Moldova
Alertă în Chișinău: Un pacient al Spitalului Clinic de Psihiatrie „Codru” a dat bir cu fugiții de la Spitalul de Urgență. Acum doi ani și-a ucis tatăl în bătaie
Un individ, care urma un curs de lecuire la Spitalul Clinic de Psihiatrie Codru, a dat bir cu fugiții noaptea trecută de la Institutul de Medicină Urgentă unde a fost dus pentru o intervenție chirurgicală,

Informația a fost publicată pe site-ul PulsMedia.MD, care citează surse apropiate anchetei. Aceleași surse au mai menționat că acum doi ani individul și-a ucis tatăl în bătaie.
Sursele nostre susțin că este vorba despre un individ în vârstă de 35 de ani care a fost dus de la Spitalul Clinic de Psihiatrie Codru la Institutul Național de Medicină Urgentă pentru a fi supus unei intervenții chirurgicale, însă noaptea trecută acesta ar fi dat bir cu fugiții, susține o persoană anonimă într-un mesaj expediat pe adresa redacției PulsMedia.MD
„Un condamnat sau bolnav nu știu cum să-i zic, care era internat în Secția Nr.10 a Spitalului de Psihiatrie, după ce acum doi ani și-a ucis tatăl, în această dimineață a bătut în geamul casei mele. M-am dus la psihiatrie să întreb cum acesta a ajuns la libertate, iar acolo doamna Silvia mi-a zis că nu se mai află la ei și că ieri l-au trimis la Spitalul de Urgență să-i facă o operație. Am sunat la spital să întreb de așa pacient și acolo mi s-a spus că noaptea trecută acesta a fugit din spital. Cel mai tare a durut faptul nimeni nu s-a uimit, de parcă așa și trebuia să fie”, se arată în mesaj.
„Am mai vorbit și cu domnul Andrei din secția care răspunde de pacienții de la Spitalul de Urgență și el a zis că a sunat la Spitalul CLinic de Psihiatrie Codru și i-a anunțat despre acest fapt. Totodată, cică m-a sfătuit să sunt la 112 și să comunic dacă simt că viața îmi este în pericol, dar nu la spital. I-am zis că deja am vorbit cu cei de la 112, dar de acolo mi s-a spus să mă duc să depun o plângere. Am fost nevoit să-mi ia soția și am plecat la părinții mei în siguranță”, mai scrie persoana care ne -a sesizat despre acest caz.
Sursele noastre din cadrul IMU susțin că, după ce a fost stabilită absența pacientului, nici cei de la Urgență, dar nici cei de la Spitalul Clinic de Psihiatrie „Codru” nu s-au grăbit să alerteze poliția despre faptul că pacientul a șters putina.
Oamenii legii au fost alertați de către o persoană anonimă la Serviciul Unic de Urgență 112 și imediat au interprins toate măsurile de rigoare pentru a-l anunța în căutare pe individ, dar și pentru stabilirea locului acestuia cu ulterioara reținere.
Solicitată telefonic, Natalia Stati, ofițerul de presă al Poliției Capitalei, a confirmat pentru PulsMedia.Md existența unui asemnea caz.
„Poliția a fost sesizată în acestă dimineață despre faptul că un bărbat a părăsit samovolnic spitalul de urgență. Cazul a fost înregistrat, a fost făcută orientare și au fost informate toate subdiviziunile IGP. În prezent se intreprind toate măsurile de rigoare pentru a fi stabilit locul aflării acestuia”, a declarat Stati.
Am încercat să aflăm mai multe detalii despre caz, dar și despre faptul dacă instituția medicală a alertat sau nu poliția despre dispariția pacientului. Purtătorul de cuvânt al instituției medicale, Doina Arsene, ne-a comunicat că nu cunoaște despre acest caz, dar se va documenta și va reveni cu un răspuns într-o oră, însă până la publicare materialului așa și nu am mai primit nicio reacție.
Totodată, i-am contactat și pe cei de la Spitalul Clinic de Psihiatrie „Codru”, la numerele de telefon afișate pe site-ul instituție, dintre care la doar unul ne-a răspuns o femeie care s-a prezentat a fi din cadrul admninstrației, dar fără a oferi vreun nume.
La rândul ei, interlocutoare noastră ne-a zis că nu cunoaște nimic despre acest caz și ne-a sugerat să vorbim cu factorii de decizie din cadrul Spitalului, dar asta va fi peste o oră pentru că acum toți sunt la pauza de masă.
Aici este de menționat că fugarul la data de 27 august 2021, l-a ucis în bătaie pe tatăl său în vârstă de 74 de ani, după ce acesta i-ar fi reproșat că duce de la casă bunurile pe băutură, și l-a lăsat să zacă fără suflare pe drumul central din localitatea Cernoleuca, raionul Dondușeni.
PulsMedia.MD amintește că acum cinci zile, un individ în vârstă de 33 de ani, care a fost internat la psihiatrie după ce și-a ucis tată, a fost eliberat de către medici i-ar în aceeași zi și-a ucis mama cu bestialitate decapitând-o cu o foarfecă de vie în localitatea Marcăuți, din raionul Dubăsari.
Moldova
Vindeau droguri ca „la piață”. Două femei au fost reținute și sunt cercetate pentru trafic de droguri.
Două femei din Orhei au ajuns din propriile gospodării direct în arest preventiv, după ce oamenii legii le-au deconspirat activitatea care le aducea profit. Cele două sunt suspectate de implicare într-o rețea de distribuție a drogurilor atât pe teritoriul municipiului Orhei, cât și în alte localități din țară.

