Moldova
Angajată a SRL „Edineț-GAZ”, amenințată cu o armă îm plină stradă. Suspectul a fost reținut
O femeie de 48 de ani a fost amenințată în plină stradă cu o armă de către un bărbat de 41 de ani.

Victima a sesizat poliția din Edineț, ieri în jurul orei 15:00 și a spus oamenilor legii că în timp ce-și exercita atribuțiile de serviciu, aceasta fiind angajată în calitate de controlor la SRL „Edineț-GAZ”, deplasându-se pe o stradă din municipiul Edineț, din curtea unei gospodării a ieșit un bărbat care a amenințat femeia verbal și cu o armă.
În urma măsurilor întreprinse de către ofițerii de investigație și urmărire penală, suspectul a fost localizat și reținut, fiind dus la Inspectoratul de Poliție Edineț pentru audieri. În cadrul acțiunilor procesual penale arma deținută ilegal a fost ridicată.
Agresorul fiind supus testării alcoolscopice, s-a stabilit că acesta era băut, concentrația de alcool în aerul expirat fiind de 1,17 mg/l. Bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore.
În acest caz a fost pornită urmărirea penală pentru comiterea infracțiunii de Huliganismul agravat săvârşit cu aplicarea sau cu încercarea aplicării armei sau a altor obiecte pentru vătămarea integrităţii corporale sau sănătăţii. Dacă va fi găsit vinovat, conform legii penale bărbatul riscă pedeapsă cu închisoare de la 3 la 7 ani.
Moldova
Accident de groază, în Chișinău: Un pieton a fost tamponat mortal de un troleibuz
Un accident mortal s-a produs în data de 31 mai, pe bulevardul Decebal din sectorul Botanica al capitalei!

Un pieton a fost tamponat mortal de un troleibuz. Victima traversa strada neregulamentar. Momentul impactului a fost surprins de o cameră de bord.
Menționăm că în zonă este amenajată o trecere subterană pentru pietoni.
Din nefericire, echipa medicală sosită la fața locului nu a putut face nimic pentru a salva viața victimei, fiind nevoită să constate decesul.
Presa scrie că persoana decedată ar fi o femeie în vârstă de 63 de ani.
Potrivit Regiei Transport Electric Chișinău, a fost deschisă o anchetă, iar organele competente vor stabili circumstanțele incidentului.
Moldova
O mașină s-a inversat în urma unui impact cu un alt vehicul, lângă Gara Feroviară din Chișinău. Momentul impactului
Accident violent în preajma Gării Feroviare din Chișinău. Un șofer a ajuns la spital după ce s-a izbit cu mașina într-un alt vehicul, iar apoi s-a răsturnat.

Camera de bord instalată în cel de-al doilea automobil implicat a surprins momentul impactului.
Totul a avut loc în seara de 29 mai, aproape de ora 23.00, pe bulevardul Iurii Gagarin. Potrivit informațiilor preliminare, oferite de către ofițerul de presă al Poliției Capitalei, Svetlana Scripnic, totul s-ar fi întâmplat după ce un șofer în vârstă de 49 de ani, nu ar fi păstrat distanța de siguranță față de mașina din fața sa, și a lovit-o în plin. Vehiculul tamponat, ce aparține unei companii de taxi, era condus de un bărbat de 30 de ani. În urma impactului puternic, automobilul condus de șoferul de 49 de ani s-a răsturnat pe carosabil.
Bărbatul a suferit răni și a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale. La fața locului au intervenit echipaje de poliție, medici cu ambulanța, dar și o echipă de salvatori care au avut misiunea de a pune vehiculul inversat înapoi pe roți. Polițiștii urmează să stabilească toate circumstanțele în care s-a produs accidentul, iar șoferul vinovat va fi tras la răspundere conform legii.
Moldova
/VIDEO/ Cascadorii printre elevi: Un tânăr a făcut drifturi periculoase în curtea unei școli din Căușeni
Ultima zi de școală a fost marcată de un incident șocant în orașul Căușeni. În dimineața zilei de 29 mai, în jurul orei 10:30, liniștea unei instituții de învățământ a fost tulburată de un tânăr care a intrat cu un automobil în curtea școlii și a început să facă drifturi periculoase, chiar în timpul pauzei mari.

Tânărul nu este elev al instituției, au precizat reprezentanții școlii. Imaginile filmate de adolescenți cu telefoanele mobile surprind momentul în care acesta gonește cu viteză printre elevi, punându-le viața în pericol.
Conducerea școlii a alertat imediat poliția. Oamenii legii au identificat făptașul și au pornit o anchetă. Acesta riscă sancțiuni contravenționale, iar acțiunea sa ar putea fi calificată drept huliganism.
Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită. Poliția continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele.
-
Moldova6 zile în urmă
Descoperire macabră în Chișinău. Trei cadavre găsite într-un apartament, după un apel anonim
-
Moldovao zi în urmă
Accident de groază, în Chișinău: Un pieton a fost tamponat mortal de un troleibuz
-
Moldova4 zile în urmă
Viol închipuit, pedeapsă reală: O tânără a ajuns în fața magistraților, după ce a inventat un viol din supărare.
-
Moldova5 zile în urmă
Mita l-a lăsat fără epoleți. Polițistul din Strășeni care ar fi cerut 300 de euro mită de la un șofer, condamnat.
-
Moldova6 zile în urmă
Caz de agresiune la o grădiniță din Anenii Noi. Educatoarea și asistenta, concediate
-
Moldova6 zile în urmă
Medicii luptă pentru viața sa: Care e starea șoferului de BMW, rănit în accidentul din apropierea comunei Ciorescu
-
Moldova6 zile în urmă
Accident spectaculos la Chișinău, surprins pe video: un Mercedes a tamponat un alt vehicul și a doborât un pilon electric
-
Moldova6 zile în urmă
Incendiu pe traseu: Flăcări violente au distrus cabina unui autocamion la Rădeni