Moldova
/VIDEO/ Perchezițiile de la ASP! Angajați ai Agenției, suspectați de confecționarea actelor false
Serviciul Informații și Securitate face percheziții la una dintre filialele Agenției Servicii Publice din Chișinău. La fața locului sunt mascați, iar oamenilor nu li se permite să intre în clădire. Purtătoarea de cuvânt a SIS, Daniela Mînzat, nu a răspuns la telefon pentru a oferi detalii.
Șeful adjunct al Procuraturii pentru Combaterea Crimelor Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), Vitalie Busuioc, a confirmat pentru TV8.md se fac percheziții atât la filiala Agenției Servicii Publice, cât și acasă la câțiva suspecți din dosar. La această oră sunt și persoane reținute, însă Busuioc nu cunoaște deocamdată numărul acestora. Potrivit surselor TV8, la această oră ar fi cinci persoane reținute. Din spusele procurorului Busuioc, printre figuranții în dosar sunt și persoane cu funcții de răspundere din cadrul Agenției.
„Este o cauză penală în care sunt investigate mai multe infracțiuni, inclusiv și uzul de documente false, confecționarea documentelor false. Nu avem o cifră exactă a tuturor persoanelor reținute. Astăzi seara o să facem totalul acțiunilor pe care le-am întreprins în ultimele zile, inclusiv și astăzi, și vom veni mâine cu o conferință de presă la care vom oferi toate detaliile”, a spus Vitalie Busuioc.
Potrivit procurorului în dosar sunt vizate și persoane din afara Agenției.
Una dintre angajatele filialei unde au loc perchezițiile afirmă că de cauză se ocupa PCCOCS. Ea nu a precizat câte persoane sunt vizate și ce funcții dețin.
Reporterul TV8, aflat la fața locului, a încercat să vorbească cu directoarea filialei.
Deși au loc ppercheziții, instituția activează în regim normal:
Moldova
Tânăr spulberat pe zebră, în capitală: Șoferul a abandonat victima și a dispărut.
Un tânăr de 20 de ani a ajuns la spital după ce a fost lovit în plin de o mașină, în timp ce traversa regulamentar bulevardul Grigore Vieru din Capitală. Accidentul a avut loc în amiaza zilei de 7 iulie, pe o trecere de pietoni dirijată de semafor.

Potrivit poliției, victima traversa strada pe culoarea verde, când o mașină condusă de un bărbat l-a izbit violent. Imaginile surprinse de o cameră de bord arată că, imediat după impact, șoferul a frânat pentru câteva secunde… dar în loc să coboare sau să ofere ajutor, a ales să fugă de la fața locului.
Tânărul a fost preluat de o ambulanță și transportat de urgență la spital pentru îngrijiri medicale.
Oamenii legii au deschis o anchetă în cadrul căreia urmează sa stabilească circumstanțele producerii accidentului și să-l identifice pe șoferul responsabil de acesta.
Autoritățile reamintesc că părăsirea locului accidentului este o faptă penală gravă, iar șoferul riscă pușcărie, în funcție de evoluția stării victimei.
Moldova
/VIDEO/ Hoț reținut în capitală: Individul ar fi furat dintr-o locuință genți și monede rare.
Un bărbat în vârstă de 43 de ani, cetățean străin, a fost prins de polițiști fiind suspectat că ar fi pătruns fără drept într-un apartament din sectorul Centru al Chișinăului și ar fi sustras mai multe bunuri de valoare. Printre acestea se numără genți, monede rare și o medalie, prejudiciul cauzat proprietarului ridicându-se la peste 9 mii de lei.

Investigațiile efectuate de ofițerii Inspectoratului de Poliție Centru au dus la identificarea și reținerea suspectului. În timpul unei percheziții autorizate, oamenii legii au găsit o parte din monedele furate.
Potrivit legislației, persoanele vinovate de astfel de infracțiuni riscă până la 4 ani de închisoare.
Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele cazului și pentru a verifica dacă bărbatul este implicat și în alte furturi din Chișinău.
Moldova
Intervenție fulger la Botanica: O mașină a fost cuprinsă de flăcări în parcarea unui centru comercial.
Seară cu foc și fum în sectorul Botanica al capitalei! Un automobil a fost mistuit de flăcări în parcarea unui centru comercial de pe bulevardul Decebal. Incidentul s-a produs pe 5 iulie, în jurul orei 17:46, moment în care mai mulți martori au sunat la 112. Până la sosirea pompierilor, mai mulți șoferi aflați în parcare au încercat să domolească flăcările cu ajutorul stingătoarelor.

Două echipaje de salvatori au ajuns în scurt timp la fața locului și au intervenit prompt pentru a opri extinderea focului. Incendiul a fost lichidat în mai puțin de cinci minute, însă flăcările au distrus aproximativ 50 la sută din automobile.
Din fericire, nicio persoană nu a avut de suferit. Cauza exactă a izbucnirii incendiului urmează să fie stabilită de specialiști.
-
Moldova3 zile în urmă
Minor pe motocicletă, tamponat la Tomai: La volanul mașinii implicate ar fi fost primarul localității.
-
Moldova9 ore în urmă
Tânăr spulberat pe zebră, în capitală: Șoferul a abandonat victima și a dispărut.
-
Moldova4 zile în urmă
Accident matinal la Sîngera: O mașină s-a răsturnat, trei persoane au ajuns la spital.
-
Moldova6 zile în urmă
A lovit un vehicul, apoi a ricoșat în alte două și a ajuns în pădure: traseul haotic al unui șofer, soldat cu cinci mașini avariate și doi răniți la Chișinău
-
Moldova6 zile în urmă
Tragedie pe un drum din Bădiceni: Un tânăr de 19 ani, fără permis și beat criță, a provocat un accident fatal.
-
Moldova6 zile în urmă
/VIDEO/ Șantaj cu 10.000 de euro: o femeie, reținută în timp ce încasa banii pentru un video defăimător.
-
Moldova7 zile în urmă
Descinderi anticorupție la Edineț: șeful Serviciului de Patrulare, acuzat că a luat lemn și bani ca să protejeze afaceri ilegale
-
Moldova5 zile în urmă
Șofer prins beat, cu mită la pachet: Un bărbat, condamnat la un an și 3 luni de pușcărie și 200 mii lei amendă.