Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Carnagiu soldat cu trei decese. Două femei și un bărbat au decedat, la Edineț, în urma unui grav accident de circulație.

Tragedie produsă pe traseu din cauza iresponsabilității. Trei persoane au decedat, iar un copil se zbate între viață și moarte în urma unui grav accident.

Publicat

Carnagiul s-a produs în dimineața de 15 decembrie pe un drum din raionul Edineț. Conform informațiilor preliminare, un adolescent de 19 ani, deplasându-se la volanul unui automobil neechipat cu anvelope conform sezonului rece, în circumstanțe neclare deocamdată ar fi ieșit pe banda de sens opus unde a tamponat frontal o mașină condusă de un bărbat în vârstă de 44 de ani, angajat în cadrul Inspectoratului de Poliție Drochia, care se deplasa regulamentar. În habitaclul celui de-al doilea vehicul se aflau, în calitate de pasageri șoția șoferului, o femeie de 42 de ani, fiica de doar 10 ani, dar și bunica acesteia în vârstă de 62 de ani. Impactul dintre cele două automobile a fost atât de puternic încât șoferul și soția acestuia, din nefericire au decedat pe loc. Minora, dar și bunica acesteia au suferit traumatisme fiind preluate de medici și transportate de urgență cu ambulanța la spitalul din Bălți. Cu toate acestea, femeia în vârstă de 62 de ani, la scurt timp de la internare a pierdut lupta pentru viață, în secția de reanimare. Copila a fost internată în secția terapie intensivă, la moment aceasta fiind în stare conștientă, gravă, dar stabilă, potrivit reprezentanților instituției medicale. Conform informațiilor oferite de către oamenii legii, adolescentul de 19 ani, în urma coliziunii nu a avut de suferit. Polițiștii au stabilit faptul că acesta nu este deținător de permis de conducere, iar permisul unui alt stat nu a fost prezentat. Tânărul a fost testat alcoolscopic rezultatul fiind negativ. Acesta a fost reținut pentru 72 de ore. Pe rețelele de socializare mai mulți internauți au scris că adolesentul ar fi luat fără permisiune mașina părinților săi care la moment se află peste hotarele țării – informație ce până la moment nu a fost confirmată sua infirmată de către poliție. Pe marginea acestui caz a fost inițiată o cauză penală. Organele de resort urmează să stabilească toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.


Moldova

Ar fi cerut mită de 60 mii euro: Un bărbat va fi judecat pentru trafic de influență.

A cerut zeci de mii de euro ca să scape un suspect de răspundere penală, dar a ajuns el în arest. Procuratura Anticorupție a finalizat urmărirea penală și a trimis în instanță un dosar de rezonanță în care un bărbat este acuzat de trafic de influență.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, acesta ar fi pretins o sumă consistentă, mai exact 60 de mii de euro, de la o persoană acuzată de corupere pasivă, susținând că are influență asupra organelor de urmărire penală și a unor funcționari cu demnitate publică, promițând că poate aranja scoaterea acesteia de sub urmărire penală.

Din banii ceruți, ar fi primit 25 de mii de euro, garantând că va împiedica emiterea unei noi ordonanțe de reținere și deschiderea altor dosare.

Învinuitul nu și-a recunoscut vina, însă procurorii au trimis cauza spre examinare în fond la Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani. În prezent, acesta se află în arest preventiv.


Dacă va fi găsit vinovat, bărbatul riscă o amendă de până la 200 de mii de lei sau între 2 și 7 ani de închisoare, precum și interdicția de a ocupa anumite funcții.


Citește mai departe

Moldova

Percheziții de amploare în România: Mai mulți medici, bǎnuiți cǎ obțineau ilegal specializările în Republica Moldova

Procurorii şi poliţiştii români fac, miercuri, 14 percheziţii într-un dosar care vizează înşelăciune, fals material în înscrisuri oficiale, fals informatic, uz de fals şi exercitarea fără drept a unei profesii sau activităţi.

Publicat

Mai mulţi medici au cerut Ministerului Sănătăţii recunoaşterea studiilor la Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie “Nicolae Testemiţanu” din Chişinău, dar procurorii suspectează că Rezidenţiatul nu s-a efectuat în realitate, scrie News.ro.

”Procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi ofiţeri din cadrul IGPR – Direcţia de Investigaţii Criminale au pus în executare în cursul zilei de astăzi, 5 noiembrie 2025, un număr de 14 percheziţii domiciliare la sediul unei instituţii publice şi locuinţele unor persoane fizice, în Bucureşti şi mai multe judeţe”, anunţă, miercuri dimineaţă, Parchetul General.


Acţiunile au loc într-o cauză penală în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de înşelăciune, fals material în înscrisuri oficiale, fals informatic, uz de fals şi exercitarea fără drept a unei profesii sau activităţi.

”Ancheta vizează mai mulţi medici care au solicitat Ministerului Sănătăţii recunoaşterea titlurilor de calificare medic specialist dobândite în Republica Moldova, la Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie “Nicolae Testemiţanu” din Chişinău, depunând în acest sens diplomele aferente de medic specialist de absolvire a rezidenţiatului. Titlurile de calificare vizau diverse specialităţi, precum: medicină de urgenţă, ortodonţie, chirurgie plastică, estetică şi microchirurgie reconstructivă, imagistică, chirurgie dento-alveolara, parodontologie”, precizează procurorii.

Probatoriul administrat de aceştia ridică, însă, suspiciunea că studiile de rezidenţiat, care presupuneau prezenta fizică obligatorie a medicilor rezidenţi la bazele clinice universitare, nu au avut loc în realitate, în condiţiile in care, pe perioada cursurilor de specializare, medicii rezidenţi se aflau în România, unde erau salarizaţi cu normă întreagă.


12 persoane urmează să fie duse la audieri, dacă vor fi depistate.

Citește mai departe

Moldova

Accident lângă un liceu din Comrat. Un copil a fost lovit de o mașină

Un incident grav a avut loc în apropierea liceului „Tretiakov” din Comrat.

Publicat

UPDATE: Potrivit medicilor, minorul se află în comă. 


Potrivit martorilor, o șoferiță ar fi încurcat pedalele de accelerație și frână în timp ce încerca să parcheze, moment în care mașina a ieșit brusc pe carosabil și a lovit un copil.

Minorul se afla împreună cu mama sa, întorcându-se de la grădiniță, scrie presa locală.

Starea copilului nu este deocamdată cunoscută.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii