIDEO/ „Tentația” din vitrină: Un tânăr și o minoră, suspectați că ar fi furat din magazine de tehnică.
„Tentația din vitrină i-ar putea trimite după gratii” – este cazul unui tânăr de 21 de ani și al unei minore de 15 ani, ambii din Chișinău, suspectați de comiterea a cel puțin trei furturi din magazine de tehnică.
Potrivit poliției, cei doi ar fi profitat de neatenția angajaților pentru a sustrage telefoane mobile și accesorii, prejudiciul fiind estimat la peste 92 de mii de lei.
Suspecții au fost identificați rapid, iar anchetatorii au stabilit că bunurile furate au fost ulterior vândute.
Tânărul a fost reținut pentru 72 de ore, în timp ce minora este cercetată în stare de libertate, conform prevederilor legale. Dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă până la 4 ani de închisoare.
Poliția continuă investigațiile pentru recuperarea bunurilor sustrase.
-
Moldova7 zile în urmă/VIDEO/ Beție mortală la Ștefan Vodă: Un recidivist a fost plasat în arest, după ce a ucis în bătaie un bărbat care-l adăpostise.
-
Moldova2 zile în urmăAccident terifiant în nordul țării: Un automobil s-a tamponat cu o camionetă, la Șodănești. Un pasager, la spital.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Fermă cu iz de narcotice: Circa 40 kg de marijuana, în valoare de peste 14 milioane de lei, ridicate la Anenii Noi.
-
Moldova7 zile în urmăAccident în lanț la Ialoveni: Un șofer băut a lovit trei mașini oprite în trafic.
-
Moldova4 zile în urmăMotociclist rănit în impact: Un tânăr, pe patul de spital, după ce a intrat în coliziune cu o mașină.
-
Moldova17 ore în urmăAlcool, răpire și impact: Un bărbat, fiind băut, ar fi răpit mașina oaspetelui său după care a ajuns cu ea în șanț.
-
Moldova2 zile în urmă/VIDEO/ Jefuită în plină stradă: O tânără de 22 de ani, atacată și lăsată fără geantă, în capitală. Suspectul a fost reținut.
-
Moldova2 zile în urmă/AUDIO/ Primarul de Căușeni, reținut pentru mită: Edilul ar fi ar fi pretins și primit 89 mii de lei pentru a favoriza un agent economic.
