Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ A fost găsit șoferul care l-a plimbat pe amicul său pe acoperișul mașinii. Ce pedeapsă i-a fost aplicată

Inspectoratul Național de Securitate Publică anunță că a fost găsit șoferul care l-a plimbat pe amicul său pe acoperișul mașinii.

Publicat

Informația a fost confirmată pentru ECHIPA 902 de către ofițerul de presă de la INSP, Ana Chisilița.

Potrivit sursei, șoferul are 24 de ani și a fost amendat pentru comportament agresiv în conducerea vehiculelor pe drumurile publice, articol care prevede 5 puncte de penalizare și o amendă în mărime de 1500 lei.

Amintim că totul a avut loc în seara de 10 iulie, în jurul orei 20.30, pe traseu, între localitățile Budești și Tohatin din municipiul Chișinău. În secvența video surprinsă de un alt șofer și plasată pe o rețea de socializare se poate observa tânărul deasupra mașinii ținându-se cu mâinile de acoperiș.


Chiar dacă mașina nu avea viteză excesivă, cel de deasupra risca în orice moment să se dezechilibreze și să cadă pe șosea.

echipa.md


Moldova

Jaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați

Doi tineri, de 18 și 19 ani, originari din Chișinău și Ucraina, au fost reținuți de polițiștii din sectorul Rîșcani, fiind bănuiți de comiterea unui jaf într-un oficiu bancar din capitală.

Publicat

Victima, o femeie de 61 de ani, a fost deposedată de aproximativ 51.000 de lei în timp ce se afla la bancă pentru a depune banii în contul personal.

Potrivit anchetei, suspecții ar fi acționat direct, după care au fugit de la fața locului cu un automobil. În urma acțiunilor operative, polițiștii au identificat și stopat mijlocul de transport, iar cei doi au fost reținuți. Asupra lor au fost găsiți aproximativ 27.000 de lei, restul sumei fiind, conform datelor preliminare, transferată către alte persoane. Cei doi tineri au fost plasați în arest pentru 30 de zile și riscă până la 7 ani de închisoare.


Citește mai departe

Moldova

Tânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului

Un pieton de 18 ani a ajuns la spital după ce a fost lovit de un automobil, sâmbătă seara, pe strada Calea Orheiului din Chișinău.

Publicat

Potrivit Poliției Capitalei, accidentul s-a produs în timp ce tânărul traversa regulamentar strada, pe o trecere de pietoni nedirijată.

„Un automobil de marca Toyota, condus de o femeie de 28 de ani, a tamponat pietonul”, a declarat  Svetlana Scripnic, ofițer de presă al Poliției Capitalei.


În urma impactului, victima a suferit traumatisme și a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale. Circumstanțele exacte ale accidentului sunt investigate de oamenii legii.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Goană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova

„A pornit la drum cu curajul din pahar.” Un tânăr de 24 de ani a pus în pericol traficul, după ce a urcat beat la volanul unui Peugeot și a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor din Călărași.

Publicat

Urmărirea a început în apropierea satului Rădeni și s-a încheiat la Cornova, unde mașina a fost blocată.

Testarea alcoolscopică a indicat 1,12 mg/l alcool în aerul expirat, o concentrație extrem de periculoasă.


Automobilul a fost ridicat la parcarea specială, iar șoferul a fost reținut pentru 72 de ore.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii