Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Contrabandă cu freon, depistată: Șapte percheziții într-un dosar de peste 600.000 lei.

Percheziții cu mascați în mai multe locații din Chișinău și din afara orașului. Ofițerii Serviciului Vamal, sub coordonarea procurorilor PCCOCS, au descins la șapte adrese, într-un dosar de contrabandă cu freon în valoare de sute de mii de lei.

Publicat

Ancheta vizează activitatea unui grup organizat, suspectat că ar fi introdus ilegal în țară cantități importante de freon. Substanța era depozitată în regim de antrepozit vamal, iar în acte totul părea în regulă.
Potrivit datelor făcute publice, totul a ieșit la iveală după ce echipele mobile ale Vămii au descoperit în urma unui controlul de rutină neconcordanțe majore între mărfurile declarate și cele constatate fizic. Mai exact, o parte din marfă lipsea, iar cealaltă fusese înlocuită sau manipulată pentru a simula greutatea trecută în documente. Valoarea preliminară a mărfurilor depășește suma de 600 mii lei.
În urma perchezițiilor, au fost ridicate telefoane mobile, înscrisuri de ciornă și mai multe dispozitive electronice care urmează să fie analizate.
Două persoane au fost reținute. Sunt cetățeni ai Republicii Moldova, cu vârstele de 46 și 62 de ani. Ambii au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile, în baza mandatelor emise de instanță.
Operațiunea s-a desfășurat cu suportul Oficiului European de Luptă Antifraudă – OLAF, și al Misiunii UE de Asistență la Frontieră în Moldova și Ucraina – EUBAM.
Până la pronunțarea unei hotărâri definitive, suspecții beneficiază de prezumția de nevinovăție. Anchetatorii continuă cercetările.


Advertisement

Moldova

Cu mașinile în șanț: Accident pe traseul Soroca – Chișinău: un șofer, transportat la spital.

Un șofer de 44 de ani a fost rănit și transportat la spital, după ce mașina pe care o conducea s-a tamponat cu un alt automobil, apoi s-a răsturnat. Accidentul rutier s-a produs în dimineața zilei de 7 septembrie, pe traseul Soroca – Chișinău, în apropierea satului Stoicani.

Publicat

Potrivit primelor cercetări, coliziunea s-a produs după ce bărbatul nu ar fi cedat trecerea unui șofer de 19 ani. În urma impactului, ambele vehicule implicate au fost proiectate într-un canal de scurgere, iar automobilul condus de șoferul de 44 de ani s-a răsturnat.

Victima a fost preluată de un echipaj medical și transportată de urgență la spital pentru îngrijiri. Ambii șoferi au fost testați alcoolscopic, rezultatele fiind negative.

La fața locului, polițiștii au demarat cercetările pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului.


Autoritățile recomandă conducătorilor auto să respecte regulile de circulație și să fie atenți la manevrele de depășire sau la trecerile de prioritate, pentru a evita astfel de incidente grave.


Citește mai departe

Moldova

Un bărbat din Chișinău s-ar fi aruncat de la înălțime. Acesta ar fi fugit dintr-un centru de reabilitare

Un bărbat din Chișinău a murit după ce s-ar fi aruncat de la înălțime. Totul a avut loc pe strada Lev Tolstoi.

Publicat

Potrivit presei, victima era dependentă de droguri și urma un tratament de reabilitare. Cu o zi înainte de tragedie, bărbatul ar fi fugit din centrul unde era internat.

Poliția nu a venit deocamdată cu un comentariu oficial privind acest caz.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Incendiu în sectorul Rîșcani al capitalei: O casă a fost distrusă pe jumătate

În noaptea de duminică spre luni, o casă din sectorul Râșcani al municipiului Chișinău a fost cuprinsă de flăcări. Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat în jurul orei 23:00, iar la fața locului au intervenit mai multe echipe de pompieri.

Publicat

Ajunși în câteva minute, salvatorii au constatat că focul se răspândise rapid și cuprinsese acoperișul și câteva încăperi ale locuinței. Intervenția promptă a echipajelor a împiedicat extinderea incendiului către casele vecine.

Flăcările au fost localizate după aproximativ o oră de luptă cu focul. În urma incendiului nu au fost înregistrate victime, însă aproximativ jumătate din casă a fost distrusă.


Cauzele producerii incendiului și valoarea pagubelor materiale urmează să fie stabilite de specialiști.


Citește mai departe

topul săptămânii