Moldova
Patru suspecți, reținuți după ce au încercat să jefuiască doi nepalezi și să-i treacă ilegal peste Prut
Intervenție operativă promptă a Poliției de Frontieră, în cooperare cu autoritățile abilitate, a dus la destructurarea unui grup infracțional implicat în migrație ilegală și tentative de tâlhărie, protejând astfel cetățenii și securitatea frontierei de stat.
Ofițerii Direcției investigare criminalitate transfrontalieră și ofițerii Direcției urmărire penală a Inspectoratului General al Poliției de Frontieră, de comun cu Procurorii PCCOCS, și ofițerii Inspectoratului Național de Investigații, anunță reținerea a trei bărbați și a unei femei din Hâncești, după ce au încercat să-i transporte ilegal peste Prut pe doi cetǎțeni ai Nepalului pentru € 9 000.
Mai mult decât atât, membrii grupului infracțional sunt cercetați şi pentru faptul cǎ au încercat sǎ-i tâlhǎreascǎ pe cei doi nepalezi de suma de bani care le-a rǎmas de € 800.
La baza schemei infracționale au fost faptele unui bărbat care în anul 2023 își ispășise pedeapsa de cinci ani închisoare pentru jaf și a nepoatei sale, care și ea recent a fost condamnată în 2023 pentru transmiterea drogurilor în penitenciar (eliberată condiționat, iar acum este în termen de probă).
Astfel, cei doi cu taximetristul implicat i-au transportat seara spre o carieră pe nepalezii care anterior munciseră în Moldova legal, după ce i-au înșelat că-i duc spre România; iar sosiți acolo, al patrulea membru al grupului infracțional (condamnat și el anterior pentru furt), a sărit cu cuțitul la cetățenii străini, ca să-i lase fără banii pregătiți de aceștia pentru organizarea migrației ilegale.
Totuși, oamenii legii au intervenit în baza informației operative și au prevenit tâlhăria pusă la cale. Astfel, cei patru cu vârste între 32 și 58 de ani au fost reținuți, iar la demersul Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) au fost plasați în arest preventiv, pentru continuarea obiectivă a investigațiilor, timp în care aceștia beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.
Poliția de Frontieră reafirmă angajamentul ferm de a preveni și combate orice formă de criminalitate transfrontalieră, acționând permanent întru protejarea cetățenilor și asigurând securitatea frontierei de stat.
Moldova
Doi șoferi băuți, prinși la Orhei: Au încercat să mituiască polițiștii cu lei și euro
Weekend agitat pentru polițiștii din Orhei, care au documentat două cazuri grave de conducere în stare de ebrietate, ambele urmate de tentative de mituire a oamenilor legii.
Primul incident a avut loc sâmbătă, în localitatea Camencea. Un tânăr de 25 de ani, aflat la volan fără permis, cu mașina fără revizie tehnică și fără asigurare, a fost depistat cu 0,56 mg/l alcool în aerul expirat. Pentru a scăpa de sancțiuni, acesta a încercat să lase 5 400 de lei în portiera mașinii de poliție.
Al doilea caz s-a produs în Orhei, pe strada Mihail Sadoveanu, unde un șofer de 32 de ani a fost stopat noaptea trecută. Testul Drager a indicat 0,63 mg/l alcool, iar bărbatul a încercat să ofere 500 de euro polițiștilor pentru a evita documentarea.
În ambele situații, șoferii au fost înlăturați de la volan, iar vehiculele transportate la parcarea specială. Cazurile sunt investigate conform legislației, atât pentru conducerea în stare de ebrietate, cât și pentru tentativa de corupere a agenților de poliție.
Moldova
Tânăr din Chișinău, trimis în judecată pentru uciderea mamei sale, profesoară de clase primare
Un tânăr de 23 de ani din Chișinău a fost trimis în judecată pentru omorul intenționat al propriei mame, o femeie de 49 de ani care activa ca profesoară în învățământul primar. Procuratura municipiului Chișinău, Oficiul Rîșcani, anunță finalizarea urmăririi penale și transmiterea dosarului în instanță.
Investigațiile au arătat că între cei doi existau conflicte și tensiuni de mai mult timp. În seara zilei de 17 iulie 2025, după o nouă ceartă, tânărul ar fi atacat-o cu un cuțit de bucătărie, aplicându-i o lovitură în zona toracelui. Rana a provocat lezarea aortei și o hemoragie internă masivă, care a dus la decesul femeii.
Când polițiștii au intervenit la locul faptei, tânărul s-a baricadat în apartamentul de la etajul patru și a refuzat să deschidă ușa. În încercarea de a scăpa, el a sărit pe geam. Ulterior, în cadrul audierilor, nu și-a recunoscut vina și a refuzat să facă declarații.
Pentru omor intenționat asupra unui membru de familie, legislația prevede până la 20 de ani de închisoare sau detențiune pe viață. Până la pronunțarea unei hotărâri definitive, tânărul beneficiază de prezumția de nevinovăție.
Moldova
Noi percheziții și depistări de droguri în Chișinău: două locații improvizate și mai multe cazuri în stradă
Săptămâna începe cu noi cazuri legate de droguri, descoperite în capitală.
Polițiștii Inspectoratului Rîșcani au identificat două locații improvizate pentru consumul substanțelor narcotice, administrate de doi bărbați de 39 și 68 de ani, care ar fi transformat locuințele proprii în spații frecventate de consumatori.
În urma perchezițiilor, au fost găsite dispozitive artizanale pentru consumul drogurilor și substanțe ce par a fi PVP (sare), marijuana și hașiș. Toate probele au fost ridicate pentru expertiză, iar cei doi riscă până la patru ani de închisoare.
Între timp, polițiștii INSP au documentat mai multe cazuri de deținere a drogurilor în stradă. Pe bulevardul Dacia, un tânăr de 20 de ani a predat voluntar pachețele cu PVP, pe strada Florilor un bărbat de 45 de ani a fost depistat cu aceeași substanță, iar pe strada Sfântul Andrei un tânăr de 21 de ani a predat benevol un pachețel cu PVP.
Poliția anunță intensificarea patrulărilor și controalelor pentru prevenirea consumului și distribuției de droguri.
-
Moldova4 zile în urmăUrmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare
-
Moldova6 zile în urmăDescoperire macabră, la Miclești: Un tânăr de 28 de ani, găsit parțial carbonizat într-o anexă.
-
Moldova3 zile în urmăNeglijență fatală în sala de operație: Medic condamnat pentru decesul unei gravide.
-
Moldova3 zile în urmăEscrocherie de 10 milioane de lei: patru tineri IT-iști, reținuți pentru vânzări fictive de mașini RETRO în SUA
-
Moldova5 zile în urmăNoi detalii șocante în cazul camionului oprit la Leușeni-Albița: Munițiile ar fi provenit din Ucraina.
-
Moldova5 zile în urmăGrup de falsificatori de acte românești, prins între Chișinău și Strășeni: percheziții masive în două state
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Descinderi de amploare peste Prut: Rețea de acte false cu zeci de beneficiari moldoveni, destructurată.
-
Moldova5 zile în urmăAr fi declarat mașina „hibrid”, dar era diesel. Acum plătește peste 41.000 lei în plus