Totul a ieșit la iveală în luna ianuarie, când polițiștii au obținut informații despre faptul că un grup de persoane ar fi pus pe roate o adevărată rețea de comercializare a substanțelor narcotice și psihotrope. Femeile suspectate ar fi avut rolul lor în schemă: acestea ar fi ambalat și vândut marijuana și hașiș în cartierul Slobozia Doamnei din Orhei. Prețul ar fi fost de 400 de lei pentru un pachețel.
După o perioadă de documentare a cazului, mascații le-au făcut o vizită inopinată. În timpul descinderilor, în gospodăriile suspectelor a fost depistat hașiș, un cântar electronic de înaltǎ precizie și peste 18.000 de lei, bani care ar fi provenit din activitatea infracțională.
Cele două femeie de 37 și 43 de ani au fost reținute. Pe numele acestora au fost eliberate mandate de arest pentru 30 de zile. Dacă vinovăția acestora va fi dovedită, acestea riscă închisoare de la 7 la 15 ani.
Moldova
/VIDEO/ Business cu iz de tutun: O linie clandestină de producere a țigaretelor a fost destructurată.
Descinderi de amploare desfășurate de ofițerii serviciului vamal. O linie clandestină de producere a țigaretelor a fost destructurată. Cinci mandate de percheziție în municipiul Chișinău și în afara acestuia au fost puse în aplicare în cadrul unei cauze penale pornite pe contrabanda cu mărfuri accizate. Potrivit informațiilor oferite de structirile competente, un grup de persoane ar fi organizat o linie clandestină de fabricare a țigaretelor într-un spațiu arendat în apropierea municipiului Chișinău.

Conform probelor, fiecare membru al grupului deținea un rol prestabilit în desfășurarea activității ilegale, care presupunea producerea și distribuirea produselor accizate, fără a deține licențele, autorizațiile sau avizele necesare. Materia primă utilizată era de proveniență nesigură, iar țigaretele erau fabricate cu scopul comercializării.
Astfel, ca urmare a perchezițiilor desfășurate sub conducerea procurorilor, au fost depistate și ridicate echipamentele utilizate pentru producerea țigaretelor, cantități importante de tutun prelucrat ambalat în 92 de cutii a câte 10 kg fiecare, peste 208.000 de țigarete fără filtru, aproximativ 360.000 de timbre false, 95.000 lei, tehnică de calcul, precum și diverse înscrisuri de ciornă, inclusiv schema de funcționare a utilajului folosit în procesul de producție. Totodată, într-unul dintre depozitele arendate de bănuiți, au fost descoperiți circa 11.000 de litri de alcool etilic, depozitați în recipiente de diferite tipuri, fără acte justificative. În prezent, trei persoane, cu vârste cuprinse între 50 și 55 de ani, sunt cercetate penal, unele fiind deja audiate în calitate de bănuiți. Acestea beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii, până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive. Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cauzei și identificarea celorlalte persoane implicate în schemă.
Moldova
Au intrat într-un tir parcat: Patru oameni au fost răniți, după ce frâna mașinii ar fi cedat.
Au intrat cu mașina într-un tir parcat pe partea dreaptă a carosabilului. Patru persoane au fost rănite și transportate la un spital din orașul Iași, România, după ce automobilul în care se aflau s-a tamponat cu putere într-un autotren. Ambele vehicule implicate în coliziune sunt înmatriculate în Republica Moldova.

Totul s-a întâmplat în seara de 16 mai în localitatea Sculeni, comuna Victoria, din județul Iași. Automobilul în care se aflau cele patru persoane a lovit cu putere partea din spate a autotrenului, iar impactul a fost atât de violent încât automobilul s-a transformat într-un morman de fiare.
Șocați de cele văzute, mai mulți șoferi au tras pe dreapta și au solicitat de urgență ajutorul forțelor de intervenție. La fața locului au ajuns rapid polițiștii, o autospecială de intervenție, un echipaj SMURD, dar și trei ambulanțe.
În mașina făcută zob au fost găsite patru persoane, care se aflau în stare conștientă, dar care necesitau îngrijiri medicale. Victimele au fost preluate de urgență și transportate la spital.
Ulterior, presa română a publicat cauza preliminară a accidentului: ar fi vorba despre defectarea sistemului de frânare al mașinii.
Polițiștii români urmează să stabilească cu exactitate toate circumstanțele în care s-a produs accidentul.
-
Moldova4 zile în urmă
Accident mortal, în Chișinău: O femeie a fost tamponată în plin de o mașină, pe Viaduct
-
Moldova3 zile în urmă
Conflict finalizat la spital: un bărbat și-a stropit iubita cu acid, iar ea l-a împins, făcându-l să cadă pe scări
-
Moldova7 zile în urmă
Un adolescent de 16 ani ani a urcat la volanul mașinii tatălui său și a provocat un accident grav, la Vulcănești.
-
Moldova3 zile în urmă
Incendiu de groază la mansarda unui bloc din Durlești: 32 de persoane evacuate, inclusiv 11 copii
-
Moldova4 zile în urmă
Tragedii în lanț, la Florești: Un tată ar fi murit de mâna propriei fiice, iar un alt bărbat s-ar fi strangulat.
-
În căutare3 zile în urmă
Dispariție cu semne de întrebare la Ocnița: O fată de 14 ani, căutată deja de 4 zile de rude și poliție
-
Moldova6 zile în urmă
(+18) Refuzul i-a stârnit furia: O tânără a fost bătută de un bărbat într-o cafenea din Vulcănești
-
Moldova5 zile în urmă
/VIDEO/ Tânărul care amenința că sare în gol de la etajul 3, păstra în locuință un kilogram de droguri „PVP”.