Moldova
Doi șoferi de microbuze, documentați pentru deținerea actelor falsificate
Polițiștii de frontieră din cadrul Direcției regionale Sud au inițiat cercetări pe numele a doi chișinăuieni, șoferi ai cursei Moldova – Irlanda, pentru deținerea actelor oficiale false. Aceștia urmau să transmită peste hotare acte falsificate, un permis de conducere și o carte de identitate românească.
Însă, bărbații se declară nevinovați, motivând că ar fi preluat coletele de la firmele transportatoare și nu ar fi cunoscut despre conținutul acestora.
Incidentele au fost înregistrate azi-noapte, 15 martie a.c., în punctul de trecere a frontierei Cahul. Pe sensul de ieșire din țară, pentru formalitățile de control s-au apropiat două microbuze, înmatriculate în Republica Moldova. Ambele autovehicule erau conduse de cetățeni moldoveni, în vârstă de 36 și respectiv 31 de ani, domiciliați în municipiul Chișinău. Conform documentelor prezentate aceștia erau angajați în calitate de șoferi la firme transportatoare de pasageri și colete în statele europene.
În baza analizei de risc, polițiștii de frontieră au supus unui control mai amănunțit mijloacele de transport, inclusiv coletele și actele de călătorie ale conducătorilor auto.
La întrebarea dacă au acte de transmis, șoferii au prezentat câte un plic numerotat, declarând că le-ar fi preluat de la centrul de colectare și urmau să le predea destinatarilor în Irlanda. În conținutul plicurilor – un permis de conducere și o carte de identitate, ambele ar fi eliberate de autoritățile competente ale României, cu datele de identitate ale unor persoane necunoscute. În timpul verificării cu tehnica specială a fost stabilită prezența indicilor de falsificare.
Conform procedurilor legale, documentele au fost ridicate și urmează să fie supuse expertizei. În continuare, polițiștii de frontieră cercetează cazul sub aspectul săvârșirii infracțiunii prevăzute de art. 361 al. (1), Cod Penal al RM.
Moldova
Lot contaminat cu pesticide: 10 tone de mărar de import, reținute și nimicite de ANSA.
Un lot de 10 tone de mărar proaspăt de import a fost reținut și ulterior nimicit de Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor, după ce în urma analizelor de laborator au fost depistate depășiri ale limitelor admise de reziduuri de pesticide.
Potrivit ANSA, în produs au fost identificate substanțele Penconazol și Clorpirifos, care pot prezenta risc pentru sănătatea consumatorilor. Decizia de retragere și distrugere a fost luată imediat după confirmarea rezultatelor de laborator.
Inspectorii au reținut lotul de mărar imediat după apariția suspiciunilor, întreaga cantitate fiind sigilată și ulterior nimicită sub supravegherea autorităților. Potrivit instituției, niciun kilogram din acest lot nu a ajuns pe piață sau la consumatori.
Reprezentanții ANSA precizează că depășirea limitelor maxime admise de reziduuri de pesticide apare, de regulă, atunci când nu sunt respectate bunele practici agricole. Printre cauze se numără utilizarea excesivă a produselor fitosanitare, aplicarea unor doze mai mari decât cele recomandate sau nerespectarea perioadei de așteptare până la recoltare.



Moldova
Accident feroviar la Ocnița: O mașină s-a tamponat cu o locomotivă. Coliziunea nu s-a soldat cu victime.
Polițiștii din Ocnița investighează circumstanțele unui accident produs la o trecere la nivel cu calea ferată, după ce o locomotivă a tamponat un automobil.
Potrivit informațiilor preliminare, la volanul mașinii se afla un bărbat de 58 de ani, iar în calitate de pasager se afla un alt bărbat, în vârstă de aproximativ 60 de ani.
Anchetatorii susțin că șoferul automobilului ar fi ignorat regulile de traversare a căii ferate, iar vehiculul a fost lovit de locomotiva condusă de un mecanic în vârstă de 55 de ani.
La fața locului au intervenit polițiștii pentru documentarea cazului și stabilirea tuturor circumstanțelor producerii accidentului.
Potrivit informațiilor oferite de ofițerul de presă din cadrul inspectoratului de poliție teritorial, Svetlana Talpă, atât conducătorul automobilului, cât și mecanicul locomotivei au fost testați alcoolscopic, rezultatele indicând lipsa alcoolului în aerul expirat.
Din fericire, în urma impactului nu au fost înregistrate victime sau persoane traumatizate, fiind produse doar pagube materiale.
Poliția continuă cercetările pe acest caz.

Moldova
Flăcări la fosta tabără din Cimișeni: Pompierii au intervenit pentru a salva sectorul de vile din apropiere.
Un incendiu puternic a izbucnit în dimineața zilei de 14 mai pe teritoriul unei foste tabere de odihnă pentru copii din satul Cimișeni, raionul Criuleni, unde în prezent funcționează o casă de rugăciuni, care aparține Uniunii Bisericilor Penticostale. Flăcările au cuprins mai multe construcții, existând riscul ca focul să se extindă spre sectorul de vile din apropiere.
Apelul la Serviciul 112 a fost înregistrat la ora 07:24, iar la fața locului au fost trimise de urgență patru echipe de intervenție ale Inspectoratului General pentru Situații de Urgență.
Ajunși la fața locului, pompierii au stabilit că focul a izbucnit într-o clădire administrativă cu două nivele, cu suprafața de aproximativ 660 de metri pătrați. Flăcările au distrus bunurile din interior și s-au extins și la o construcție auxiliară folosită drept cazangerie, cu suprafața de 48 de metri pătrați.
Totodată, incendiul a afectat parțial acoperișul unui șopron pentru animale și un cort aflat pe teritoriu.
Salvatorii au reușit să localizeze și să stingă focul înainte ca acesta să ajungă la casele din apropiere.
Din fericire, în urma incendiului nu au fost înregistrate victime.
Cauza izbucnirii focului și toate circumstanțele producerii incendiului urmează să fie stabilite de specialiști.


-
Moldova4 zile în urmăCaz strigător la cer: Un tânăr din Fălești și-ar fi pus capăt zilelor într-un live pe TikTok.
-
Moldova5 zile în urmăNoi detalii în cazul tragediei de la Cahul: Adolescentul de 16 ani ar fi fost atins de glonțul care a rănit militarul în termen.
-
Moldova5 zile în urmăCaz halucinant în capitală: Un bărbat a atacat două foste colege, apoi a căzut în gol.
-
Moldova3 zile în urmăDerapare la Costești: Un șofer de 35 de ani a ajuns cu mașina în afara carosabilului.
-
Moldova3 zile în urmăBăuți și fără frică: Mai mulți șoferi, prinși în stare de ebrietate la volan. Într-o mașină se aflau și doi minori.
-
Moldovao zi în urmă/VIDEO/ Au semănat panică și au golit conturi: O grupare de escroci care se dădea drept reprezentanți ai statului, dată peste cap.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Captură impunătoare de marijuana: Doi șoferi de autocar, arestați fiind bănuiți de tentativă de contrabandă cu droguri.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Puneau bani falși în circulație: Un tânăr și o femeie ar fi încercat să achite mai multe bunuri cu bancnote false.
