Rețele de socializare

Moldova

Permis de conducere cu 1000 de euro bucata. Un tânăr este cercetat de CNA pentru trafic de influență

Un tânăr din Chișinău a fost reținut de ofițerii CNA și procurorii anticorupție într-un dosar de trafic de influență. Acesta ar fi promis să ajute un bărbat să obțină permis de conducere de categoria A,C,D,E și H, susţinând că ar avea influenţă asupra unor responsabili din cadrul Agenției Servicii Publice .

Publicat

Potrivit materialelor cauzei, suspectul ar fi susținut că poate determina persoanele publice, responsabile de examinarea, documentarea și eliberarea permisului de conducere din cadrul Agenției Servicii Publice, să îl favorizeze la probele teoretice şi practice. Pentru serviciile sale suspectul a pretins și primit 1000 de euro.

Pe cazul dat a fost inițiată o urmărire penală pentru trafic de influență săvârșit de două sau mai multe persoane. Urmează a fi stabilit cercul de complici al suspectului. Dacă va fi găsit vinovat, bărbatul riscă o amendă în mărime de la 3000 la 4000 unități convenționale sau închisoare de la 2 la 6 ani. Suspectul este cercetat în stare de libertate.

Amintim că, orice persoană se prezumă a fi nevinovată până la pronunțarea unei decizii definitive și irevocabile de judecată.


Procuratura Anticorupție conduce urmărirea penală în acest caz.

echipa.md


Advertisement

Moldova

Meșter în radioelectronică, trimis în judecată după nouă ani de pornografie infantilă

Un bărbat de 53 de ani din Chișinău, care activa în domeniul radioelectronicii, a fost trimis în judecată după ce a acumulat peste 5.500 de fotografii și filmulețe cu pornografie infantilă, unele cu fete începând de la vârsta de 10 ani.

Publicat

Faptele ar fi fost comise pe parcursul a nouă ani, între 2017 și 2025, materialele fiind descărcate și distribuite prin internet, inclusiv prin BitTorrent.

Fișierele erau stocate pe mai multe dispozitive de mare capacitate, iar în urma perchezițiilor au fost ridicate și telefoane mobile pentru expertizare.

Deși inițial a negat, bărbatul a recunoscut ulterior că a deținut materialele, susținând că erau „pentru uz personal”. Legea prevede însă pedeapsă cu închisoarea de la 1 la 3 ani chiar și pentru simpla deținere a unor astfel de imagini.


Dosarul va fi examinat de instanță, iar până la o decizie definitivă, inculpatul beneficiază de prezumția nevinovăției.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Incident neobișnuit în Capitală. Un troleibuz a doborât un pilon pe șoseaua Hîncești

Un pilon a fost doborât în seara zilei de 22 decembrie, în Chișinău, după un incident produs cu implicarea unui troleibuz, pe șoseaua Hîncești, la intersecția cu strada Academiei.

Publicat

La fața locului au intervenit serviciile de urgență, iar zona a fost securizată.

Reprezentanții Regia Transport Electric Chișinău au precizat că pilonul urmează să fie înlocuit în cel mai scurt timp, pentru restabilirea completă a infrastructurii, fiind inițiată și o anchetă internă pentru a stabili circumstanțele incidentului și măsurile ce se impun.


La rândul său, ofițera de presă a Poliției Capitalei, Cristina Talpă, a declarat că, în timpul deplasării, troleibuzul a suferit o defecțiune la barele de contact, care s-au desprins și s-au agățat de firele de susținere ale rețelei.

În urma acestui fapt, pilonul a căzut peste un automobil parcat. Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită, iar alte vehicule nu au fost avariate.


Citește mai departe

Moldova

Accident în miez de noapte în Chișinău: Un tânăr a pierdut controlul volanului și a ajuns în pilon

Un accident rutier s-a produs în noaptea de 21 decembrie, la ora 00:50, pe strada Miron Costin din sectorul Rîșcani al Capitalei.

Publicat

Un tânăr de 21 de ani din Chișinău, aflat la volanul unui automobil Mercedes, a pierdut controlul direcției de deplasare și a părăsit carosabilul.

Mașina s-a tamponat într-un pilon, după care a fost proiectată într-un gard. În urma impactului, automobilul a fost avariat, însă șoferul nu a avut nevoie de îngrijiri medicale.


Poliția examinează toate circumstanțele în care s-a produs accidentul.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii