Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Au vânat mai multe gâște decât e specificat în lege. Descoperirile inspectorilor de mediu

Inspectorii de mediu din UTA Găgăuzia au efectuat razii în vederea contracarării braconajului cinegetic în segmentul administrativ teritorial UTA Găgăuzia.

Publicat

În dimineața zilei de miercuri, pe 07 decembrie , în urma verificărilor unui grup mixt de vânători, format din cinci membri ai Societății Vânătorilor și Pescarilor din Moldova, aflați în fondul cinegetic amplasat pe terenurile agricole din extravilanul satului Cazaclia, raionul Ceadîr Lunga, a fost constatat faptul depășirii cotelor admisibile de recoltare legală în cadrul practicării vânătorii la gâște, cu 12 piese (gârliță mare).
Prejudiciul cauzat resurselor cinegetice constituie 30 000 lei.
Pentru că prejudiciul cauzat depășește 10 000 lei, iar în acțiunile făptașilor persistă semne constitutive prevăzute de art. 234 al Codului Penal, la fața locului au fost solicitați angajații Inspectoratului de Poliție Ceadîr Lunga, fiind depus și denunț pe cazul dat.
Conform cerințelor impuse prin ordinul nr. 11-A din 16.09.2022 a Societății Vânătorilor și Pescarilor din Moldova, cotele permisive de recoltare la gâște pentru un vânător constituie patru piese într-o zi de vânătoare.
Ar putea fi o imagine cu 1 persoană, pasăre şi în aer liber
Ar putea fi o imagine cu pasăre


Advertisement

Moldova

Ceartă sângeroasă între frați: Un tânăr de 23 de ani ar fi fost înjunghiat cu un cuțit de fratele său geamăn.

Un tânăr se zbate între viață și moarte după ce ar fi fost înjunghiat de propriul frate. Totul s-a întâmplat în noaptea de 18 octombrie, într-un sat din raionul Criuleni. Potrivit poliției, doi frați gemeni, în vârstă de 23 de ani, s-ar fi luat la ceartă, iar disputa ar fi degenerat într-o altercație violentă.

Publicat

În timpul conflictului, unul dintre ei ar fi fost înjunghiat de fratele său cu un obiect ascuțit, suferind mai multe plăgi în zona toracelui. Victima a fost transportată de urgență la Spitalul Raional Criuleni, unde medicii i-au acordat îngrijirile necesare.

Oamenii legii, alertați printr-un apel la 112, au intervenit rapid și au reușit să-l rețină pe presupusul agresor în aceeași localitate. Acesta urmează să fie cercetat penal pentru vătămare gravă a integrității corporale, conform legislației în vigoare.

Polițiștii, împreună cu procurorii, continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs incidentul.


Citește mai departe

Moldova

Sfârșit nefast pentru un motociclist: Un tânăr de 19 ani a murit după ce a ajuns cu motocicleta într-un gard, la Călărași

Neatenția și lipsa experienței la volan i-au fost fatale unui motociclist din raionul Călărași. Un tânăr de 19 ani a murit după ce ar fi pierdut controlul asupra vehiculului pe care îl conducea și s-a izbit violent într-un gard.

Publicat

Accidentul s-a produs în data de 19 octombrie, în satul Căbăiești. Potrivit poliției, motocicleta nu avea număr de înmatriculare, iar tânărul nu deținea permis de conducere. În urma impactului puternic, acesta a suferit traumatisme grave. La fața locului au intervenit echipajele de urgență, iar victima a fost transportată la Spitalul Raional Călărași. Din nefericire, medicii nu au mai putut face nimic pentru a-i salva viața.

Poliția a inițiat o anchetă pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.


Citește mai departe

Moldova

Tragedie pe un drum din Bălți: O femeie de 81 de ani a fost izbită mortal de o mașină.

Tragedie pe un drum din Bălți. O femeie de 81 de ani și-a pierdut viața, după ce a fost lovită de o mașină în timp ce traversa strada. Accidentul s-a produs în dimineața de 20 octombrie.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, șoferul — un bărbat în vârstă de 69 de ani — se deplasa cu automobilul său pe strada Bulgară. La un moment dat, în fața sa ar fi apărut brusc femeia, care, potrivit oamenilor legii, traversa partea carosabilă neregulamentar, în afara trecerii pentru pietoni.

Impactul a fost puternic, iar bătrâna nu a mai avut nicio șansă. Echipajul medical sosit la fața locului nu a putut decât să constate decesul victimei.

Șoferul a fost testat cu aparatul „Drager”, iar rezultatul a confirmat faptul că acesta nu se afla în stare de ebrietate în momentul accidentului.


Oamenii legii urmează să stabilească dacă viteza neadaptată sau neatenția la volan ar fi putut contribui la producerea accidentului.

Corpul neînsuflețit al victimei a fost îndreptat la expertiza medico-legală, iar pe caz a fost pornită o anchetă penală.


Citește mai departe

topul săptămânii