Moldova
Tentativă de suicid la Ialoveni: Copilă de 14 ani, salvată de mama sa
O minoră în vârstă de 14 ani din Ialoveni a încercat să-și pună capăt zilelor.

Incidentul s-a produs ieri, 28 ianuarie, în raionul Ialoveni, transmite Știri.md.
Din fericire fata a fost salvată chiar de mama sa.
Femeia, după incident, a sunat la 112 și a solicita ajutorul poliției și medicilor.
Pe cazul dat a fost inițiat un proces penal pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.
Moldova
Graba strică treaba și mașina: Un șofer neatent a ajuns cu mașina în șanț
A crezut că știe mai bine decât indicatoarele, dar șanțul i-a demonstrat contrariul.

Un șofer neatent, grăbit să-și continue drumul, a ignorat indicatoarele rutiere care semnalizau lucrările în desfășurare și restricțiile de circulație. S-a întâmplat în zona Gării de Sud, pe Șoseaua Hîncești.
În loc să circule pe benzile unu și doi, așa cum făceau ceilalți șoferi, a intrat pe banda unde accesul era interzis, ajungând cu mașina direct într-un șanț săpat de muncitori.
Din fericire, nu au fost raportate victime în urma accidentului, însă mașina a fost avariată serios.
Moldova
„Legile sunt pentru fraieri” – polițist filmat blocând trotuarul cu mașina personală
Un gest sfidător al unui polițist a fost filmat în centrul capitalei. Omul legii a parcat mașina personală pe trotuar, blocând accesul pietonilor.

Apoi, cu un aer relaxat, și-a luat geaca de serviciu, a închis portiera și a plecat nestingherit, fără să pară preocupat de vreo posibilă sancțiune.
Incidentul a fost surprins la intersecția străzilor Vasile Alecsandri și Alexandru cel Bun de un trecător și a stârnit rapid indignare în rândul internauților, care se întreabă cum pot fi respectate regulile de circulație dacă tocmai cei care ar trebui să vegheze la respectarea lor le încalcă fără jenă.
Am contactat poliția pentru a comenta acest incident, dar deocamdată nu am primit un răspuns.
Moldova
/VIDEO/ Contrabandă „de lux” la Ungheni – bunuri de 80.000 euro confiscate.
Descinderi la Ungheni, unde polițiștii au luat „la puricat” locuința unui bărbat de 32 de ani, bănuit că ar face parte dintr-un grup infracțional organizat. Potrivit anchetatorilor, suspectul ar fi implicat într-o rețea specializată în procurarea, depozitarea și vânzarea ilegală de băuturi alcoolice, produse din tutun și veselă de lux, fără acte de proveniență.

Mărfurile erau distribuite atât pe piața neagră din Republica Moldova, cât și peste hotare.
În urma percheziției, au fost ridicate zeci de sticle de băuturi alcoolice de marcă – inclusiv șampanie, vinuri fine și whisky – cutii cu trabucuri și seturi de veselă de lux, toate fără documente legale. Valoarea estimativă a bunurilor confiscate se ridică la aproximativ 80.000 de euro.
Produsele au fost ridicate pentru expertiză, iar cercetările continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și documentarea întregului lanț infracțional.
-
Moldova2 zile în urmă
Descoperire macabră în Chișinău. Trei cadavre găsite într-un apartament, după un apel anonim
-
Moldova5 zile în urmă
Pericol lângă grădiniță: O femeie, surprinsă cum săpa cu un cuțit lângă gard, în căutare de droguri
-
Moldova5 zile în urmă
Descoperire șocantă, în capitală: Un bărbat s-ar fi sinucis prin strangulare. Cadavrul a fost găsit de trecători.
-
Moldova7 zile în urmă
Un bărbat și-a bătut până la moarte iubita și a aruncat-o într-o fântână. A fost condamnat la 18 ani de detenție.
-
Moldova2 zile în urmă
Mita l-a lăsat fără epoleți. Polițistul din Strășeni care ar fi cerut 300 de euro mită de la un șofer, condamnat.
-
Moldova2 zile în urmă
Caz de agresiune la o grădiniță din Anenii Noi. Educatoarea și asistenta, concediate
-
Moldova14 ore în urmă
Viol închipuit, pedeapsă reală: O tânără a ajuns în fața magistraților, după ce a inventat un viol din supărare.
-
Moldova2 zile în urmă
Medicii luptă pentru viața sa: Care e starea șoferului de BMW, rănit în accidentul din apropierea comunei Ciorescu