Rețele de socializare

Moldova

250 de Ha de vegetație, în flăcări. Pompierii au stins 60 de focare de incendii în 24 de ore

În ultimele 24 de ore pompierii Inspectoratului General pentru Situații de Urgență al MAI au intervenit la lichidarea a 62 focare de vegetație uscată. Potrivit informațiilor înregistrate focarele de ardere au distrus circa 236 ha de vegetație.

Publicat

imagine simbol

Cele mai multe focare au fost înregistrate pe terenuri din centrul și sudul țării. Pompierii au fost solicitați pentru a stinge vegetația uscată în raioanele Strășeni, Ungheni, Călărași, Telenești, Ialoveni, Anenii Noi, Orhei, Cahul, dar și Cantemir. Astfel, în raionul Telenești salvatorii au intervenit în satul Budău, unde focul a afectat 20 ha de vegetație. Totodată se raportează despre intervențiile angajaților IGSU în preajma municipiului Chișinău. Aici în seara zilei de ieri flăcările au nimicit 40 ha în raionul Strășeni, 10 ha de iarbă uscată în orașul Codru, dar și 0,8 ha în localitatea Sângera. Conform datelor IGSU, în total pe parcursul zilei de ieri la stingerea incendiilor сu caracter natural au fost antrenate peste 65 echipaje de intervenție.

În urma incendiilor nu au fost raportate victime. În acest context pompierii IGSU avertizează oamenii despre riscul producerii incendiilor de vegetație uscată pe arii extinse. Este indicat ca oamenii să fie foarte prudenți la utilizarea focului deschis. În condiții de umiditate redusă și vânt puternic focarele se răspândesc cu repeziciune și pot provoca incendii de proporții și pagube materiale. Cetățenii sunt îndemnați să nu aprindă resturile menajere și vegetație uscată în preajma spațiilor forestiere, dar și sectorul locativ. Se recomandă stingerea completă a rugurilor, dar și mangalurilor dacă oamenii se odihnesc la aer liber.

În eventualele situații de risc cetățenii sunt rugați să apeleze de urgență Serviciul 112.


Moldova

Viteză, semafor roșu și alcool: Un șofer băut și grăbit, oprit de carabinieri după o cursă haotică prin Bălți

S-a crezut regele șoselei, dar carabinierii l-au coborât rapid cu picioarele pe pământ. Aventura unui bărbat din Bălți care s-a încumetat să urce băut la volan s-a finalizat cu un dosar penal.

Publicat

Totul a avut loc în noaptea de 28 august. În timp ce patrulau pentru menținerea ordinii publice, carabinierii Direcției regionale „Nord” a Inspectoratului General de Carabinieri au observat un automobil care circula haotic, cu viteză excesivă, ignorând culoarea roșie a semaforului pe una dintre arterele municipiului Bălți.

Reacția a fost promptă: echipajul a blocat vehiculul și a trecut la verificări. Din primele clipe, discuția cu șoferul a ridicat semne de întrebare – în habitaclu se simțea un miros puternic de alcool.


Prin urmare, la fața locului au fost chemați și agenți ai INSP, care l-au supus pe șofer etilotestului. Rezultatul afișat de aparatul Drager a fost de 0,77 mg/l alcool în aerul expirat, o concentrație ce depășește de câteva ori limita legală.

Prin urmare, șoferul a fost imediat înlăturat de la volan, iar mașina transportată la parcarea specială. În prezent, conducătorul auto riscă dosar penal, iar permisul său de conducere ar putea fi anulat.


Citește mai departe

Moldova

Descoperire șocantă, la Cricova: Un cadavru a fost găsit pe un câmp de la marginea orașului.

Descoperire macabră în extravilanul orașului Cricova. În dimineața zilei de 27 august, un trecător a sesizat poliția, după ce a găsit un cadavru pe un câmp de la marginea orașului.

Publicat

Ajunși la fața locului, oamenii legii au stabilit că este vorba despre un bărbat de 43 de ani. Potrivit medicului legist, pe corpul neînsuflețit nu au fost identificate urme de moarte violentă.

Cadavrul a fost transportat la Centrul de Medicină Legală, unde urmează să fie stabilită cu exactitate cauza decesului.

Între timp, poliția a inițiat cercetări pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.


Citește mai departe

Moldova

De la panică la lacrimi de bucurie! Doi copii dispăruți în PMAN, readuși părinților de carabinieri

Clipe de panică pentru două familii venite în Piața Marii Adunări Naționale la concertul dedicat celor 34 de ani de Independență a Republicii Moldova.

Publicat

În mulțimea de zeci de mii de oameni doi copii s-au rătăcit de părinții lor: Este vorba despre o fetiță de doar 2 ani și un băiețel de 7 ani.

Alarmați de dispariția celor mici, părinții au alertat imediat carabinierii aflați la datorie. Oamenii legii au acționat prompt și au pornit căutările prin „marea” de spectatori. După verificări atente, cei doi copii au fost identificați și preluați în siguranță.


Reîntâlnirea cu părinții a fost emoționantă și a stârnit lacrimi de bucurie în rândul familiilor.

Potrivit Poliției Naționale, acestea au fost singurele incidente înregistrate, toate manifestările dedicate Zilei Independenței Republicii Moldova desfășurându-se în siguranță.

Autoritățile au mulțumit cetățenilor pentru comportamentul responsabil și colaborarea cu forțele de ordine, atât în capitală, cât și în localitățile din țară unde au avut loc evenimente festive. Totodată, poliția a adus aprecieri participanților la trafic pentru că s-au conformat restricțiilor de circulație.


Astfel, ziua de 27 august s-a încheiat fără incidente majore, atmosfera de sărbătoare fiind păstrată până la final, iar cazul copiilor rătăciți a avut un deznodământ fericit.

Citește mai departe

topul săptămânii