Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Țigări și alcool de peste 100.000 de lei, descoperite în nordul țării. Suspectații intenționau să vândă marfa inclusiv peste hotare

Ofițerii Direcției investigații ,,Nord” a INI au deconspirat activitatea infracțională a doi bărbați care au pus la cale o schemă frauduloasă de contrafacere și comercializare a alcoolului etilic și produselor de tutungerie.

Publicat

Polițiștii au documentat activitatea ilicită pe parcursul lunii aprilie, în urma căreia au stabilit că doi bărbați de 34 ani și 46 ani, dețineau o linie clandestină de producere a alcoolului etilic prin contrafacere sub diferite mărci comerciale autohtone. Totodată, suspecții intenționau să comercializeze produse de tutungerie, atât pe piața internă, cât și peste hotarele țării în urma eludării controlului vamal.

În cadrul perchezițiilor, polițiștii au depistat și ridicat: 10 000 țigarete de diverse mărci (inclusiv fără timbre de acciz), 238 de litri de lichid cu miros specific de alcool în diferite vase din masă plastică și sticlă, 30 de litri de lichid incolor cu miros specific de alcool, diverse esențe predestinate pentru contrafacerea divinului, precum și accesorii folosite la contrafacerea producției alcoolice.

Valoarea estimativă a mărfurilor ridicate constituie aproximativ 100 000 de lei.


Suspecții sunt cercetați contravențional pentru încălcarea legislaţiei cu privire la fabricarea şi circulaţia alcoolului etilic și producţiei alcoolice.

Polițiștii continuă să efectueze acțiuni pentru stabilirea și implicarea altor persoane în activitatea infracțională.


Advertisement

Moldova

Goană nebună la intrarea în Ialoveni: depășiri pe contrasens și pe acostament, surprinse pe video

O întrecere periculoasă între doi șoferi a avut loc la intrarea în orașul Ialoveni, punând în pericol alți participanți la trafic.

Publicat

Potrivit imaginilor apărute pe rețelele sociale, cei doi s-au angajat într-o cursă de viteză, ignorând regulile de circulație. Ajunși în fața unui semafor unde se formase o coloană de mașini, unul dintre șoferi a ales să circule pe contrasens, iar celălalt a mers pe acostament, pentru a-și continua goana.

Scenele au fost filmate de un alt participant la trafic și au stârnit reacții dure în mediul online. Internauții cer intervenția Poliției și sancționarea celor doi șoferi, pe care îi califică drept iresponsabili.


Citește mai departe

Moldova

Escroc căutat de Interpol, depistat și reținut în Republica Moldova

Un cetățean al Uzbekistanului, în vârstă de 30 de ani, anunțat în căutare internațională pentru escrocherie, a fost reținut pe teritoriul Republicii Moldova. Bărbatul era căutat de Biroul Național Central Interpol Uzbekistan, fiind vizat de o măsură preventivă de arest.

Publicat

Potrivit autorităților, acesta a fost identificat și localizat în urma unor acțiuni speciale desfășurate de ofițerii Inspectoratului General pentru Migrație, cu sprijinul Inspectoratului Național de Investigații. După reținere, străinul a fost plasat în arest pentru 72 de ore.

În această perioadă urmează să fie inițiată procedura de extrădare, iar bărbatul riscă o pedeapsă de până la 8 ani de închisoare pentru faptele de care este acuzat.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Beat și violent: a încercat să ia arma unui polițist și a ajuns la închisoare

Un bărbat de 32 de ani a fost condamnat la un an de închisoare, cu executare, după ce a agresat un polițist aflat în misiune, în municipiul Chișinău.

Publicat

Incidentul s-a produs în noaptea de 1 mai, când oamenii legii au intervenit la o sesizare privind un grup de persoane aflate în stare de ebrietate și cu comportament agresiv pe o stradă din capitală.

Potrivit anchetei, după ce a fost dus la Inspectoratul de Poliție Botanica, bărbatul a continuat să fie violent, iar în timpul testării alcoolscopice a încercat să sustragă arma unui polițist, provocând o altercație. Ofițerul a fost lovit cu pumnul în față și amenințat, iar agresorul a fost ulterior trimis în judecată.

Instanța l-a condamnat la un an de detenție într-un penitenciar de tip semi-închis, iar bărbatul și-a recunoscut vina pentru faptele comise.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii