Rețele de socializare

Moldova

Șantaj cu secvențe video intime. Organizatorul schemei a primit 12 ani de pușcărie

Prin sentința Judecătoriei Edineț, sediul Briceni din 03 octombrie 2022, un tânăr în vârstă de 28 ani, originar din raionul Briceni, fiind constatată temeinicia și probarea acuzațiilor susținute de către procurori, a fost condamnat la 12 ani închisoare și amendă în mărime de 150 000 lei pentru săvârșirea infracțiunii de șantaj (art. 189 alin. (3) din Codul penal).

Publicat

Conform acuzațiilor aduse de către procurori, bărbatul este învinuit că, în perioada septembrie-noiembrie 2020, acționând în interes material, de comun acord cu alte persoane neidentificate, utilizând pe rețelele de socializare un profil fals, sub pretextul stabilirii unor relații prietenești și amoroase, fiind ajutat de alte persoane, i-a cerut victimei suma de 90 000 de lei, amenințând-o cu răspândirea unor poze și secvențe video cu caracter intim ale ultimei, prin plasarea acestora pe rețelele de socializare.

Precizăm că, în perioada comiterii infracțiunii făptuitorul deja își ispășea pedeapsa într-un penitenciar din țară, pentru comiterea unor infracțiuni similare.

Menționăm că, inculpatul și-a recunoscut vinovăția în săvârșirea faptelor de care a fost acuzat, iar judecata pe acest caz, s-a realizat conform unei proceduri simplificare, pe baza probelor administrate în faza de urmărire penală (364/1 din Codul de procedură penală).


În aceste condiții, conform normelor legale, acesta a beneficiat de o reducere cu 1/3 a limitelor de pedeapsă prevăzute de lege în cazul pedepsei cu închisoare.

Mai mult, la pronunțarea sentinței de condamnare, instanța de judecată a dispus încasarea din contul inculpatului în beneficiul părții vătămate a prejudiciului material și moral cauzate în mărime de 65 650 lei.

Sentința nu este definitivă și poate fi contestată cu apel în termen de 15 zile la Curtea de Apel Bălți.


Advertisement

Moldova

/VIDEO/ A călcat pe aceeași greblă: Un bărbat a ajuns din nou după gratii, pentru comiterea a 6 furturi din locuințe.

Un bărbat de 48 de ani, originar din Soroca, a ajuns din nou după gratii, fiind bănuit că a comis șase furturi din locuințe pe parcursul lunilor ianuarie – iulie curent. Potrivit polițiștilor din Ialoveni, suspectul acționa pe timp de zi, forțând uși și geamuri pentru a pătrunde în gospodării din localitățile Ulmu, Costești, Bardar, Ruseștii Noi și chiar orașul Ialoveni.

Publicat

Ținta hoțului erau bijuteriile din aur și banii. Deși unele case erau dotate cu camere de supraveghere, acest lucru nu l-a descurajat, fiind surprins de mai multe ori pe imagini video în timp ce dădea spargeri.

În urma acțiunilor sale ilegale, victimele au rămas cu un prejudiciu de peste 80.000 de lei. Reținut de oamenii legii, recidivistul și-a recunoscut integral vina. La solicitarea procurorilor, pe numele său a fost emis mandat de arest preventiv pentru 30 de zile.

De menționat că, individul fusese anterior condamnat pentru infracțiuni similare. Dacă va fi găsit vinovat, riscă până la 4 ani de închisoare.


Între timp, poliția continuă investigațiile pentru a stabili dacă bărbatul ar fi implicat și în alte furturi produse pe teritoriul raionului Ialoveni.


Citește mai departe

Moldova

În stare gravă la spital: Un copil de 5 ani a fost lovit de o motocicletă condusă de un minor.

Un copil de 5 ani a ajuns în stare gravă la spital, după ce a fost lovit de o motocicletă în apropierea localității Damașcani, raionul Rîșcani. Incidentul s-a produs pe 20 august, în jurul orei 11:20, în zona unei păduri, unde micuțul se juca împreună cu alți copii.

Publicat

Potrivit ofițerului de presă al Inspectoratului de Poliție Rîșcani, Lilia Harea, la ghidonul motocicletei se afla un adolescent, care a fugit de la locul accidentului imediat după impact. Copilul a fost transportat de urgență la Spitalul Raional Rîșcani, iar ulterior a fost transferat la Institutul Mamei și Copilului din Chișinău, unde a fost internat în secția de neurochirurgie. Purtătorul de cuvânt al instituției, Maxim Cazacu, a declarat că starea micuțului este grav-stabilă.

Poliția a reușit să identifice conducătorul motocicletei și să ridice vehiculul implicat în accident. Testarea minorului de 15 ani cu aparatul Drager a confirmat că acesta nu consumase alcool.

Autoritățile continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele producerii tragediei și pentru a determina măsurile legale ce se impun.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Încălcările în trafic, filmate de sus: Polițiștii au surprins, cu ajutorul dronelor, zeci de abateri în mai puțin de două ore.

Poliția Națională a intensificat controalele în trafic, șoferii fiind supravegheați… din aer. Inspectorii de patrulare au ridicat de la sol 16 drone pentru a monitoriza conducătorii auto care încalcă regulile de circulație. Dispozitivele au fost ridicate simultan în cinci locații din Chișinău, dar și în mai multe orașe din țară, printre care Bălți, Edineț, Orhei, Soroca, Criuleni și Hâncești.

Publicat

Rezultatele nu s-au lăsat așteptate. În doar o oră și jumătate, peste 360 de conducători auto au fost documentați pentru diverse abateri. Cei mai mulți – 262 la număr – au ignorat marcajul rutier. Alți 58 au fost trași la răspundere pentru încălcări anterioare surprinse de camerele din trafic, precum depășirea limitei de viteză, lipsa centurii de siguranță sau utilizarea telefonului la volan. Restul au fost amendați pentru circulația pe banda destinată transportului public ori pentru nerespectarea indicatoarelor rutiere.

Poliția anunță că astfel de operațiuni vor continua și în perioada următoare, scopul fiind creșterea siguranței rutiere și prevenirea accidentelor.

Datele statistice arată că pericolul este unul real: doar în primele șapte luni ale anului curent s-au produs 1.200 de accidente pe drumurile din Republica Moldova. În urma acestora, 102 persoane și-au pierdut viața, iar peste 1.400 au fost rănite.



Citește mai departe

topul săptămânii