Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Momentul impactului dintre mașina Poliției și Audi, filmat în trafic

Momentul impactului dintre un Audi și o mașină a Poliției în care se afla o deținută a fost surprins de o cameră de bord în trafic.

Publicat

Imaginile au fost făcute publice pe site-ul Protv.MD

Amintim că un automobil al poliției a ajuns în șanț în urma unui impact cu o altă mașină. Cazul a avut loc în amiaza zilei de 1 februarie între localitățile Sipoteni și Bahmut.

Oamenii legii au fost imediat solicitați la fața locului pentru documentare. În urma cercetărilor s-a stabilit că, accidentul s-a produs din cauza unui automobilist care nu a ținut cont de condițiile meteo. Din cauza accelerării în exces, vehiculul nu a reușit să se oprească, iar prin urmare a tamponat lateral mașina de poliție.


Lovitura a fost atât de puternică, încât mașina echipajului a oamenilor legii s-a răsturnat pe acostament într-un șanț. Angajații poliției implicați în accident au comunicat că mașina se deplasa cu semnalele luminoase în funcțiune, având ca pasageri patru angajați și o deținută. În urma coliziunii, o polițistă a fost rănită și transportată la spitalul raional.

Deținuta a fost preluată de o altă autospecială. La momentul actual cercetările pe acest caz continuă.

echipa.md


Advertisement

Moldova

/ÎN CĂUTARE/ Dispărut de aproape o lună: Bărbatul care apare în imagini este căutat cu disperare de rude.

A urcat a volan, a pornit mașina și a dispărut. Un bărbat s-a adresat la poliție comunicând că fratele său a dispărut de aproape o lună. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 43 de ani, din localitatea Mărinești, raionul Sîngerei.

Publicat

Rudele acestuia au comunicat că, în ziua de 26 deptembrie acesta a plecat într-o direcție necunoscută la volanul unui automobil de culoare argintie și până în prezent nu a revenit acasă. Potrivit poliției, vehiculul cu numǎrul de înmatriculare NYD 998 nu a fost fixatǎ pânǎ la moment în trafic.
Astfel, bărbatul care apare în imagini are înălțimea de 1,75 metri, corpolență slabă și ochi căprui. Oamenii legii și rudele acestuia vin cu îndemnul către cetățeni ca în cazul în care recunosc persoana care apare în imagini și dețin informații despre locul aflării acestuia să contacteze numărul de telefon 067 224 099 sau să apeleze Serviciul unic de urgență 112. Orice detaliu contează.


Citește mai departe

Moldova

Intervenție SMURD de urgență: Un moldovean rănit într-un accident rutier a fost transportat de la Iași la Chișinău.

Zbor medical de urgență! În după-amiaza zilei de 20 octombrie, un echipaj aero-medical SMURD din Iași a efectuat o misiune transfrontalieră pentru a transporta un pacient politraumatizat, cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 45 de ani.

Publicat

Victima unui accident rutier, pacientul a fost preluat din Iași și transportat cu elicopterul SMURD până în Chișinău. Pe întreaga durată a zborului, echipa medicală a monitorizat și menținut stabil starea acestuia, asigurând condiții optime de siguranță.

Elicopterul a aterizat pe stadionul Dinamo, de unde pacientul a fost preluat imediat de o echipă medicală și transportat la Institutul de Medicină Urgentă pentru tratament de specialitate.

De menționat, Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare din România intervine și în Republica Moldova încă din anul 2014, în baza unui acord bilateral. De la începutul anului 2025, aceasta este a doua misiune aeromedicală SMURD realizată pentru cetățenii Republicii Moldova.



Citește mai departe

Moldova

Șapte ani în închisoare: Bărbatul care a atacat angajatul unui local de fast-food, condamnat pentru tâlhărie.

A intrat într-un local de fast-food din Chișinău și a amenințat vânzătorul cu o armă, iar pentru asta va sta după gratii. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 38 de ani care a fost condamnat la ani grei de închisoare pentru comiterea infracțiunii de tâlhărie.

Publicat

Acesta, în noaptea lui 16 iunie 2025, a intrat într-un local de fast-food, situat în sectorul Ciocana din municipiul Chișinău. Fiind înarmat cu un cuțit și un pistol, a atacat angajatul aflat la serviciu, cerându-i banii pe care îi avea în aparatul de casă. În timpul agresiunilor, inculpatul i-a aplicat o lovitură cu pistolul în regiunea tâmplei victimei și a determinat-o să-i predea suma de 700 de lei, după care a părăsit locul faptei.

Pe parcursul procesului penal, inculpatul și-a recunoscut integral vina pentru faptele comise și și-a exprimat regretul pentru cele întâmplate. Prin sentința recent emisă, Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a dispus condamnarea acestuia la 7 ani de închisoare cu executare în penitenciar de tip închis. Sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.

De menționat că, inculpatul nu este la prima abatere de la lege, anterior fiind condamnat pentru cauzarea vătămărilor grave, ispășind pedeapsa închisorii pentru fapta comisă.


Citește mai departe

topul săptămânii