Moldova
/VIDEO/ O familie a rămas fără adăpost, în prag de iarnă, după ce un incendiu le-a distrus casa
O clipă de neatenţie, poate distruge visul unei familii. A fost de ajuns o scânteie, apoi flăcările au transformat în scrum casa unei familii din satul Micleşti. Două fetiţe şi părinţii lor au rămas fără adăpost acum în prag de iarnă. Fetele au vrut să facă focul în sobă dar au declanşat un incendiu. Una dintre fetiţe e internată la spital iar familia ei a ajuns să caute adăpost pe la vecini. Cu toţii au acum nevoie de ajutor.
Nenorocirea s-a produs în urmă cu o săptămână. Era aproape de miezul noptii iar soţii Sârbu erau la muncă. Cele doua fete ramase acasă, una de 9 iar cealaltă de 12 ani au vrut să aprindă focul in soba.
Vecinii au sărit in ajutor pînă la sosirea pompierilor. Ajunşi acasă în miez de noapte, soţii Sârbu au găsit mobila, electrocasnicele şi hainele făcute scrum. Trecuseră doar 3 luni de cînd au luat un credit de 60 de mii de lei pentru a imbunatatii condiţiile din casa.
Pentru că din casă au rămas doar pereţii afumaţi, familia Sârbu a găsit adăpost la vecinii de peste drum.
Familia lovita de necaz are un venit modest, care nu depășeşte zece mii de lei lunar. Soții Sârbu işi doresc să repare şi să reamenajeze cel puţin o cameră pentru a se adăposti pe timp de iarnă.
Când vine de la şcoala, fata cea mica işi ajută părintii asa cum poate. Acum are ochii trişti dar are speranţă in suflet. Familia Sârbu este recunoscătoare oamenilor din sat care le-au oferit uşi, geamuri, căramizi şi câteva haine. Este nevoie de mai mult şi doar solidaritatea oamenilor de pretutindeni poate readuce speranta. Fetitele şi părintii lor au nevoie de ajutor pentru a-şi recladi casa distrusa intr-o noapte de foc.
Moldova
Carambol la Ialoveni: Patru mașini au fost implicate într-un accident violent.
Trafic dat peste cap, în după-amiază zilei de 6 iunie, la intrarea în orașul Ialoveni, după ce patru mașini au fost implicate într-un accident rutier.

Totul s-a întâmplat în jurul orei 13:00. Potrivit informațiilor preliminare, un șofer de 69 de ani, care intenționa să vireze din oraș spre Hîncești, nu s-ar fi asigurat la schimbarea direcției. În urma manevrei, a fost lovit de un alt autoturism condus de un tânăr de 22 de ani, care circula regulamentar spre Chișinău.
Impactul a fost atât de puternic, încât una dintre mașini a fost proiectată în parapetul de pe mijlocul drumului. Cioburile și bucăți din caroserie au avariat alte două vehicule aflate în apropiere.
Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită. Ambii șoferi au fost testați cu aparatul alcooltest, iar rezultatele au fost negative.
Poliția investighează cazul pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului. Circulația în zonă a fost îngreunată zeci de minute.
Moldova
Tragedie greu de imaginat: Un copil de doi ani a murit strivit de aragaz, la Drochia.
Caz dramatic într-o gospodărie din raionul Drochia. Un băiețel de doar doi ani și-a pierdut viața, după ce un aragaz s-a prăbușit peste el.

Totul s-a întâmplat în timp ce micuțul se afla acasă împreună cu familia. Potrivit poliției, copilul ar fi deschis ușa cuptorului electric încorporat și s-ar fi urcat pe ea. Greutatea sa a dezechilibrat aparatul electrocasnic, care a căzut peste el.
Impactul a fost fatal – băiatul a suferit răni grave și a decedat înainte ca echipajul medical să ajungă la fața locului.
Oamenii legii au deschis o anchetă pentru a stabili cu exactitate cum s-a produs nenorocirea.
Moldova
Impact devastator, în capitală: Doi copii și un adult, la spital după o tamponare violentă.
Scene de groază, în Capitală! Două mașini s-au ciocnit frontal, iar în urma impactului, doi copii și un adult au ajuns la spital.

Accidentul s-a produs în amiaza zilei de 6 iunie, pe bulevardul Dacia. Potrivit poliției, un șofer nu ar fi cedat trecerea unui alt autoturism care circula pe drumul cu prioritate.
Imaginile de la fața locului arată distrugeri serioase la ambele mașini — capotele sunt făcute zob, iar bucăți din caroserie sunt împrăștiate pe carosabil. Mai mult, în urma impactului una dintre mașini a fost proiectată pe zona verde care delimitează direcțiile de deplasare. La fața locului au intervenit rapid echipajele de poliție și ambulanțele.
Doi pasageri minori din mașina care ar fi provocat accidentul, dar și un adult au fost preluați de medici și transportați la spital pentru investigații.
Oamenii legii au deschis o anchetă și urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.
-
Moldova5 zile în urmă
Accident fatal în Belgia: Un copil din Moldova a murit după o urmărire a poliției.
-
Moldova2 zile în urmă
Alertă în țară: O deținută de 23 de ani a evadat din Penitenciarul nr. 13 Chișinău
-
Moldova4 zile în urmă
Accident mortal cu motocicleta: un tânăr și-a pierdut viața, doi pasageri răniți grav!
-
Moldova6 zile în urmă
Un polițist a fost luat la bătaie și înjunghiat într-un troleibuz din capitală: Omul legii, spitalizat. Suspectul a reușit să fugă
-
Moldova5 zile în urmă
/VIDEO/ Și-a salvat copilul cu propria viață: un moldovean a murit în timp ce își salva fiul de la înec, în Italia.
-
Moldova3 zile în urmă
Un elicopter a aterizat de urgență în raionul Călărași. A fost activat Codul ROȘU
-
Moldova3 zile în urmă
Tragedie fără margini: O fetiță de un an a fost ucisă de câinele familiei, la Hîncești.
-
Moldova6 zile în urmă
Femeie cu un copil în brațe, spulberată de o mașină condusă de un angajat MAI băut și fără permis, la Ungheni