Rețele de socializare

Moldova

Detenție pe viață pentru doi frați, care au comis infracțiuni sexuale în privința fiicelor vitrege

Pe 27 iunie 2023, procurorii au obținut încă două sentințe de condamnare în două cauze penale privind comiterea infracțiunilor sexuale în privința minorilor.

Publicat

Potrivit sentințelor pronunțate, un bărbat în vârstă de 37 de ani și fratele său de 33 de ani, au fost recunoscuți culpabili de săvârșirea a 7 și respectiv 11 episoade de infracțiuni sexuale (viol, acțiuni violente cu caracter sexual, acțiuni cu caracter sexual neconsimțite) comise în privința fiicelor vitrege ale acestora care nu împlini-se vârsta de 14 ani, fiindu-le stabilită pedeapsa definitivă sub formă de detenție pe viață, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip închis.

Potrivit învinuirii înaintate de către acuzatorii de stat, primul inculpat, pe parcursul mai multor luni ale anului 2021, aflându-se la domiciliul său din centrul țării , în timp ce concubina sa nu era acasă, o viola sistematic pe fiica sa mai mare, care la acel moment, nu împlini-se vârsta de 14 ani și care se afla sub supravegherea acestuia. Totodată, acesta o molesta sexual și pe sora ei mai mică.

Pentru a păstra taina celor petrecute, bărbatul o amenința pe fiica cea mare cu violența fizică, precum și cu faptul că o va omorî pe mama acesteia.


Similar primului caz descris, al doilea inculpat, în perioada cuprinsă între primăvara anului 2021 și vara anului 2022, aflându-se la domiciliul său amplasat într-un sat din centrul țării, o viola sistematic pe fiica concubinei sale, care nu împlini-se vârsta de 14 ani.

Ambii inculpați au pledat nevinovați.

Sentințele sunt cu drept de contestare cu apel în termen de 15 zile la Curtea de Apel Chișinău.


Moldova

Incident neobișnuit în Capitală. Un troleibuz a doborât un pilon pe șoseaua Hîncești

Un pilon a fost doborât în seara zilei de 22 decembrie, în Chișinău, după un incident produs cu implicarea unui troleibuz, pe șoseaua Hîncești, la intersecția cu strada Academiei.

Publicat

La fața locului au intervenit serviciile de urgență, iar zona a fost securizată.

Reprezentanții Regia Transport Electric Chișinău au precizat că pilonul urmează să fie înlocuit în cel mai scurt timp, pentru restabilirea completă a infrastructurii, fiind inițiată și o anchetă internă pentru a stabili circumstanțele incidentului și măsurile ce se impun.


La rândul său, ofițera de presă a Poliției Capitalei, Cristina Talpă, a declarat că, în timpul deplasării, troleibuzul a suferit o defecțiune la barele de contact, care s-au desprins și s-au agățat de firele de susținere ale rețelei.

În urma acestui fapt, pilonul a căzut peste un automobil parcat. Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită, iar alte vehicule nu au fost avariate.


Citește mai departe

Moldova

Accident în miez de noapte în Chișinău: Un tânăr a pierdut controlul volanului și a ajuns în pilon

Un accident rutier s-a produs în noaptea de 21 decembrie, la ora 00:50, pe strada Miron Costin din sectorul Rîșcani al Capitalei.

Publicat

Un tânăr de 21 de ani din Chișinău, aflat la volanul unui automobil Mercedes, a pierdut controlul direcției de deplasare și a părăsit carosabilul.

Mașina s-a tamponat într-un pilon, după care a fost proiectată într-un gard. În urma impactului, automobilul a fost avariat, însă șoferul nu a avut nevoie de îngrijiri medicale.


Poliția examinează toate circumstanțele în care s-a produs accidentul.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Impact violent la Drochia. Un șofer, descarcerat din mașină de salvatori după o coliziune frontală

Un grav accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de 22 decembrie, în apropierea satului Nicoreni, raionul Drochia.

Publicat

Două automobile, un Nissan Primera și un Ford Transit, s-au tamponat frontal, iar în urma impactului un bărbat de 36 de ani a rămas blocat în interiorul mașinii.

Salvatorii au intervenit pentru descarcerare, iar victima a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale.

Alte patru persoane au suferit traumatisme, primind ajutor la fața locului, iar circumstanțele accidentului urmează să fie stabilite de autorități.


Potrivit IGSU, în ultimele 24 de ore salvatorii și pompierii au intervenit în 28 situații de risc.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii