Rețele de socializare

Moldova

MĂRFURI ESTIMATE LA PESTE 300 MII LEI, DEPISTATE DE CĂTRE ECHIPELE MOBILE ALE SERVICIULUI VAMAL PE PARCURSUL UNEI SINGURE ZILE

În doar 24 de ore, Echipele Mobile ale Serviciului Vamal au raportat trei cazuri de reținere a mărfurilor nedeclarate. Toate loturile reținute în linia a doua de control proveneau din Ucraina, iar valoarea totală a acestora depășește 300 000 lei.

Publicat

Primul caz a fost consemnat în după-amiaza zilei de ieri, la ieșirea din localitatea Tudora, după ce, operând în baza informațiilor deținute, Echipele Mobile ale Vămii au stopat pentru verificări un autocar de pe ruta Odessa-Chișinău. În cadrul controlului efectuat, ofițerii vamali au depistat mai loturi de articole vestimentare și de încălțăminte, în asortiment, care nu au fost declarate la vamă. Din primele cercetări au fost stabiliți și posesorii bunurilor, care s-au dovedit a fi doi dintre pasagerii autocarului.

Câteva ore mai târziu, în localitatea Sîngera, inspectorii Echipelor Mobile au identificat un alt conațional care transporta în autoturismul său haine și încălțăminte, fără acte de proveniență. În total, vameșii au numărat 218 piese vestimentare, 63 de perechi de încălțăminte și 15 ghiozdane, pentru care, șoferul autovehiculului nu deținea niciun act de proveniență sau posesie.

Cel de-al treilea caz a fost consemnat la intrarea în municipiul Chișinău, fiind reținute în total 460 de aparate de uz casnic, precum și 5680 de cutii cu fiole ce conțineau insecticide. Conform legislației în vigoare, insecticidele fac parte din categoria substanțelor toxice, iar introducerea acestora în țară prin contrabandă cade sub incidența Codului Penal.


În toate cele trei cazuri, bunurile au fost reținute în vederea confiscării. Cercetările continuă pentru elucidarea tuturor circumstanțelor și tragerii la răspundere a persoanelor implicate.

CUSTOMS.GOV.MD


Moldova

Accident de groază, în Chișinău: Un pieton a fost tamponat mortal de un troleibuz

Un accident mortal s-a produs în data de 31 mai, pe bulevardul Decebal din sectorul Botanica al capitalei!

Publicat

foto: Canal 5

Un pieton a fost tamponat mortal de un troleibuz. Victima traversa strada neregulamentar. Momentul impactului a fost surprins de o cameră de bord.

Menționăm că în zonă este amenajată o trecere subterană pentru pietoni.


Din nefericire, echipa medicală sosită la fața locului nu a putut face nimic pentru a salva viața victimei, fiind nevoită să constate decesul.

Presa scrie că persoana decedată ar fi o femeie în vârstă de 63 de ani.

Potrivit Regiei Transport Electric Chișinău, a fost deschisă o anchetă, iar organele competente vor stabili circumstanțele incidentului.


Citește mai departe

Moldova

O mașină s-a inversat în urma unui impact cu un alt vehicul, lângă Gara Feroviară din Chișinău. Momentul impactului

Accident violent în preajma Gării Feroviare din Chișinău. Un șofer a ajuns la spital după ce s-a izbit cu mașina într-un alt vehicul, iar apoi s-a răsturnat.

Publicat

Camera de bord instalată în cel de-al doilea automobil implicat a surprins momentul impactului.

Totul a avut loc în seara de 29 mai, aproape de ora 23.00, pe bulevardul Iurii Gagarin. Potrivit informațiilor preliminare, oferite de către ofițerul de presă al Poliției Capitalei, Svetlana Scripnic, totul s-ar fi întâmplat după ce un șofer în vârstă de 49 de ani, nu ar fi păstrat distanța de siguranță față de mașina din fața sa, și a lovit-o în plin. Vehiculul tamponat, ce aparține unei companii de taxi, era condus de un bărbat de 30 de ani. În urma impactului puternic, automobilul condus de șoferul de 49 de ani s-a răsturnat pe carosabil.


Bărbatul a suferit răni și a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale. La fața locului au intervenit echipaje de poliție, medici cu ambulanța, dar și o echipă de salvatori care au avut misiunea de a pune vehiculul inversat înapoi pe roți. Polițiștii urmează să stabilească toate circumstanțele în care s-a produs accidentul, iar șoferul vinovat va fi tras la răspundere conform legii.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Cascadorii printre elevi: Un tânăr a făcut drifturi periculoase în curtea unei școli din Căușeni

Ultima zi de școală a fost marcată de un incident șocant în orașul Căușeni. În dimineața zilei de 29 mai, în jurul orei 10:30, liniștea unei instituții de învățământ a fost tulburată de un tânăr care a intrat cu un automobil în curtea școlii și a început să facă drifturi periculoase, chiar în timpul pauzei mari.

Publicat

Tânărul nu este elev al instituției, au precizat reprezentanții școlii. Imaginile filmate de adolescenți cu telefoanele mobile surprind momentul în care acesta gonește cu viteză printre elevi, punându-le viața în pericol.
Conducerea școlii a alertat imediat poliția. Oamenii legii au identificat făptașul și au pornit o anchetă. Acesta riscă sancțiuni contravenționale, iar acțiunea sa ar putea fi calificată drept huliganism.
Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită. Poliția continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele.


Citește mai departe

topul săptămânii