Rețele de socializare

Moldova

Persoana care s-a aruncat de la etajul 22 în capitală ar fi o adolescentă batjocorită de colegi pentru că ar fi transgender

Adolescenta, batjocorită de colegi pentru că ar fi transgender, și-ar fi pus capăt zilelor. Centrul Genderdoc-M, care anterior a relatat despre cazul tinerei, a făcut anunțul trist, menționând că nu cunosc cauza finală care a dus la această decizie tragică.

Publicat

„Odihnește-te în pace, dragă F”, au scris aceștia, transmite Unimedia.INFO.

Cu nemăsurată durere și tristețe am aflat că una dintre beneficiarele noastre a luat ieri decizia de a pleca din viață. Ea a făcut parte din grupul de suport pentru persoanele transgen și din grupul de suport pentru adolescenți.

Suntem cu toții profund zguduiți de această pierdere și ne exprimăm sincere condoleanțe familiei îndurerate.


Nu cunoaștem care a fost cauza finală care a dus la o decizie atât de tragică, dar am scris anterior despre cazul acestei copile, hărțuită sistematic, din cauza identității sale de gen.

Sperăm din tot sufletul că societatea noastră va deveni mai primitoare pentru persoanele LGBT+ și mai ales pentru adolescenții LGBT+, care sunt extrem de vulnerabili.

Odihnește-te în pace, dragă F”, anunță Centrul GDM.


Cazul fetei a ajuns public în februarie. Coordonatoare de Program Lobby și Advocacy a Drepturilor LGBT din cadrul centrului GENDERDOC-M Angelica Frolov a povestit că adolescenta a fost agresată de colegi pentru că este transgender. „Colegii de clasă au fugărit-o, după ce au ajuns-o au dat-o jos, au mers peste ea și la sfârșit sau urinat peste corpul ei”, spune coordonatoarea.

Amintim că în seara de 11 aprilie, poliția a fost alertată precum că pe bulevardul Moscova, la sol a fost depistată o persoană fără suflare.

În urma măsurilor intreprinse de angajații poliției s-a stabilit că victima este un minor în vârstă de 16 ani. În cadrul examinării cadavrului de către medicul-legist, au fost depistate leziuni corporale specifice căderii de la înălțime.


 

Moldova

Caz neobișnuit și periculos: Un șarpe cu clopoței, descoperit într-o mașină adusă din SUA în Moldova.

Un caz neobișnuit și periculos a fost semnalat recent în Republica Moldova, după ce un bărbat a descoperit un șarpe cu clopoței sub capota unui automobil importat din Statele Unite ale Americii, din statul California. Acest tip de reptilă, originară din America de Nord, este veninoasă, iar mușcătura acesteia poate fi letală.

Publicat

Potrivit Serviciului 112, incidentul a fost identificat în timpul unei inspecții de rutină efectuate de proprietar. Din fericire, șarpele a fost depistat la timp și nicio persoană nu a fost rănită.

Autoritățile reamintesc că șerpii cu clopoței sunt extrem de periculoși și recomandă vigilență sporită atunci când inspectați vehicule sau alte bunuri importate din regiuni exotice.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Drogurile, la ele „acasă”: Un bărbat din capitală și-a transformat locuința într-o speluncă.

Și-a transformat locuința într-un adevărat laborator al consumului de droguri. Polițiștii de la Inspectoratul Ciocana, împreună cu procurorii, au descins într-un apartament din Capitală, care funcționa ca un adevărat refugiu pentru consumatorii de substanțe interzise. Locuința aparține unui bărbat de 35 de ani, cunoscut cu antecedente penale pentru infracțiuni similare.

Publicat

La domiciliul acestuia, oamenii legii au găsit patru persoane cu vârste cuprinse între 30 și 62 de ani.

În urma perchezițiilor, polițiștii au identificat mai multe obiecte utilizate în activități ilegale, printre care dispozitive artizanale pentru inhalarea substanțelor narcotice, aparatură improvizată pentru prepararea și consumul drogurilor, resturi vegetale ce par a fi marijuana și mac, folie de aluminiu cu urme de ardere, precum și un pachet cu semințe de mac – toate constituind probe concludente privind consumul de substanțe interzise.

Persoanele găsite în locuință au fost escortate la sediul Inspectoratului pentru audieri. Proprietarul locuinței, un bărbat de 35 de ani, certat și anterior cu legea, a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile. Dacă va fi găsit vinovat, el riscă o pedeapsă cu închisoarea de la 3 la 7 ani.



Citește mai departe

Moldova

Un cuplu, bănuit de trafic de influență: Soții ar fi cerut 16 mii de euro pentru a interveni într-un dosar penal.

Un cuplu din capitală a ajuns în vizorul ofițerilor Centrului Național Anticorupție și al procurorilor municipiului Chișinău, fiind cercetat într-un dosar de trafic de influență. Potrivit anchetatorilor, cei doi soți ar fi pretins și primit 16 mii de euro de la persoane implicate într-o cauză penală, promițându-le că pot interveni pe lângă agenți publici pentru a obține o decizie favorabilă.

Publicat

Soții sunt bănuiți că ar fi cerut câte 8 mii de euro de la doi denunțători, bani pe care i-ar fi primit în mai multe tranșe. În schimb, le-ar fi dat asigurări că au influență asupra unor funcționari responsabili de examinarea dosarului și că pot determina luarea unei decizii convenabile pentru aceștia.

În dimineața de 19 septembrie, ofițerii CNA și procurorii au descins cu percheziții la mai multe adrese, în încercarea de a documenta toate circumstanțele și de a identifica alte persoane care ar putea fi implicate în această schemă. Investigațiile sunt în plină desfășurare.


Citește mai departe

topul săptămânii