Moldova
Taximetristul reținut în drum spre aeroport, suspectat de proxenetism, plasat în arest. Alți doi complici își ispășesc pedepsele în penitenciarul din Cricova
Bărbatul reținut pentru proxenetism de către procurorii PCCOCS, de comun cu ofițerii CCTP este din Chișinău, are vârsta de 35 de ani. În ceea ce-i privește pe cei doi deținuți care dirijau schema, aceștia au vârste de 22 și 26 de ani. Cei doi își ispășesc pedepsele pentru furt, precum și pentru tâlhărie și viol – primul deja de 2 ani (2,5 ani rămași până la eliberare) și respectiv de 7 ani (6 ani până la eliberare).
Bărbatul reținut este din Chișinău și are vârsta de 35 de ani. Cei doi deținuți au vârste de 22 și 26 de ani. Aceștia-și ispășesc pedepsele pentru furt, precum și pentru tâlhărie și viol – primul deja de 2 ani (2,5 ani rămași până la eliberare) și respectiv de 7 ani (6 ani până la eliberare).
Cel reținut în drum spre aeroport lucra în calitate de taximetrist și a fost implicat de cei doi deținuți pentru interacționarea cu victimele racolate de ei pentru practicarea prostituției. Acesta a fost reținut chiar în momentul în care o transporta pe una din persoanele racolate pentru deplasarea ei ulterioară de la aeroport spre Antalya, Turcia.
Schema acestora de racolare a potențialelor prestatoare de servicii sexuale și organizare a transportării spre Turcia a fost pusă în aplicare începând cu luna decembrie 2022, la inițiativa deținutului condamnat la 13 ani pentru tâlhărie și viol, a cărui soră practica prostituția în Antalya, Turcia. Aceștia le contactau pe tinere prin intermediul rețelelor de socializare, cu vârste cuprinse între 20 și 25 de ani.
Ulterior reținerii primului din cei trei, oamenii legii au descins cu percheziții și la cei doi deținuți, de unde au ridicat dispozitive de comunicare, agende și înscrisuri de ciornă. Ca urmare, la solicitarea procurorilor PCCOCS, Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, a aplicat arestul preventiv pentru un termen de 20 de zile. Totodată, persoanelor care-și desfășurau activitatea ilegală din penitenciar, le-a fost atribuit statutul de bănuit, timp în care toți trei se prevalează de prezumția nevinovăției, potrivit legii.
Investigațiile continuă, inclusiv în privința altor complici, care au acționat din Turcia.
Moldova
Moldovean ucis în Italia: Bărbatul a fost bătut mortal, în urma unui conflict. Suspectul, cetățean român, a fost reținut.
Un bărbat, originar din Republica Moldova, a fost ucis cu brutalitate la Roma, Italia, în urma unui conflict care a degenerat într-o crimă.
Victima, identificată drept cetățean moldovean în vârstă de 37 de ani, a fost găsită fără viață în dimineața zilei de 21 martie, într-un imobil abandonat din cartierul San Basilio, o zonă periferică a capitalei italiene.
Potrivit anchetatorilor, bărbatul a fost lovit în mod repetat cu o bară metalică, prezentând răni grave la nivelul capului și membrelor inferioare.
Descoperirea macabră a mobilizat imediat forțele de ordine. La fața locului au intervenit polițiștii, criminaliștii și medicul legist, care au început cercetările.
Identificarea victimei s-a făcut rapid, pe baza documentelor pe care le avea asupra sa. Ulterior, anchetatorii au reușit să reconstituie firul evenimentelor și să ajungă la principalul suspect.
La doar câteva ore de la descoperirea crimei, poliția a reținut un cetățean român, cunoscut și el cu antecedente, bănuit de comiterea omorului.
Potrivit informațiilor preliminare, cei doi se aflau împreună în clădirea abandonată, când între ei a izbucnit un conflict. În timpul altercației, suspectul ar fi fost insultat, inclusiv în legătură cu familia sa, reacționând violent.
Acesta ar fi recunoscut că a lovit victima în repetate rânduri cu o bară metalică, până când aceasta a decedat.
Bărbatul a fost reținut și plasat în arest, urmând să fie cercetat pentru omor. Între timp, ancheta continuă pentru a stabili cu exactitate toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.
Conform presei locale, zona în care a avut loc crima este cunoscută pentru clădirile abandonate și condițiile precare, fiind frecvent asociată cu persoane aflate în dificultate și fapte de mică criminalitate.
Moldova
Peste 60 de hectare de teren acoperite cu vegetație uscată, distruse de foc în weekend.
Peste 60 de hectare de teren au fost distruse de flăcări în doar două zile, după ce zeci de incendii de vegetație au izbucnit în mai multe regiuni ale țării.
Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, în weekend, pompierii au intervenit în 65 de cazuri pentru stingerea focarelor de iarbă uscată.
Incendiile au fost înregistrate în raioanele Orhei, Nisporeni, Ialoveni, Ungheni, Șoldănești, Strășeni, Rezina, Criuleni, Hîncești și Călărași.
Cel mai grav caz a avut loc în dimineața zilei de 21 martie, în satul Văsieni, raionul Ialoveni. Flăcările au cuprins aproximativ 20 de hectare de vegetație uscată. Două echipaje de pompieri au intervenit la fața locului și au reușit să lichideze incendiul în mai puțin de două ore.
Alte intervenții au avut loc în satul Floreni, raionul Ungheni, unde focul a mistuit circa 6 hectare de teren, dar și în localitățile Măcărești și Milești, unde au ars alte câteva hectare de vegetație uscată.
Din fericire, în urma acestor incendii nu au fost raportate victime.
Autoritățile avertizează că, în condiții de temperaturi ridicate, umiditate scăzută și vânt, orice scânteie poate provoca incendii de proporții.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență face apel către cetățeni să nu aprindă vegetația uscată sau gunoiul menajer și să evite utilizarea focului deschis în gospodării.
Totodată, părinții sunt îndemnați să supravegheze copiii și să nu le permită să se joace cu focul.
În cazul izbucnirii unui incendiu sau a observării unor focare de ardere, cetățenii sunt rugați să apeleze de urgență Serviciul 112.
Moldova
11 răniți în două accidente rutiere: În una dintre coliziuni a fost implicat și un șofer în stare de ebrietate.
11 persoane, inclusiv doi minori, au ajuns pe patul de spital în urma a două accidente rutiere grave produse în weekend pe traseele din raioanele Orhei și Strășeni.
Primul accident s-a produs în după-amiaza zilei de 22 martie, în jurul orei 17:20, în apropiere de localitatea Mitoc din raionul Orhei. Potrivit cercetărilor preliminare, o femeie de 31 de ani nu ar fi reușit să frâneze la timp și a lovit din spate un automobil condus de o șoferiță de 33 de ani, care era oprit regulamentar pentru a efectua manevra de virare la stânga.
În urma impactului, mașina lovită a fost proiectată pe sensul opus de circulație, unde s-a ciocnit cu un microbuz condus de un bărbat de 35 de ani.
În urma acestui accident, șase persoane au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale, printre acestea fiind și doi minori. Toți conducătorii auto au fost testați alcoolscopic. Cele două șoferițe nu se aflau sub influența alcoolui, în schimb bărbatul de la volanul microbuzului avea o concentrație de 0,56 mg/l vapori de alcool în aerul expirat.
Un alt accident grav s-a produs în noaptea de 23 martie, în apropierea localității Bucovăț din raionul Strășeni. Polițiștii ajunși la fața locului au stabilit preliminar că două automobile s-au ciocnit frontal.

În urma impactului violent, ambii șoferi, în vârstă de 34 și 26 de ani, dar și trei pasageri cu vârstele de 23, 25 și 29 de ani au suferit traumatisme și au fost transportați la Spitalul raional Strășeni, dar și la Institutul de Medicină Urgentă din Chișinău pentru acordarea îngrijirilor medicale specializate.

În ambele cazuri, poliția continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentelor.
-
Moldova5 zile în urmăAccident terifiant în nordul țării: Un automobil s-a tamponat cu o camionetă, la Șodănești. Un pasager, la spital.
-
Moldova4 zile în urmăAlcool, răpire și impact: Un bărbat, fiind băut, ar fi răpit mașina oaspetelui său după care a ajuns cu ea în șanț.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Jefuită în plină stradă: O tânără de 22 de ani, atacată și lăsată fără geantă, în capitală. Suspectul a fost reținut.
-
Moldova5 zile în urmăCaz ieșit din tipare: Două minore au ajuns la spital, după ce ar fi consumat alcool într-o casă părăsită.
-
Moldova5 zile în urmă/AUDIO/ Primarul de Căușeni, reținut pentru mită: Edilul ar fi ar fi pretins și primit 89 mii de lei pentru a favoriza un agent economic.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Descinderi antidrog la Strășeni: Trei bărbați, documentați pentru consum și trafic de narcotice.
-
Moldova3 zile în urmă/VIDEO/ I-a lăsat fără milioane de lei: Un chișinăuian este bănuit de escrocherie de proporții legate de așa zise investiții.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Mașini de lux, aduse ilegal din UE: Grupare criminală, destructurată. Patru bărbați sunt cercetați penal.
