Rețele de socializare

Moldova

„Ai luat 2.000 de euro, fă pravaua omului!”. Un fost instructor auto, bănuit că a luat mită pentru perfectarea unui permis de conducere

Un fost angajat al unei școli auto din Hîncești a fost reținut, cu puțin timp în urmă, de ofițerii CNA într-un dosar de trafic de influență. Bărbatul este bănuit că ar fi pretins și primit mijloace financiare ilicite pentru organizarea perfectării unui permis auto.

Publicat

Potrivit materialelor cauzei, bănuitul ar fi pretins și primit 1000 de euro de la un bărbat, susținând că ar avea influență asupra responsabililor de la Secția Înmatricularea Transportului și Calificarea Conducătorilor Auto (SÎTCCA) din Hîncești și că îi poate determina să-l favorizeze la examenele practice pentru categoria B.

Astăzi, la domiciliul și în automobilul bănuitului au avut loc percheziții, în urma cărora au fost ridicate mijloace bănești, presupus a fi dobândite din activitate infracțională. În prezent, persoana este reținută pentru 72 de ore și plasată în izolator.

Procuratura mun. Cahul asigură conducerea acțiunilor de urmărire penală.


Amintim că, în anul 2023, a fost documentată o schema de corupție la eliberarea permiselor de conducere, în care au fost vizați angajați ai Agenției Servicii Publice (ASP), din oficiul Hîncești și intermediari. Persoanele cercetate ar fi acționat coordonat, susținând că ar avea influență asupra angajaților Secţiei Înmatricularea Transportului şi Calificarea Conducătorilor Auto (SÎTCCA) din Hîncești și că îi pot determina să favorizeze candidații să susțină probele teoretice și practice. Astfel, sumele pretinse pentru un permis variau între 300 și 1200 de euro. O schemă similară a fost documentată și în mai multe oficii teritoriale din nordul țării.

În cadrul perchezițiilor desfășurate de CNA au fost ridicate înscrisuri de ciornă cu date de identitate ale candidaților, copii ale buletinelor de identitate și sume de bani în valută și monedă națională.


Moldova

/VIDEO/ Descinderi antidrog la Strășeni: Trei bărbați, documentați pentru consum și trafic de narcotice.

Polițiștii din Strășeni au intensificat acțiunile de combatere a traficului și consumului de droguri, fiind documentată activitatea ilegală a trei bărbați cu vârste cuprinse între 25 și 50 de ani. Descinderile au avut loc în localitățile Strășeni, Lozova și Lupa-Recea.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, unul dintre suspecți a fost surprins în flagrant în timp ce ridica o cantitate de marijuana, comandată prin intermediul aplicației Telegram, metodă tot mai des utilizată în distribuirea substanțelor narcotice.

În urma perchezițiilor efectuate la domiciliile acestora, polițiștii au depistat și ridicat mai multe substanțe suspecte, dar și obiecte utilizate pentru consumul de droguri. Toate probele au fost transmise pentru expertiză, în vederea stabilirii exacte a tipului și cantității de substanțe interzise.

Persoanele vizate sunt cercetate în conformitate cu legislația în vigoare, iar polițiștii continuă acțiunile de investigație pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea altor persoane implicate în această activitate ilegală.



Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ „Tentația” din vitrină: Un tânăr și o minoră, suspectați că ar fi furat din magazine de tehnică.

„Tentația din vitrină i-ar putea trimite după gratii” – este cazul unui tânăr de 21 de ani și al unei minore de 15 ani, ambii din Chișinău, suspectați de comiterea a cel puțin trei furturi din magazine de tehnică.

Publicat

Potrivit poliției, cei doi ar fi profitat de neatenția angajaților pentru a sustrage telefoane mobile și accesorii, prejudiciul fiind estimat la peste 92 de mii de lei.

Suspecții au fost identificați rapid, iar anchetatorii au stabilit că bunurile furate au fost ulterior vândute.

Tânărul a fost reținut pentru 72 de ore, în timp ce minora este cercetată în stare de libertate, conform prevederilor legale. Dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă până la 4 ani de închisoare.


Poliția continuă investigațiile pentru recuperarea bunurilor sustrase.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Droguri depistate în nordul țării: Doi bărbați, prinși cu PVP într-un taxi la Soroca, iar alți doi – reținuți la Bălți.

Două cazuri de trafic și deținere de droguri au fost descoperite de oamenii legii în nordul țării, în baza informațiilor operative, în urma unor acțiuni desfășurate la Soroca și Bălți.

Publicat

În primul caz, polițiștii au oprit pe traseul din apropierea satului Volovița un automobil care activa în regim de taxi. În calitate de pasageri se aflau doi bărbați, de 30 și 35 de ani. În urma verificărilor, asupra acestora a fost depistată o substanță solidă de culoare albă, suspectată a fi drog de tip PVP, cunoscut și ca „sare”. Substanța a fost ridicată și urmează a fi supusă expertizei.

În cel de-al doilea caz, polițiștii și procurorii din Bălți, cu suportul mascaților de la „Scorpion”, au desfășurat percheziții în municipiu și în raioanele din apropiere, într-un dosar ce vizează circulația ilegală a drogurilor. La domiciliile suspecților au fost depistate droguri sintetice de tip PVP, telefoane mobile și carduri bancare, folosite în activitatea infracțională.

Totodată, oamenii legii au identificat mai multe locații improvizate, utilizate pentru consumul de droguri.


Doi bărbați, de 25 și 39 de ani, au fost reținuți pentru 72 de ore. În ambele cazuri, investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea tuturor persoanelor implicate.


Citește mai departe

topul săptămânii