Rețele de socializare

Moldova

Descoperire șocantă, în raionul Comrat. Un copil de 12 ani a fost găsit mort în curtea casei

Descoperire șocantă, în raionul Comrat. Un copil de 12 ani a fost găsit mort în curtea casei.

Publicat

Totul s-ar fi petrecut în ziua de 17 octombrie. Potrivit poliției locale, la inspectorat a sunat o persoană care a declarat că în unul dintre satele din raion a fost depistat un băiat de 12 ani care nu dă niciun semn de viață.

La fața locului, imediat s-au deplasat polițiștii și medici cu ambulanța. Din nefericire, toate încercările doctorilor de a resuscita copilul au eșuat, băiatul era deja decedat.

Poliția a evitat să ofere detalii despre posibilele cauze ale decesului, menționând doar că pe corpul victimei nu au fost depistate semne de moarte violentă.


Cadavrul minorului a fost transmis către centrul de medicină legală, pentru a fi stabilită cauza exactă de la care s-a produs tragedia.

În baza celor constatae, polițiștii întreprind toate măsurile necesare pentru a clarifica circumstanțele incidentului.


Moldova

Caz fatal cu semne de întrebare: O moldoveancă a fost găsită fără viață într-o pensiune din Italia.

O femeie originară din Republica Moldova, în vârstă de 40 de ani, a fost găsită moartă într-o pensiune din localitatea Cantù, Italia. Potrivit presei locale, trupul neînsuflețit a fost descoperit după aproximativ zece zile de la deces.

Publicat

Echipajele de urgență au intervenit la fața locului cu ambulanță și mașină de terapie intensivă, însă femeia era decedată de mai mult timp, astfel că nu s-a mai putut face nimic pentru a-i salva viața.

Presa italiană scrie că, femeia locuia singură în unitatea de cazare de o perioadă și, potrivit primelor informații, s-ar fi aflat în zonă pentru investigații medicale sau tratamente. Principala ipoteză este că moartea a fost cauzată de o problemă medicală bruscă, cum ar fi un infarct sau o altă afecțiune acută.

Ancheta este în desfășurare pentru a stabili cu exactitate circumstanțele decesului.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ O afacere, transformată în cenușă: Un complex de băi din Durlești a fost distrus complet de flăcări.

Un test care trebuia să anunțe inaugurarea unei noi afaceri s-a încheiat cu un dezastru. Un incendiu de proporții a izbucnit în seara de 28 octombrie, în orașul Durlești, unde o saună a fost cuprinsă de flăcări care s-au extins rapid, mistuind întreaga clădire.

Publicat

Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, la fața locului au intervenit cinci echipaje de pompieri. Lupta cu focul a durat mai multe ore, iar incendiul a fost lichidat abia spre dimineață. Din fericire, nimeni nu a avut de suferit, însă pagubele materiale sunt considerabile, flăcările au distrus o suprafață de 105 metri pătrați.

Imaginile surprinse de martori arată cum focul s-a înălțat până la câțiva metri, iar fumul dens era vizibil de la o distanță mare.

Proprietarul complexului de băi a confirmat pe o rețea de socializare că este vorba despre o construcție nouă, care nu mai poate fi restaurată. Acesta a explicat că, în timpul unei lansări de test, ceva a mers prost, provocând izbucnirea incendiului.


Autoritățile urmează să stabilească exact cauza producerii focului.


Citește mai departe

Moldova

Mașină făcută zob, la Pîrlița: Un șofer, descarcerat după ce s-a izbit de un copac. Ar fi adormit la volan.

Descarcerare la Ungheni. Un bărbat de 37 de ani a fost salvat de pompieri în urma unui grav accident rutier, și asta după ce ar fi adormit la volan. Totul s-a întâmplat în zorii zilei de 29 octombrie, la ieșirea din satul Pîrlița.

Publicat

Potrivit informațiilor furnizate de IGSU, un automobil condus de un bărbat originar din satul Hrubna Nouă, raionul Fălești, a derapat și s-a izbit violent de un copac aflat în afara carosabilului.

La fața locului au intervenit poliția și două echipaje de pompieri și salvatori. Ajunși, aceștia au stabilit că șoferul rămăsese blocat între fiarele contorsionate ale mașinii. După câteva minute de intervenție, bărbatul a fost descarcerat în stare conștientă și predat echipajului medical de urgență.

Testul alcoolscopic efectuat la fața locului a demonstrat că șoferul nu se afla în stare de ebrietate în momentul impactului. Cauza preliminară a accidentului ar fi oboseala la volan, însă circumstanțele exacte urmează să fie stabilite de organele competente.


Autoritățile atenționează că numărul intervențiilor salvatorilor rămâne constant ridicat. Potrivit datelor IGSU, într-un interval de doar 24 de ore, echipele din întreaga țară au fost chemate la 27 de situații de risc.


Citește mai departe

topul săptămânii