Moldova
Cinci procurori de la Edineț sunt anchetați disciplinar. Colegiul de disciplină și etică al procurorilor se convoacă mâine în ședință
Cinci procurori din cadrul Procuraturii Edineț sunt anchetați disciplinar. Colegiul de disciplină și etică al procurorilor urmează să se întrunească în ședință, iar pe agendă sunt incluse mai multe chestiuni care vizează activitatea unor acuzatori de stat.
Mai exact, este planificată adoptarea și pronunțarea hotărârilor privind cauzele disciplinare examinate la ședința din 25 ianuarie, în privința:
- procurorului în Procuratura raionului Cahul – Mihail Cara;
- procurorului în Secția politici, reforme și management al proiectelor a Procuraturii Generale– Zinaida Cealic;
- procurorului în Procuratura raionului Drochia – Marin Tomac.
De asemenea, Colegiul va adopta și pronunța hotărârea în urma examinării contestației asupra deciziei Inspecției procurorilor de încetare a procedurii disciplinare în privința procurorului în Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, Ion Brînză și a procurorului-șef adjunct al Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, Vitalie Busuioc.
Un alt subiect vizează examinarea procedurilor disciplinare intentate în privinţa:
- procurorului în Procuratura raionului Taraclia – Alexandr Diulgher;
- procurorului în Procuratura municipiului Chișinău, oficiul Centru – Aliona Hotnog;
- procuror în Procuratura raionului Edineț – Inga Pascari;
- procuror în Procuratura raionului Edineț – Vladimir Chistruga;
- procuror în Procuratura raionului Edineț – Nadejda Podgurschi;
- procuror în Procuratura raionului Edineț – Alexandru Plîngău;
- procuror-șef al Procuraturii raionului Edineț – Ion Chistruga;
- procuror în Procuratura Combaterea Crimelor Organizate și Cauze Speciale, Corneliu Popescu.
Membrii Colegiului mai planifică să examineze contestațiile asupra deciziilor Inspecției procurorilor de încetare a procedurilor disciplinare în privința procurorilor Serghei Savca, Veaceslav Potîngă, Grigore Dîntu, Aliona Burlacu, Veaceslav Toderiță și Tatiana Gulea. Dar și pe cele în privința procurorului din Procuratura Anticorupție, Dorin Compan și a procurorului în Procuratura municipiului Chișinău, Pavel Vinițchi.
Agenda mai prevede și examinarea procedurii disciplinare intentate în privinţa procurorului în Procuratura municipiului Chișinău, oficiul Principal – Daniel Baraliuc.
Totodată, membrii Colegiului vor examina contestațiile asupra deciziilor Inspecției procurorilor de încetare a procedurilor disciplinare în privința:
- procurorului în procuratura raionului Strășeni – Eduard Camerzan;
- procurorului procurorului în Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale – Sergiu Roșu;
- procurorilor în Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, Igor Demciuc și Vitalie Busuioc.
Moldova
/ÎN CĂUTARE/ Căutată cu disperare de rude: Tânăra care apare în imagini a plecat de acasă și nu s-a mai întors.
A plecat de acasă și nu s-a mai întors. Tânăra care apare în imagini este căutată cu disperare de rude, după ce de câteva zile aceștia nu cunosc nimic despre locul aflării ei. Disperate, familia și apropiații s-au adresat după ajutor la organele de poliție.
Este vorba despre Ella Golberg Isaac, în vârstă de 26 de ani. În noaptea de 3 decembrie, în jurul orei 01:25, aceasta a părăsit locuința situată pe strada Ciocârliei din cartierul Telecentru al capitalei, fără a anunța pe cineva despre direcția sa de deplasare, iar de atunci rudele i-au pierdut urma.
Potrivit orientării publicate de poliția capitalei, tânăra are înălțimea de 1,80 m, corpolență slabă-atletică, păr blond, tuns scurt, și ochi căprui. În momentul dispariției purta o geacă roz, blugi albaștri, hanorac cu glugă de culoare gri și adidași albi combinați cu roz. De asemenea, avea asupra ei un rucsac de culoare roz.
În acest context, poliția îndeamnă cetățenii ca, în cazul în care recunosc persoana din imagini și dețin informații despre locul aflării acesteia, să apeleze imediat numărul de telefon indicat pe ecran sau Serviciul unic 112. Orice detaliu contează.


