Moldova
A spart gheața: Un bărbat din Ceadîr-Lunga este primul reținut de CNA în 2021 pentru că a luat 800 de euro mită
Un bărbat din Ceadîr-Lunga a fost reținut de ofițerii Direcţiei generale teritoriale Sud a CNA și procurorii anticorupție într-un dosar de trafic de influență. Acesta ar fi pretins de la un bărbat 800 de euro pentru a-l ajuta să-și perfecteze permisul de conducere, la categoriile B și C.
Potrivit materialelor cauzei, bănuitul ar fi susținut că are influență asupra angajaților Secției Înmatricularea Transportului și Calificarea Conducătorilor Auto Comrat și ar fi pretins 800 de euro pentru a-i determina pe aceștia să-l ajute pe candidat să susțină cu succes examenele de calificare auto la categoriile B si C. Pentru serviciile sale, acesta ar fi primit o parte din banii pretinși în sumă de 400 de euro. Astăzi, au fost supuse perchezițiilor domiciliul, biroul de serviciu și automobilul bănuitului.
Bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore şi a fost plasat în izolatorul CNA. Pe cazul dat a fost inițiată o urmărire penală pentru trafic de influență. Dacă va fi găsit vinovat, bărbatul riscă o amendă în mărime de la 2000 la 3000 unități convenționale sau închisoare până la 6 ani.
Amintim că, orice persoană se prezumă a fi nevinovată până la pronunțarea unei decizii definitive și irevocabile de judecată.
Procuratura Anticorupție Sud conduce urmărirea penală în acest caz.
Moldova
Trafic de influență, la Bălți: Un instructor auto, reținut în flagrant după ce a pretins mită pentru un permis auto.
Ofițerii Centrul Național Anticorupție și procurorii Procuratura municipiului Bălți au reținut în flagrant un bărbat, bănuit de trafic de influență.
Potrivit materialelor cauzei, suspectul, care activează în calitate de instructor auto în cadrul unei școli din Bălți, ar fi pretins 900 de euro de la un candidat pentru obținerea permisului de conducere. Acesta ar fi susținut că are influență asupra unor angajați ai Secției Înmatriculare Vehicule și Documentare a Conducătorilor Auto Bălți și că îi poate determina să asigure promovarea probei teoretice și practice la categoria B.
Reținerea a avut loc în momentul transmiterii banilor, iar în urma percheziției corporale au fost ridicate mijloacele financiare, oferite sub controlul ofițerilor anticorupție.
Bărbatul a fost plasat în reținere pentru 72 de ore, iar investigațiile continuă. Conform legii, orice persoană beneficiază de prezumția de nevinovăție până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive și irevocabile.

Moldova
/VIDEO/ Evaziune de milioane în construcții: Trei persoane, cercetate pentru evaziune fiscală în proporții deosebit de mari.
O schemă de evaziune fiscală de peste 7 milioane de lei, în domeniul construcțiilor, arhitecturii și designului, a fost deconspirată la Chișinău de procurorii PCCOCS, în comun cu angajații Serviciului Fiscal de Stat.
Potrivit anchetatorilor, compania vizată ar fi încasat bani pentru serviciile prestate, atât în lei, cât și în valută străină, fără a-i declara în actele contabile. Prin această metodă, administratorii ar fi evitat în mod ilegal achitarea impozitelor către bugetul de stat, prejudiciul estimat depășind 7 milioane de lei.
Pentru acumularea probelor, oamenii legii au descins cu percheziții la sediile companiilor și la domiciliile unor angajați din Chișinău și suburbii. De acolo au fost ridicate sume de bani presupuse a proveni din evaziune fiscală, documente contabile, borderouri, devize de cheltuieli și alte obiecte relevante pentru cauza penală.
În prezent, doi administratori și un contabil sunt cercetați pentru evaziune fiscală în proporții deosebit de mari. Procurorii urmează să le atribuie statut procesual-penal, conform prevederilor Codului penal. Investigațiile continuă.
Moldova
/VIDEO/ „Call-center” al drogurilor, anihilat: Rețea internațională crimininală, coordonată din Chișinău.
O grupare specializată în racolarea persoanelor pentru transportarea și plasarea drogurilor în ascunzișuri, pe teritoriul Republicii Moldova, al Uniunii Europene și al țărilor CSI, a fost destructurată de ofițerii Direcției Antidrog a INI, în comun cu procurorii din Chișinău. Activitatea rețelei era coordonată dintr-un „call centru” clandestin amenajat chiar în capitală.
Potrivit anchetei, investigațiile au durat două luni, timp în care oamenii legii au documentat activitatea unui cetățean străin de 42 de ani. Acesta ar fi închiriat, în ultimele patru luni, un spațiu în Chișinău pe care l-a transformat într-un centru operațional pentru gestionarea comenzilor și coordonarea curierilor de droguri.
Suspectul recruta operatori prin anunțuri aparent obișnuite, fără a specifica natura reală a activității. Odată ajunși la sediu, aceștia erau instruiți să comunice prin aplicația Telegram și să coordoneze transportarea și plasarea drogurilor în ascunzișuri. Mai mult, potrivit anchetatorilor, angajații ar fi fost amenințați cu violență în cazul în care ar fi divulgat informații despre activitatea infracțională.
Operatorii primeau un salariu de aproximativ 200 de euro pe săptămână, iar pentru a nu compromite locația, organizatorul le aducea personal prânzul la sediu.
La 10 februarie, ofițerii antidrog au descins cu percheziții, cu suportul mascaților din cadrul Brigăzii de Poliție cu Destinație Specială „Fulger”. În interior au fost depistați 10 operatori, cu vârste cuprinse între 28 și 48 de ani, dar și presupusul organizator al schemei. Din locație au fost ridicate zeci de calculatoare, laptopuri, telefoane mobile și un video-registrator, probe care urmează să fie supuse expertizelor.
În urma demersurilor procurorilor, șapte suspecți au fost plasați în arest la domiciliu pentru 30 de zile, iar un altul a primit 20 de zile de arest preventiv.
Dacă va fi găsit vinovat, organizatorul grupării riscă între 5 și 10 ani de închisoare. Ancheta continuă pentru a stabili toate conexiunile rețelei și eventualii complici implicați în schema transfrontalieră de trafic de droguri.
-
Moldova2 zile în urmă/VIDEO/ Mașină „pescuită” din lacul Ghidighici: Automobilul scufundat a fost depistat de un cameraman amator.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Opt suspecți, unul reținut: Poliția a destructurat un grup de șantajiști care amenința victimele cu sicrie și cruci.
-
Moldova6 zile în urmăAnchetă la Ministerul Apărării: Încă un militar din Armata Națională s-a rănit mortal.
-
Moldova2 zile în urmăPrăpăd pentru o familie din Sîngerei: Două incendii au izbucnit în aceeași gospodărie, la un interval de doar trei ore.
-
Moldova6 zile în urmăPercheziții CNA și PCCOCS: Câțiva moldoveni ar fi însușit ilegal o navă maritimă de 26 milioane de dolari.
-
Moldova3 zile în urmă/VIDEO/ Razie antidrog într-un club de noapte din Chișinău: 107 persoane verificate, droguri de mare risc ridicate.
-
Moldovao zi în urmă/VIDEO/ Moldova, paralizată de viscol. Drumuri blocate, mii de oameni fără curent și zboruri anulate.
-
Moldova2 zile în urmă/VIDEO/ Reținut în flagrant: Un tânăr ar fi comandat online telefoane mobile din numele altor persoane, fără acordul acestora.
