Rețele de socializare

Moldova

Intoxicații cu medicamente, alcool și fum de cahlă: Peste 14.000 de persoane au solicitat intervenția ambulanței într-o săptămână

IMSP Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească informează că în perioada 21 – 27 februarie, 14346 persoane au solicitat intervenția ambulanței. După acordarea asistenței medicale urgente, 5365 pacienți, printre care 1137 copii au fost transportați la spital pentru continuarea tratamentului în condiții de staționar.

Publicat

În ultima săptămână a lunii februarie, cel mai des au solicitat ambulanța cetățenii cu boli cardiovasculare – 3011 pacienți, urmați de 2882 pacienți cu urgențe respiratorii, 2100 cu patologii neurologice și 1077 cu diverse traumatisme.

În această perioadă, echipele AMU au intervenit în regim de urgență la 265 pacienți cu accidente vasculare cerebrale și la 50 pacienți cu infarct miocardic. Urgența a fost chemată la 34 persoane, printre care la patru copii care s-au ales cu traumatisme în urma accidentelor rutiere produse pe traseele țării. Ulterior, în dependență de starea pacienților, aceștia au fost transportați la spital.

Totodată, la Serviciul de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească au fost înregistrate 45 solicitări pe motivul urgențelor toxice, printre care la 17 pacienți cu intoxicații cu medicamente, nouă cu alcool și șapte intoxicații cu monoxid de carbon.


Advertisement

Moldova

Accident de groază, în Chișinău: Un pieton a fost tamponat mortal de un troleibuz

Un accident mortal s-a produs în data de 31 mai, pe bulevardul Decebal din sectorul Botanica al capitalei!

Publicat

foto: Canal 5

Un pieton a fost tamponat mortal de un troleibuz. Victima traversa strada neregulamentar. Momentul impactului a fost surprins de o cameră de bord.

Menționăm că în zonă este amenajată o trecere subterană pentru pietoni.


Din nefericire, echipa medicală sosită la fața locului nu a putut face nimic pentru a salva viața victimei, fiind nevoită să constate decesul.

Presa scrie că persoana decedată ar fi o femeie în vârstă de 63 de ani.

Potrivit Regiei Transport Electric Chișinău, a fost deschisă o anchetă, iar organele competente vor stabili circumstanțele incidentului.


Citește mai departe

Moldova

O mașină s-a inversat în urma unui impact cu un alt vehicul, lângă Gara Feroviară din Chișinău. Momentul impactului

Accident violent în preajma Gării Feroviare din Chișinău. Un șofer a ajuns la spital după ce s-a izbit cu mașina într-un alt vehicul, iar apoi s-a răsturnat.

Publicat

Camera de bord instalată în cel de-al doilea automobil implicat a surprins momentul impactului.

Totul a avut loc în seara de 29 mai, aproape de ora 23.00, pe bulevardul Iurii Gagarin. Potrivit informațiilor preliminare, oferite de către ofițerul de presă al Poliției Capitalei, Svetlana Scripnic, totul s-ar fi întâmplat după ce un șofer în vârstă de 49 de ani, nu ar fi păstrat distanța de siguranță față de mașina din fața sa, și a lovit-o în plin. Vehiculul tamponat, ce aparține unei companii de taxi, era condus de un bărbat de 30 de ani. În urma impactului puternic, automobilul condus de șoferul de 49 de ani s-a răsturnat pe carosabil.


Bărbatul a suferit răni și a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale. La fața locului au intervenit echipaje de poliție, medici cu ambulanța, dar și o echipă de salvatori care au avut misiunea de a pune vehiculul inversat înapoi pe roți. Polițiștii urmează să stabilească toate circumstanțele în care s-a produs accidentul, iar șoferul vinovat va fi tras la răspundere conform legii.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Cascadorii printre elevi: Un tânăr a făcut drifturi periculoase în curtea unei școli din Căușeni

Ultima zi de școală a fost marcată de un incident șocant în orașul Căușeni. În dimineața zilei de 29 mai, în jurul orei 10:30, liniștea unei instituții de învățământ a fost tulburată de un tânăr care a intrat cu un automobil în curtea școlii și a început să facă drifturi periculoase, chiar în timpul pauzei mari.

Publicat

Tânărul nu este elev al instituției, au precizat reprezentanții școlii. Imaginile filmate de adolescenți cu telefoanele mobile surprind momentul în care acesta gonește cu viteză printre elevi, punându-le viața în pericol.
Conducerea școlii a alertat imediat poliția. Oamenii legii au identificat făptașul și au pornit o anchetă. Acesta riscă sancțiuni contravenționale, iar acțiunea sa ar putea fi calificată drept huliganism.
Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită. Poliția continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele.


Citește mai departe

topul săptămânii