Moldova
Rețea de trafic de hașiș în colegiile din Chișinău: patru elevi, reținuți după două luni de investigații
Ofițerii Antidrog ai INI, împreună cu procurorii de la Botanica, au destructurat o grupare formată din patru tineri de 18–20 de ani, elevi ai unui colegiu sportiv din capitală, care vindeau hașiș în instituțiile de învățământ.
Potrivit anchetei, suspecții au creat o schemă prin care cumpărau droguri angro, la preț redus, apoi le divizau în doze mici și le vindeau colegilor și prietenilor „de încredere”. Unul dintre ei, anterior reținut pentru trafic de droguri, se ocupa de procurarea hașișului.
La sfârșitul lunii noiembrie, doi dintre tineri au fost prinși în flagrant în timp ce încercau să vândă 50 de grame de hașiș unui investigator sub acoperire. Perchezițiile efectuate în același timp au dus la reținerea celorlalți doi membri ai rețelei.
Poliția a ridicat droguri în valoare de aproximativ 100.000 de lei, cântare de precizie, ambalaje și carduri folosite în tranzacții. Toți cei patru suspecți au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile și riscă între 7 și 15 ani de închisoare.
Moldova
Au omorât un consătean, apoi au dat foc cadavrului. Un minor și un tânăr de 26 de ani, reținuți
Ofițerii Direcției investigații criminale a INI au reținut două persoane implicate în omorul unui bărbat de 58 de ani, comis în septembrie 2025 în localitatea Văsieni din raionul Telenești.
Potrivit oamenilor legii, victima fusese dată dispărută la 5 octombrie, iar corpul său neînsuflețit a fost descoperit de fiul său, într-o zonă din extravilanul localității.
Acesta prezenta semne de moarte violentă, cadavrul fiind carbonizat. Imediat după descoperire, la caz au fost implicate subdiviziunile specializate ale IGP pentru investigarea circumstanțelor.
Ancheta a arătat că victima locuia singură și avea un conflict cu un bărbat din localitate.
Cei doi suspecți, un tânăr de 26 de ani și un minor de 15 ani, aflați sub influența alcoolului și a drogurilor, au aflat despre conflict și s-au dus la domiciliul victimei „pentru a-i cere socoteală”. Aceștia au pătruns în casă, au agresat bărbatul, apoi l-au transportat cu o căruță pe un câmp, unde l-au incendiat.
Datorită măsurilor speciale de investigație desfășurate de ofițerii Direcției investigații criminale a INI, în comun cu polițiștii din Telenești și cu suportul Direcției investigații analitice a INI, suspecții au fost identificați, reținuți și audiați, recunoscându-și vina și colaborând cu ancheta.
La solicitarea Procuraturii Orhei, minorului de 15 ani i s-a aplicat măsura preventivă de arest la domiciliu, iar tânărul de 26 de ani a fost plasat în arest preventiv în Penitenciarul nr. 11 Bălți. Ambii au fost recunoscuți în calitate de învinuiți.
Ancheta continuă, iar suspecții beneficiază de prezumția nevinovăției, conform legislației în vigoare.
-
Moldova2 zile în urmăAngajat IGSU, lovit de un șofer beat și drogat pe un traseu din raionul Rîșcani
-
Moldova5 zile în urmăCaz șocant la Slobozia: Un copil de 3 ani a căzut într-o fântână
-
Moldova3 zile în urmăEchipă de ambulanță atacată cu pistolul în timpul unei intervenții la Ungheni: paramedicii au salvat pacienta sub amenințarea armei
-
Moldova5 zile în urmăDoi șoferi băuți, prinși la Orhei: Au încercat să mituiască polițiștii cu lei și euro
-
Moldova4 zile în urmăUn accident rutier cu implicarea unui microbuz de rută s-a produs în localitatea Malcoci din raionul Ialoveni
-
Moldova4 zile în urmăAccident periculos în Chișinău: Troleibuz surprins cum trece pe roșu și lovește un automobil
-
Moldova4 zile în urmăCadavrul unui bărbat, găsit într-un automobil din parcarea unui centru comercial din Chișinău
-
Moldova19 ore în urmă/ÎN CĂUTARE/ Căutată cu disperare de rude: Tânăra care apare în imagini a plecat de acasă și nu s-a mai întors.
