Rețele de socializare

Moldova

Consecințe tragice în urma furtunii: O fetiță de 12 ani și un bărbat de 36 de ani au decedat, aproape 100 de localități au rămas în beznă și zeci de copaci au căzut peste mașini

Furtuna care s-a dezlănțuit în seara de 11 iunie peste întreaga țară a lăsat în urma sa nu doar pagube imense, dar a provocat și două tragedii.

Publicat

O fată de numai 12 ani din capitală a murit după ce un copac s-a prăbușit peste ea. Corpul neînsuflețit al copilei a fost găsit în dimineața de 12 iunie, de către un muncitor implicat la lucrările de înlăturare a consecințelor, pe strada Doina și Ion Aldea Teodorovici.

Imediat la fața locului au intervenit polițiștii, care au identificat în scurt timp minora. Aceasta ar fi plecat de acasă înainte de începerea furtunii, iar ulterior părinții nu au mai găsit-o.

Tot în seara de 11 iunie, un bărbat de 36 de ani din Dubăsari a murit strivit de un copac care a căzut peste el. Tragedia s-a întâmplat în jurul orei 22:00, pe malul râului Nistru, unde mai multe familii veniseră la odihnă. În momentul tragediei, victima se afla împreună cu soția și copiii săi într-un cort. Femeia și copiii au reușit să iasă afară, bărbatul însă a rămas în acel cort, atunci când un un copac doborât de vântul puternic a căzut peste el. Din păcate medicii nu au reușit să îl salveze, bărbatul pierzându-și viața în drum spre spital.


Intemperia a făcut prăpăd în întreaga țară. În Chișinău zeci de copaci au fost doborâți de furtună peste mașini, mai multe fire de înaltă tensiune au cedat și câteva balcoane au fost avariate. Comisia pentru situații Excepționale a declarat situație de forță majoră, iar muncitorii, pompierii, polițiștii și salvatorii au intervenit în sute de locații.

Natura s-a dezlănțuit și la Orhei, unde acoperișul unei clădiri a fost suflat de vântul extrem de puternic. Tot aici, zeci de copaci s-au prăbușit peste mașini, au blocat străzi, iar un arbore a căzut peste o țeavă de alimentare cu gaze, punând în pericol viața oamenilor care locuiesc în zonă. Mai mult, aici și un stâlp de înaltă tensiune a fost smuls din rădăcini și doborât la pământ.
Situații de forță majoră au fost înregistrate pe întreg teritoriul țării, în special la Criuleni, Rezina, și UTA Găgăuzia unde zeci de arbori au căzut peste firele electrice și au blocat traseele. Și pe drumurile din raionul Ialoveni, arborii au căzut ca secerați, imaginile surprinse fiind apocaliptice.

Tot din cauza furtunii puternice, 94 de localități din diferite raioane ale țării au rămas în beznă, iar responsabilii lucrează în regim sporit pentru a lichida consecințele.


Potrivit datelor Serviciului 112, în urma furtunii numărul solicitărilor a crescut cu 50 la sută, fiind înregistrate până la 750 de solicitări pe oră. În acest context, oamenii sunt rugați să de-a dovadă de maximă prudență și în caz de risc să alerteze echipele de intervenție.


Moldova

/VIDEO/ O nouă schemă ilegală, dată peste cap: Sute de cutii cu produse cu nicotină concentrată, marijuana și peste 200 de mii de lei, ridicate de polițiști.

O rețea implicată în comercializarea ilegală a produselor cu nicotină în concentrații ridicate a fost destructurată de polițiști și procurori, iar în urma perchezițiilor au fost ridicate sute de cutii cu produse interzise, droguri și sume mari de bani.

Publicat

Potrivit informațiilor oferite de oamenii legii, polițiștii sectorului Buiucani au documentat activitatea unei grupări specializate în vânzarea ilegală a produselor cu nicotină concentrată, de tip punguțe orale cu nicotină, cunoscute și sub denumirea de „SNUS”. Valoarea mărfii depistate este estimată la peste 148.000 de lei pe piața neagră.

În cadrul investigațiilor au fost identificați trei curieri, cu vârstele de 18, 22 și 23 de ani, precum și presupusul organizator al rețelei, un bărbat de 30 de ani, originar din Chișinău.

