Moldova
Apel disperat! Un locuitor din Călărași acuză trei adolescenți de o serie de furturi. Ce spune poliția
Hoți de mici! La adresa redacției noastre a venit un email în care un locuitor al satului Horodiște din raionul Călărași susține că trei minori au devenit hoți în lege. Potrivit lui, aceștia intră în casele oamenilor, în maganize și fură tot ce le cade sub mână. Ba mai mult, au intrat în oficiul poștal de două ori, în biblioteca din sat și chiar în școală.
„Locuitorii din acest sat au o problema gravă de mult timp, furturile comise de trei tineri din localitate care totuși nu sunt trași la răspundere. De regulă intră în case cât stăpânii nu-s acasă (în special la oamenii în vârstă)”, ne-a scris A. I. locuitor al satului Horodiște.
„Au comis furturi și în vreo două magazine (noaptea), școală, bibliotecă, punct medical, oficiul poștal. Poliția de la Călărași declară că nu le pot face nimic pentru că nu au vârsta de a fi trași la răspundere (deși toți au împliniți 16 ani) și că „închisorile sunt și așa pline, unde să îi ducă și pe aceștia”. Se face impresia că ei nu doresc să strice statisticile”, a mai adăugat A.I.
Am telefonat la oficiul poștal din localitate pentru a afla dacă întradevăr au avut loc furturile însă nu ne-a răspuns nimeni. Am telefonat polițistul de sector și primarul din Horodiște însă nici aceștia nu au ridicat receptorul.
Mariana Bețivu, ofițerul de presă a Inspectoratului General al Poliției, ne-a confirmat cele relatate de A. I.
„Avem înregistrați trei minori în vârstă de 16 și 18 ani, care provin din familii social-vulnerabile. Pe numele celor trei au fost intentate mai multe cauze penale pentru furt, dintre care una se află în instanța de judecată.
Minorii au la activ 7-8 furturi care au fost documentate. Ultimul a avut loc în seara zilei de 19 iulie curent. Unul din cei trei suspecți a intrat, pentru a doua oară, în oficiul poșal din localitate de unde a furat bani și bilete de loterie în valoare de 10.000 de lei. După ce le-a răzuit, acesta a câștigat 400 de lei”, ne-a spus Bețivu.
Ofițera de presă a IGP a mai adăugat că aceștia furau tot ce găseau, de la bani și obiecte din aur, până la produse alimentare, iar furturile erau comise cât ziua, atât și pe timp de noapte.
„A fost un caz în care polițistul de sector l-a percheziționat în plină stradă pe unul din minori, iar asupra sa a găsit obiecte din aur care au fost restituite proprietarului. Părinții celor trei au fost amendați de mai multe ori, deoarece sunt din familii social-vulnerabile, aceștia au spus că nu mai au de unde achita amenzile”.
Moldova
Scurtcircuit sau lucrări cu foc deschis – Ipotezele IGSU în cazul incendiului de pe strada Melestiu din Chișinău.
IGSU a publicat primele concluzii în cazul incendiului devastator de pe strada Melestiu din Chișinău: experții iau în calcul două scenarii – un scurtcircuit sau lucrări cu foc deschis făcute cu încălcarea normelor de siguranță.
Potrivit Laboratorului Experimental Antiincendiar al IGSU, focul ar fi pornit de la acoperișul blocului, construit din materiale ușor inflamabile. Flăcările s-au extins rapid și au distrus o parte din acoperiș, dar și două apartamente, pe o suprafață de aproximativ 130 de metri pătrați.
Incendiul, izbucnit în după-amiaza zilei de 22 iunie, a mobilizat forțe importante. La stingerea focului au intervenit 37 de pompieri și salvatori, cu 10 autospeciale, care au luptat cu flăcările mai bine de 5 ore.
Alarma a fost dată la 11:52, iar intervenția a devenit tot mai amplă pe parcurs. La fața locului a fost instituit un stat major, iar efectivul a fost suplimentat pentru a ține situația sub control. Incendiul a fost localizat abia după câteva ore, iar lichidarea completă a fost anunțată la 17:23.
În tot acest timp, locatarii au fost evacuați, pentru a evita intoxicațiile cu fum. Două persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale, însă viețile acestora nu au fost în pericol.
Specialiștii continuă investigațiile pentru a stabili cu exactitate cauza izbucnirii focului.








Moldova
/VIDEO/ O nouă „metodă” de escrocherie: Trei suspecți ar fi achiziționat dispozitive electronice în baza unor acte declarate pierdute.
O femeie de 26 de ani și doi bărbați de 37 și 44 de ani, originari din Chișinău și Ialoveni, sunt cercetați penal după ce ar fi pus la cale o schemă de escrocherie prin care au obținut ilegal produse electronice.
Potrivit Poliției, activitatea infracțională a suspecților a fost documentată de oamenii legii din sectorul Centru. Conform anchetei, unul dintre bărbați a contactat telefonic un magazin de produse electronice, prezentându-se fraudulos drept o altă persoană. Acesta ar fi folosit datele de identitate ale unei persoane ale cărei acte fuseseră anterior declarate pierdute pentru a achiziționa mai multe dispozitive electronice.
În urma acțiunilor sale, agentului economic i-a fost cauzat un prejudiciu de peste 20.000 de lei.
Polițiștii au reușit să identifice suspecții, iar bunurile obținute prin fraudă au fost depistate și ridicate. Totodată, în timpul perchezițiilor autorizate efectuate la domiciliile acestora, oamenii legii au descoperit o armă pneumatică fără acte de proveniență, precum și mai multe acte de identitate care aparțin altor persoane.
Cei trei sunt cercetați penal pentru escrocherie și riscă o pedeapsă cu închisoarea de până la 5 ani. Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și verificarea unei eventuale implicări în alte fapte similare.
Moldova
/VIDEO/ Gata cu salariile „în plic”: Factori de decizie ai unei companii comerciale, bănuiți de evaziune fiscală și spălare de bani.
Ofițerii Inspectoratului Național de Investigații, în comun cu procurorii PCCOCS, au efectuat mai multe percheziții într-un dosar penal ce vizează suspiciuni de evaziune fiscală și spălare de bani.
Potrivit anchetei, inițiată în luna februarie, factori de decizie ai unei companii comerciale sunt bănuiți că, în perioada 2024 – prezent, ar fi pus în aplicare o schemă de diminuare a obligațiilor fiscale. Aceștia ar fi retras bani sub formă de dividende, iar ulterior i-ar fi utilizat pentru achitarea neoficială a salariilor unor angajați.
Perchezițiile au fost desfășurate la sediul societății comerciale, la două șantiere de construcție, la domiciliile persoanelor vizate, precum și asupra unui automobil și a unei persoane.
În urma descinderilor, oamenii legii au ridicat sume de bani presupuse a proveni din activități infracționale, dispozitive de stocare a datelor, documente contabile, registre cu înscrisuri de ciornă și alte probe relevante pentru cauza penală.
De asemenea, în timpul verificărilor efectuate la cele două șantiere de construcție au fost depistați mai mulți muncitori care, potrivit informațiilor preliminare, nu figurau ca angajați oficial ai companiei.
Acțiunile de urmărire penală continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului, identificarea persoanelor implicate și acumularea probelor necesare în cadrul investigației.
-
Moldovao zi în urmăDescoperire macabră, la Otaci: Fragmente umane au fost depistate în adiacentul căii ferate din oraș.
-
Moldovao zi în urmăAccident cu scandal: Autospecială de poliție tamponată de un motociclist băut și vandalizată.
-
Moldova6 zile în urmăImagini șocante: O femeie a ajuns la spital după un accident violent produs în apropiere de orașul Fălești.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Jaf în stradă la Chișinău: Un tânăr de 22 de ani, agresat și lăsat fără telefon mobil.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Escrocherie de 5,8 milioane lei: Zeci de oameni înșelați cu mașini și tehnică agricolă fictivă.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Locuințe transformate în spelunci: Doi bărbați, reținuți după ce le ofereau consumatorilor de droguri acces în propriile locuințe.
-
Moldova5 zile în urmă/AUDIO/ Decani reținuți pentru corupție: Bănuiții ar fi cerut bani de la studenți pentru note și diplome.
-
Moldova6 zile în urmăBacalaureat „cumpărat”? Percheziții CNA într-o schemă cu certificate internaționale pentru examenul la informatică.
