Rețele de socializare

Moldova

„Scumpul nostru, ne-ai lăsat cu durere”. Tânărul de 21 de ani din Bălți, dispărut în septembrie, a fost găsit mort. Băiatul ar fi fost ucis

Tânărul de 21 de ani din Bălți, dispărut în noaptea de 21 septembrie, a fost găsit mort. Mama băiatului a lăsat pe rețele un mesaj plin de durere.

Publicat

@anaoala♬ оригинальный звук – user8962474480803

„Scumpul nostru, ne-ai lăsat cu durere”, a semnat mama tânărului un filmuleț pe o rețea socială, în care a postat o fotografie cu băiatul dispărut, transmite unimedia.info.


Apropiații băiatului scriu că acesta ar fi fost ucis de prietenii lui.

„A fost găsit într-o râpă, la margine de o pădure din Călinești. / A fost omorât de prietenii lui”, se arată în comentarii.

Oamenii legii, deocamdată nu au venit cu detalii în acest sens.


Amintim că tânărul de 21 de ani, din Bălți, a fost căutat de mai bine de o lună. Acesta a plecat de acasă în noaptea de 21 septembrie, aproape de miezul nopții, spre raionul Fălești și nu s-a mai întors.

Moldova

Incendiu de groază la mansarda unui bloc din Durlești: 32 de persoane evacuate, inclusiv 11 copii

Un incendiu puternic a izbucnit vineri după-amiază într-un bloc de locuit de pe strada Tudor Vladimirescu din orașul Durlești.

Publicat

Flăcările au cuprins mansarda de la etajul 10, mobilizând peste 140 de pompieri și 31 de autospeciale.

Din clădire au fost evacuate 32 de persoane, printre care 11 copii. Din fericire, nu s-au înregistrat victime.


Pentru siguranța intervenției, o parte din consumatorii din Chișinău au rămas temporar fără curent electric, însă la ora 20:25 autoritățile au anunțat că pericolul a fost înlăturat și reconectarea este în curs.

Incendiul a fost localizat la ora 19:45, iar pompierii continuă lucrările de lichidare.


Citește mai departe

Moldova

Panică la o grădiniță din orașul Rîșcani: 60 de copii evacuați după un incident electric

Panică în această dimineață la o grădiniță din orașul Rîșcani, după ce un fum dens a fost observat ieșind dintr-un panou electric situat lângă ieșirea de rezervă a instituției.

Publicat

Incidentul a avut loc pe strada Sfântul Gheorghe nr. 9, în jurul orei 08:18, când angajații grădiniței au alertat serviciul 112.

Înainte de sosirea pompierilor, personalul a intervenit rapid cu stingătoare pentru a preveni extinderea focului. La fața locului au ajuns două echipaje de salvatori și pompieri, care au evacuat în siguranță 60 de copii și 6 cadre didactice.


Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, incidentul a fost provocat de un scurtcircuit care a afectat izolația cablurilor electrice pe o suprafață de aproximativ 2 metri pătrați. Din fericire, incendiul nu s-a extins și nimeni nu a fost rănit.

Zona a fost securizată, iar pompierii au confirmat că nu mai există niciun pericol. Autoritățile urmează să stabilească toate circumstanțele care au dus la producerea incidentului.


Citește mai departe

Moldova

Alertă: Trei deținuți au evadat din Penitenciarul nr. 8 – Bender. Unul dintre ei, încă de negăsit

Alertă în rândul autorităților din Bender. Trei deținuți au reușit să evadeze din Penitenciarul Nr. 8 din Bender, iar până în acest moment, unul dintre ei nu a fost încă găsit.

Publicat

Doi dintre ei au vârstele de 23 de ani, iar cel de-al treilea – 26 de ani și sunt originari din raioanele Cahul, Căușeni și Anenii Noi.

Conform informațiilor oficiale, incidentul a avut loc în noaptea de 16 mai, în jurul orei 1:25. Doi dintre deținuți au escaladat edificiile de pază ale instituției, reușind să părăsească teritoiul pușcăriei, în timp ce al treilea a fost prins chiar în momentul în care încerca să fugă.
Una dintre persoanele evadate a fost deja capturată, dar autoritățile sunt încă în căutarea celui de-al treilea deținut, care a reușit să scape și să se ascundă.

În prezent, sunt desfășurate acțiuni extinse de căutare, iar filtre de poliție au fost instalate în zonele în care există indicii că acesta ar putea fi ascuns.


Autoritățile fac apel la cetățeni: dacă aveți informații despre locul unde s-ar afla deținutul căutat, sunați imediat la numerele afișate pe ecran sau la Serviciul 112.


Citește mai departe

topul săptămânii