În urma perchezițiilor autorizate, desfășurate într-o încăpere utilizată de suspect, oamenii legii au ridicat 591 de cutii cu punguțe cu nicotină de concentrație ridicată, o cantitate de marijuana, dar și 215.000 de lei. Proveniența banilor urmează să fie stabilită de anchetatori.


Toate persoanele vizate sunt cercetate în conformitate cu legislația în vigoare, iar organizatorul rețelei a fost reținut pentru 72 de ore.

Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea eventualilor complici implicați în această schemă ilegală.


Citește mai departe

Moldova

Plan roșu în județul Vaslui: Un mort și 15 răniți după ce un autocar din Chișinău s-a răsturnat în România.

Un bărbat a murit, iar alte 15 persoane au fost rănite după ce un autocar din Chișinău s-a răsturnat în dimineața zilei de 21 martie, în județul Vaslui, pe direcția de deplasare către Galați.

Publicat

Accidentul a avut loc în jurul orei 4 dimineața, iar autoritățile au activat Planul Roșu de intervenție, în contextul numărului mare de persoane implicate.

În vehicul se aflau 44 de oameni, care plecaseră din Chișinău și se îndreptau spre Otopeni. Printre victime se numără un bărbat în vârstă de 62 de ani, cetățean moldovean, care și-a pierdut viața. Potrivit informațiilor preliminare, acesta a fost proiectat prin geam în momentul impactului și ulterior strivit de autocar.

Ceilalți pasageri răniți au fost transportați la unități medicale din Tecuci și Bârlad. Conform datelor furnizate, victimele au suferit traumatisme, însă starea lor este stabilă. În același timp, poliția rutieră desfășoară cercetări pentru a stabili circumstanțele producerii accidentului.


Conform unor surse din echipele de intervenție, șoferul autocarului a declarat că i-a apărut o mașină pe contrasens și, pentru a evita un impact frontal, a tras dreapta de volan, părăsind partea carosabilă. În același timp, autoritățile menționează că una dintre ipotezele verificate este adormirea la volan.

TATIANA BURAC, PURTĂTOR DE CUVÂNT MAEIE: „Misiunea diplomatică acordă sprijin consular, inclusiv pentru repatrierea corpului neînsuflețit, și monitorizează starea răniților, fiind pregătită să inițieze, dacă este necesar, procedura de repatriere medicală. Circumstanțele producerii accidentului sunt investigate de autoritățile competente, una dintre ipoteze fiind adormirea la volan. Ministerul Afacerilor Externe va reveni cu informații actualizate.”

Călătorii care nu au suferit răni au fost transportați cu microbuzele Inspectoratului pentru Situații de Urgență Vaslui către un centru de zi din Bârlad. Investigațiile continuă.




Citește mai departe

Moldova

Accident teribil la Soroca: Un șofer a murit pe loc, iar o femeie a ajuns în stare gravă la spital.

Accident teribil în raionul Soroca. Un bărbat și-a pierdut viața, iar o femeie a fost grav rănită, în urma unui accident rutier violent produs în dimineața zilei de 23 martie, în jurul orei 06:00, în apropierea localității Alexandru cel Bun.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare oferite de poliție, un automobil condus de un bărbat în vârstă de 39 de ani, cetățean străin, ar fi ieșit pe contrasens, unde s-a ciocnit frontal cu un camion. La volanul autocamionului se afla un bărbat de 45 de ani, locuitor al raionului Soroca.

Impactul a fost extrem de puternic. În urma coliziunii, șoferul automobilului a suferit traumatisme incompatibile cu viața și a decedat pe loc, până la sosirea echipajelor de intervenție. Pasagera acestuia a fost grav rănită și preluată de ambulanță, fiind transportată de urgență la spital pentru îngrijiri medicale.

Martorii spun că automobilul a fost făcut zob în urma impactului și a fost aruncat în șanțul de pe marginea drumului. Camionul, la rândul său, a fost proiectat în afara carosabilului, blocând temporar circulația în zonă.


La fața locului au intervenit polițiștii și alte servicii specializate, care au asigurat perimetrul și au demarat cercetările. Oamenii legii documentează în continuare cazul și urmează să stabilească toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.


Citește mai departe

topul săptămânii