Moldova
/FOTO/ Activitatea Serviciului Vamal privind combaterea încălcării reglementărilor vamale în perioada 18 – 25 iunie 2022
În perioada 18 – 25 iunie 2022, angajații Serviciului Vamal au prevenit 32 tentative de trafic ilicit de mărfuri:

Inspectorii postului vamal Leușeni, au prevenit douăsprezece tentative dintre acestea, care în rezultatul controlului vamal au depistat următoarele bunuri nedeclarate organului vamal: piese pentru motocicletă uzate, piese auto uzate, unelte electrice noi, trotinetă, articole vestimentare, veselă, dopuri pentru sticle, materiale de construcție gresie mozaic, silicon pentru construcții și centuri pentru fixarea greutăților, articole sanitare, ș.a.
Bunuri nedeclarate printre care: defectoscop ultrasonic, rochii de mireasă, alte tipuri de articole vestimentare, articole de pescuit, unelte electrice, un lot comercial de palete pentru tenis de masă, erbicide, fungicide, insecticide, semințe de flori și legume, pastile incluse în lista substanțelor stupefiante și psihotrope, au fost depistate în această perioadă și la posturile vamale Aeroportul Internațional Chișinău, Costești, Palanca, Tudora, Chișinău (PVI, Poșta) precum și de către ofițerii echipelor mobile ale Serviciului Vamal.
Funcționarii din cadrul postului vamal Sculeni, au contracarat scoatere ilegală din țară a peste 48 000 de țigarete, care urmau să fie comercializate ilegal pe piața neagră din Uniunea Europeană.
În consecință, mărfurile au fost ridicate în vederea confiscării, iar cercetările continuă în scopul stabilirii complete a circumstanțelor. Făptașii riscă amenzi conform art. 287, alin. (10) din Codul Contravențional al Republicii Moldova.
Adițional, funcționarii vamali au identificat:
104 mijloace de transport cu numere străine, care au depășit termenul de aflare pe teritoriul țării (180 de zile dintr-o perioadă de 12 luni consecutive);
41 cazuri de încălcare a prevederilor legale privind interzicerea punerii la dispoziția unei alte persoane a mijlocului de transport cu numere străine, plasat sub regim vamal de admitere temporară.
Pentru nerespectarea condițiilor de derulare a regimului vamal de admitere temporară, persoanele riscă amenzi de la 3000 la 4500 lei (de la 60 la 90 de unități convenționale), cu obligativitatea scoaterii mijlocului de transport de pe teritoriul Republicii Moldova.
Serviciul Vamal face apel repetat către cetățeni să respecte legislația vamală și să declare mărfurile în cadrul controlului vamal!
Moldova
/VIDEO/ Escrocherii de milioane: Patru suspecți, reținuți pentru înșelăciune online.
Patru complici, cinci escrocherii și un prejudiciu de peste 4 milioane de lei. Polițiștii au destructurat activitatea ilegală a unui grup de persoane, implicat în escrocherii online. Conform forțelor de ordine, cei patru suspecți, cu vârste cuprinse între 18 și 51 de ani, sunt originari din municipiul Chișinău și raioanele Sîngerei și Orhei. Aceștia sunt bănuiți de comiterea a cel puțin cinci episoade de escrocherie prin intermediul unor platforme online de investiții.

Potrivit materialului anchetei, membrii grupului publicau anunțuri false pe rețelele de socializare, prin care promiteau câștiguri rapide din investiții pe platforme virtuale. Sub pretextul acestor investiții, suspecții convingeau victimele să le transfere sume considerabile de bani. Ulterior, aceștia preluau personal banii și îi converteau în monedă virtuală, folosind așa-numitele platforme de investiții.
Afacerea tenebră însă nu a supraviețuit mult timp, încît ofișerii de investigații au dat buzna în casele bănuiților.
În urma perchezițiilor efectuate la domiciliile suspecților, polițiștii au ridicat telefoane mobile și alte mijloace tehnice care conțin informații relevante despre transferurile bănești și comunicarea cu victimele.
Prin urmare, trei dintre bănuiți au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile, iar al patrulea este cercetat penal în stare de libertate. Dacă vinovăția acestora va fi demonstrată, ei riscă o pedeapsă cu închisoare de până la 10 ani.
Polițiștii continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele cazului, a identifica și alte persoane implicate, precum și pentru recuperarea integrală a prejudiciului cauzat.
Moldova
Percheziții și un nou suspect: Un fost angajat al Agenției Servicii Publice, reținut de CNA.
Percheziții, rețineri și un nou suspect în dosarul permiselor cumpărate din Călărași. Un fost angajat al Agenției Servicii Publice a fost reținut pentru 72 de ore de ofițerii Centrului Național Anticorupție, în comun cu procurorii municipiului Chișinău. Bărbatul este bănuit că ar fi implicat într-o amplă schemă de corupție la eliberarea permiselor de conducere. Acesta a fost plasat în izolatorul CNA.

Ancheta continuă cu acțiuni pe mai multe fronturi. În dimineața de 20 de octombrie, ofițerii anticorupție au efectuat noi percheziții în orașul Ungheni, de unde au fost ridicate documente și înscrisuri care ar putea demonstra implicarea mai multor persoane în schema infracțională.
Reamintim că, pe 15 octombrie, CNA a desfășurat peste 50 de percheziții în același dosar, în urma cărora trei persoane au fost reținute, iar două au fost ulterior arestate preventiv pentru 30 de zile. Una dintre ele se află în arest la domiciliu.
Potrivit materialelor cauzei, 53 de candidați pentru obținerea permisului de conducere, administratorul unei școli auto din Călărași, secretara instituției, trei examinatori, un instructor și fostul angajat al ASP sunt cercetați pentru corupere activă, pasivă și trafic de influență.
Schema ar fi funcționat astfel: suspecții ar fi cerut sume cuprinse între 500 și 700 de euro pentru a „garanta” promovarea examenelor teoretice și practice. În schimbul banilor, candidații ar fi obținut permisul fără a susține probele în mod real.
CNA și procurorii continuă acțiunile de urmărire penală pentru a identifica toate persoanele implicate și a destrăma întreaga rețea de corupție.
Moldova
Ceartă sângeroasă între frați: Un tânăr de 23 de ani ar fi fost înjunghiat cu un cuțit de fratele său geamăn.
Un tânăr se zbate între viață și moarte după ce ar fi fost înjunghiat de propriul frate. Totul s-a întâmplat în noaptea de 18 octombrie, într-un sat din raionul Criuleni. Potrivit poliției, doi frați gemeni, în vârstă de 23 de ani, s-ar fi luat la ceartă, iar disputa ar fi degenerat într-o altercație violentă.

În timpul conflictului, unul dintre ei ar fi fost înjunghiat de fratele său cu un obiect ascuțit, suferind mai multe plăgi în zona toracelui. Victima a fost transportată de urgență la Spitalul Raional Criuleni, unde medicii i-au acordat îngrijirile necesare.
Oamenii legii, alertați printr-un apel la 112, au intervenit rapid și au reușit să-l rețină pe presupusul agresor în aceeași localitate. Acesta urmează să fie cercetat penal pentru vătămare gravă a integrității corporale, conform legislației în vigoare.
Polițiștii, împreună cu procurorii, continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs incidentul.
-
Moldova9 ore în urmă
Ceartă sângeroasă între frați: Un tânăr de 23 de ani ar fi fost înjunghiat cu un cuțit de fratele său geamăn.
-
Moldova10 ore în urmă
Sfârșit nefast pentru un motociclist: Un tânăr de 19 ani a murit după ce a ajuns cu motocicleta într-un gard, la Călărași
-
Moldova9 ore în urmă
Percheziții și un nou suspect: Un fost angajat al Agenției Servicii Publice, reținut de CNA.
-
Moldova10 ore în urmă
Tragedie pe un drum din Bălți: O femeie de 81 de ani a fost izbită mortal de o mașină.
-
Moldova8 ore în urmă
/VIDEO/ Escrocherii de milioane: Patru suspecți, reținuți pentru înșelăciune online.