Rețele de socializare

Moldova

„Eu nu recunosc că le-am dat mită.” Zeci de șoferi au fost trași pe dreapta după ce au încălcat limita de viteză

Au încălcat, și nici nu vor să recunoască. Conducătorii auto, care nu au respectat limita de viteză în satul Prepelița din raionul Sîngerei au fost amendați de poliție.

Publicat

Un tânăr care a urcat la volan fără a avea un permis de conducere a încercat să mituiască polițiștii pentru a scăpa nepedepsit, transmite TVN.MD.

„Direcția patrulare Nord, inspector principal Pasat Vasile, actele dumneavoastră, motivul stopării aveți depășire de viteză în satul Prepelița unde este amplasat automobilul capcană, 79 de kilometri la oră.”

Acum trei ani tânărul din imagine a fost privat de dreptul de a conduce mijloace de transport, după ce a fost prins băut la volan. Astăzi el a fost stopat de polițiști pentru că a depășit limita de viteză. În timpul înregistrării procesului verbal, ar fi încercat să mituiască polițiștii cu 300 de euro. Întrebat de jurnaliști de ce a făcut acest lucru, tânărul a negat că ar fi oferit mită inspectorilor. Agenții de patrularea au solicitat intervenția anchetatorilor, care l-au escortat pe bărbat la Inspectoratul de Poliție din Sîngerei.


„M-au stopat din cauza vitezei, am depășit viteza, după care mi s-a scris procesul verbal și eu eram la ușă la domnul, da eu acum mă duc să iau de nuntă și eu aveam bani în buzunar și am scos documentele, probabil că au căzut la ei în mașină și ei spun că eu le-am dat mită, dar eu nu recunosc că le-am dat mită. Am fost privat cu 3 ani în urmă și normal am fost în Germania, am făcut permisul acolo, am învățat școală, am făcut acolo permisul. – De ce ați fost privat? Am fost stopat odată cu alcool.”

Majoritatea șoferilor stopați de poliție negă că ar fi încălcat regulamentul circulație rutiere.

„Poate nu am observat și mergeam, hai băieți că mă grăbesc.”


„Parcă nu mergeam cu viteză, dar poate mecanic s-a primit. Parcă am mers 60 la cameră, dar nu știu unde.”

„Parcă nu am încălcat, mi-o arătat aici că 50, mergeam cu 50, nu știu. Parcă nu am depășit, pentru că regulile eu le respect, nu depășesc, merg normal.”

Unii șoferi s-au arătat deranjați de prezența echipei de filmare.


Poliția a organizat această operațiune pentru a reduce numărul accidentelor, dar și pentru a depista șoferii grăbiți.

OLEG MOLDOVANU, ofițer superior al serviciului de patrulare Sîngerei, Glodeni, Fălești: „În scopul reducerii numărului de accidente rutiere dar și a responsabilității tuturor participanților la trafic. Astăzi se petrece o măsură prin amplasarea automobilului capcană, care este amplasat în localitatea Prepelița, raionul Sîngerei. Scopul acestei măsuri este de a depista și a documenta conducătorii auto, care depășesc limita de viteză.”


Operațiunea Zilele Siguranței Rutiere se desfășoară în perioada 16 – 22 septembrie.

Potrivit ofițerului de presă al Inspectoratului de Poliție din Sîngerei în cazul tânărul care a încercat să mituiască agenții de patrulare a fost intentat un proces penal. Dacă vina acestuia va fi dovedită el riscă de la 3 la 7 ani de detenție.

Moldova

/VIDEO/ Taxe ilegale în penitenciar: O rețea ilegală de colectare a banilor, demascată de oamenii legii.

Un sistem ilegal de colectare a banilor, controlat chiar din închisoare, a fost destructurat de oamenii legii. Mai mulți deținuți sunt bănuiți că impuneau taxe altor pușcăriași, pe care îi amenințau cu bătaia dacă refuzau să plătească. Banii ajungeau într-un fond comun folosit de o grupare criminală.

Publicat

Potrivit poliției, schema funcționa de la începutul anului curent. Deținuți afiliați unei organizații conduse de un individ cunoscut în lumea interlopă drept „Kitaeț” strângeau bani de la alți deținuți, folosind frica și presiunea. Sumele erau folosite pentru a menține influența grupării și a impune reguli neoficiale în penitenciar.

Totul era bine organizat. Liderii grupării, aflați după gratii, dădeau ordinele, iar alți deținuți, desemnați ca „responsabili” pe sectoare, aveau grijă ca fiecare să contribuie. Practic, nimeni nu putea refuza fără consecințe.

În perioada ianuarie–aprilie, oamenii legii au descins de mai multe ori în Penitenciarul nr. 18 din Brănești. În urma perchezițiilor, de la deținuți cu vârste între 25 și 47 de ani au fost ridicate peste 20 de telefoane mobile, cartele SIM, droguri și notițe care arată cum erau gestionați banii. Unele obiecte erau ascunse în locuri special amenajate, ca să nu fie depistate.


Mai mulți deținuți au fost deja recunoscuți ca bănuiți. Ei sunt cercetați pentru mai multe infracțiuni comise chiar în detenție și riscă până la 15 ani de închisoare.

Ancheta continuă. Oamenii legii încearcă să afle câți deținuți au fost forțați să plătească și cine mai face parte din această rețea.


Citește mai departe

Moldova

Lovită pe trecerea de pietoni: O femeie a ajuns la spital după ce a fost tamponată de o mașină.

O femeie de 75 de ani a ajuns pe patul de spital după ce a fost lovită de o mașină chiar în timp ce traversa regulamentar strada, la o trecere de pietoni dirijată de semafor, în Chișinău.

Publicat

Accidentul s-a produs pe 30 aprilie, pe strada Vasile Lupu. Potrivit informațiilor preliminare, la volan se afla un bărbat de 82 de ani, care nu ar fi reușit să evite impactul.

Femeia traversa strada la culoarea permisă a semaforului în momentul în care a fost lovită. În urma impactului, aceasta a avut de suferit și a fost preluată de un echipaj medical, fiind transportată la spital pentru investigații.

Poliția a inițiat o anchetă și urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.


Citește mai departe

Moldova

Imprudența i-a băgat în spital: Doi bărbați, salvați de pompieri dintr-o locuință cuprinsă de flăcări.

Două persoane au fost la un pas de moarte în urma unui incendiu izbucnit într-o locuință din municipiul Bălți. Victimele au fost găsite inconștiente în interiorul casei cuprinse de fum și flăcări, fiind intoxicate cu monoxid de carbon și suferind arsuri pe suprafața corpului.

Publicat

Totul s-a întâmplat în seara zilei de 29 aprilie, în jurul orei 23:04, pe strada Feroviarilor din oraș. Potrivit primelor informații, focul a izbucnit în interiorul locuinței, unde mai multe bunuri au fost cuprinse de flăcări. La fața locului a intervenit de urgență un echipaj de pompieri și salvatori, care au reușit să pătrundă în casă și să evacueze cele două victime.

Este vorba despre doi bărbați, în vârstă de 38 și 41 de ani, care au fost preluați de medici și transportați la spital pentru îngrijiri medicale.

Potrivit cercetărilor preliminare, incendiul ar fi izbucnit din cauza imprudenței în timpul fumatului.


Datele Inspectoratului General pentru Situații de Urgență arată că, de la începutul anului 2026, au fost înregistrate 653 de incendii în Republica Moldova, soldate cu 63 de decese, inclusiv un copil.

În acest context, salvatorii avertizează populația să evite fumatul în locuințe, mai ales în apropierea materialelor inflamabile, și să respecte regulile de prevenire a incendiilor. În caz de situații de urgență, cetățenii sunt îndemnați să apeleze Serviciul 112.


Citește mai departe

topul săptămânii