Rețele de socializare

Moldova

În costum de mire, petrecut la cimitir: Ultimul drum, presărat cu flori, pentru tânărul de 18 ani, ucis într-un accident la Ialoveni

Publicat

Lacrimi și durere la Ruseștii Noi. Tânărul de 18 ani care a decedat în urma unui tragic accident ce a avut loc la ieșirea din Ialoveni, în seara de 14 octombrie, a fost petrecut pe ultimul drum. Zeci de persoane au venit să-și ia rămas bun de la Adrian Trohin, se observă în imaginile postate pe rețele, scrie Unimedia.INFO.

„Întreaga comună, cu durere imensă și părere de rău, astăzi, petrece pe ultimul drum un flăcău îmbrăcat în straie de mire – Trohin Adrian. Orice cuvinte ar fi de prisos dar știm că ai lăsat în scurta viață trăită doar păreri de bine care vor rămâne în memoria veșnică a noastră, cu chip de înger”, au scris reprezentanții Primăriei Ruseștii Noi.

În seara zilei de 14 octombrie, șoferul de 18 ani a decedat în drum spre spital, după ce s-a lovit cu mașina cu un microbuz de marca Mercedes Sprinter, condus de un tânăr de 21 de ani, ce se deplasa pe drum cu prioritate, au anunțat oamenii legii.



Moldova

Crima de la Ciocana: Principalul suspect, prins după o lună alături de soție și fiul de 19 ani

Apar noi detalii în cazul femeii de 60 de ani, găsită moartă în propria locuință din sectorul Ciocana al Capitalei. La o lună de la comiterea crimei, principalul suspect a fost capturat în raionul Anenii Noi, în timp ce încerca să pătrundă într-o altă casă.

Publicat

Potrivit informațiilor, bărbatul de 48 de ani a pătruns în locuință prin fereastra deschisă de la etajul doi al casei de locuit, folosind o scară găsită în încăperea auxiliară a gospodăriei.

Ulterior, ajuns în dormitorul casei, acolo unde dormea victima, o femeie de 60 de ani, bărbatul a efectuat o împușcătură în regiunea capului femeii, folosind o armă de foc, după care a fugit într-o direcție necunoscută.


În urma plăgii provocate prin împușcare, femeia a decedat.

Grație multiplelor măsuri speciale de investigație și acțiunilor de urmărire penală, polițiștii au identificat suspectul, stabilind că acesta ar fi pătruns ilicit în mai multe imobile din capitală, dar și din întreaga țară, începând cu luna noiembrie a anului 2024.

La 17 mai curent, oamenii legii au localizat făptuitorul în localitatea Chetrosu din raionul Anenii Noi, moment în care un polițist a fost rănit, după ce suspectul a tras câteva focuri de armă în direcția acestuia, cauzându-i traumatisme.


La 18 mai curent, suspectul a fost reținut. Totodată, au fost reținuți alți doi complici bănuiți că ar fi implicați în comiterea infracțiunilor, și anume, fiul acestuia de 19 ani și soția sa în vârstă de 36 de ani.

În vederea acumulării materialului probatoriu, polițiștii au descins cu percheziții la domiciliile suspectului, unde au fost depistate și ridicate probe relevante cauzei penale: mai multe arme de foc cu țeavă lisă și ghintuită, o armă cu țeavă lisă de model Wenchester, un pistol pneumatic modificat artizanal, un amortizator de sunet, mai multe cartușe cu calibrul 22 LR și calibrul 12 mm, precum și vestimentație și accesorii folosite la comiterea infracțiunilor (haine negre, chipuiri, mănuși, un rucsac negru, încălțăminte specială), droguri, balonașe cu gaz lacriminogen, cuțite, precum și dispozitive destinate sperierii câinilor.

De asemenea, oamenii legii au depistat și o armă de foc de model IJ 75, sustrasă anterior de către suspect, dintr-o casă de locuit din capitală, într-un alt episod de pătrundere ilegală în locuință. Menționăm că, în baza rapoartelor ADN, probele biologice ridicate la fața locului coincid cu probele biologice prelevate de la suspect.


Bărbatul este cercetat penal pentru omor intenționat.

Citește mai departe

Moldova

Copilă luată cu ambulanța de lângă Centrul Republican pentru Copii și Tineret „ARTICO”, după ce a căzut de la înălțime

O copilă a ajuns la spital, după ce ar fi căzut în gol de la înălțime. Incidentul a avut loc ieri-seara, în jurul orei 19:59, într-o clădire părăsită în proximitatea Centrului Republican pentru Copii și Tineret „ARTICO”, din centrul Chișinăului.

Publicat

Victima s-a dovedit a fi o copilă în vârstă de 14 ani care s-ar fi jucat împreună cu alți copii în clădirea părăsită, când ar fi alunecat și s-a prăbușit în gol de la etajul 2, scrie Pulsmedia.md.

În urma incidentului, fata a fost transportată de urgență la spital, în stare conștientă, unde a fost diagnosticată cu o traumă cranio-cerebrală închisă, dar și o plagă în regiunea capului.

Despre acest caz a fost sesizat și Inspectoratul de Pioliție Buiucani, iar oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele în care s-a produs incidentul.


Citește mai departe

Moldova

Tragedie în Cantemir: un bărbat a fost strivit mortal de un perete

Un bărbat a murit, după ce a fost strivit de un perete. Tragedia a avut loc în amiaza zilei de ieri, în jurul orei 13:30, în localitatea Suhat, din raionul Cantemir.

Publicat

Victima s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 46 de ani. Acesta participa la demolarea unei construcții, când în circumstanțe încă necunoscute, unul dintre pereți s-a prăbușit peste el, susțin sursele PulsMedia.MD din teritoriu.

Din nefericire, în urma incidentului, bărbatul a decedat pe loc, până la venirea ambulanței.

Oamenii legii au inițiat o anchetă în acest caz pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.


Citește mai departe

topul săptămânii