Rețele de socializare

Moldova

Trei colete cu țigări și un moldovean, reținute pe malul Prutului (VIDEO)

Polițiștii de frontieră din Direcția regioanală Nord au reținut un lot de 30 mii de țigarete, pregătit pentru transportarea acestuia ilegal în țara vecină.

Publicat

În flagrant a fost reținut un cetățean moldovean, bănuit de implicare în activități de contrabandă cu produse de tutungerie.

Astfel, în baza unei informații operative, polițiștii de frontieră au desfășurat mai multe acțiuni pe linia combaterii traficului ilegal de bunuri în zona de responsabilitate a Sectorului Poliției de Frontieră “Costești”. În rezultat, ofițerii de investigații și inspectorii de frontieră au depistat o persoană în timp ce transporta colete spre linia de frontieră. După o perioadă de monitorizare a acțiunilor s-a intervenit în forță. În acel moment, persoana a încercat să fugă de la fața locului, însă nu i-a reușit, fiind reținută. Din cercetările primare s-a aflat că este vorba despre un cetățean moldovean de 31 de ani, locuitor al sat. Petrușeni,r-nul Rîșcani, pe numele căruia există informație că ar fi implicat în activități de contrabandă cu țigări. Totodată, la locul reținerii s-au depistat trei colete, în care se aflau 1500 de pachete de țigări marca Ritm.

În cadul audierii, moldoveanul a recunoscut intențiile sale de a transporta ilegal țigări în România.


Conform prevederilor legale, polițiștii de frontieră au luat măsura ridicării ţigaretelor în vederea confiscării și continuă cercetările pentru elucidarea circumstanțelor. Făptașul va fi amendat contravențional, în conformitate cu art.287, alin.10 al CC al R. Moldova.

BORDER.GOV.MD


Moldova

/VIDEO/ Specializați pe creșterea cânepei: Doi bărbați din Țarigrad, documentați pentru implicare în traficul de droguri.

Doi bărbați de 29 și 35 de ani, originari din satul Țarigrad, raionul Drochia, sunt cercetați de polițiști și procurori pentru implicare în circulația ilegală a drogurilor.

Publicat

În urma perchezițiilor efectuate la domiciliile acestora, oamenii legii au depistat și ridicat plante de cânepă, frunze uscate și mărunțite, două telefoane mobile, două cartele bancare, ustensile pentru mărunțirea frunzelor, dar și dispozitive artizanale pentru consumul de droguri.

Potrivit estimărilor forțelor de ordine, dacă activitatea ilegală ar fi continuat, complicii ar fi obținut un profit de aproximativ 100.000 de lei din comercializarea substanțelor narcotice.

Mai mult, bărbatul de 29 de ani era dat în căutare și avea deja o condamnare la un an de închisoare pentru o infracțiune similară. Acesta a fost reținut la frontieră, în timp ce intenționa să părăsească țara. Ulterior, a fost încătușat și celălalt suspect.


În prezent, cei doi sunt reținuți, iar dacă vinovăția lor va fi demonstrată, riscă pedepse cu închisoarea de la 7 până la 15 ani.

Cercetările continuă pentru a fi stabilite toate persoanele implicate în schema infracțională.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Riscă să rămână fără permis: Un șofer teribilist, surprins în timp ce conduce haotic, identificat și sancționat.

Șoferul care a fost surprins de o cameră de bord în timp ce conduce haotic și pune în pericol siguranța altor participanți la trafic, a fost identificat și sancționat de către polițiștii Direcției Patrulare Nord din cadrul Inspectoratului Național de Securitate Publică.

Publicat

Incidentul a avut loc la data de 21 august, pe centura de ocolire a municipiului Bălți. La volanul autoturismului se afla un bărbat de 24 de ani. Imaginile cu șoferul teribilist au fost surprinse de un alt participant la trafic și publicate pe rețelele sociale.

În privința acestuia, agentul constatator a întocmit proces-verbal contravențional, iar tânărul riscă să fie privat de dreptul de a conduce pentru o perioadă de până la 12 luni.

Materialele acumulate au fost expediate în instanța de judecată, care urmează să adopte o decizie.



Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Bănuiți de escrocherie: Doi tineri, suspectați că ar fi lăsat o pensionară fără 130 de mii de lei.

Doreau bani ușor, dar riscă ani grei de închisoare. Este cazul a doi tineri, în vârstă de 18 și respectiv 22 de ani, suspectați de escrocherie prin intermediul investițiilor fictive.

Publicat

Potrivit poliției și procurorilor din Edineț, în perioada 9 iulie – 19 august, cei doi ar fi convins o femeie de 65 de ani să investească sume importante de bani printr-o platformă de comunicare online, promițând câștiguri rapide din oportunități financiare false. Victima a transferat în total 130.000 de lei.

Pe 20 august, în urma unui flagrant organizat în raionul Edineț, primul suspect a fost reținut. În aceeași zi, al doilea tânăr a fost localizat și reținut în municipiul Chișinău. Ambele rețineri au fost efectuate de polițiști și procurori, în colaborare cu ofițerii INI.

Conform legislației în vigoare, dacă vinovăția celor doi va fi demonstrată, aceștia riscă închisoare pe un termen de la 1 la 5 ani.


Oamenii legii reamintesc cetățenilor să fie prudenți în interacțiunile online, în special în cazul ofertelor de investiții sau câștiguri rapide, pentru a evita să devină victime ale unor escrocherii similare.


Citește mai departe

topul săptămânii