Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Un medic din Fălești ar fi bătut și amenințat cu moartea un pacient. A fost inițiată o anchetă de serviciu

Un medic chirurg din Fălești este acuzat că ar fi bătut un pacient. Totul s-ar fi întâmplat acum două săptămâni la Spitalul Raional din Fălești. Valentin Smetanca în vârstă de 70 de ani susține că angajații de acolo nu îl tratau corect, iar pentru că și-a exprimat nemulțumirea, a fost amenințat cu moartea de Veaceslav Vița, care s-ar fi aflat în stare de ebrietate.

Publicat

Administrația instituției a refuzat să vorbească cu presa despre acest incident, transmite Nordnews.md.

„Mi s-a depistat ulcer stomacal, scurgere internă de sânge în stomac. După ce am dat analizele, mi s-a pus diagnoza și am fost internat în secția de reanimare. După două nopți nedormite am fost transferat în secția Chirurgie, unde s-a început epopeea”, a declarat Valentin Smetanca, pensionar.

Bătrânul spune că tot conflictul a pornit de la o neînțelegere cu o asistentă medicală.


„Eu i-am mai zis că am probleme cu stomacul, poate că e intoxicație. Nu știu ce a înțeles, dar mi-a răspuns că va trimite pe cineva să-mi aducă o carafă. Ce i-am mai spus nu țin minte, dar după câteva a minut a venit medicul și a început să strige la mine: „Mata nu comanda aici!”. M-a bruscat verbal. Foarte neplăcut. Eu n-am putut suporta această chestie și i-am spus că mă refuz categoric de tratamentul dumnealui”, a adăugat Valentin Smetanca.

Valentin Smetanca spune că, peste două zile, a fost atacat chiar în salon. Medicul chirurg l-ar fi bătut și chiar amenințat cu moartea.

„Pe la orele 20.00, deja lumina era stinsă, se deschide ușa și intră medicul Veaceslav Vița. Se apropie și se așează lângă mine, mă apucă de gât și începe să-mi zică la ureche că mă va distruge din cauza că-i fac probleme. A început să mă amenințe. Domnul Vița m-a lovit de două ori peste față și se apăsa peste pieptul meu, acolo unde un an în urmă am avut o intervenție chirurgicală, la inimă și lângă inimă, vasele sangvine au fost schimbate. A rupt perna de sub capul meu și mi-a zis că mă gâtuie”, a spus Valentin Smetanca, pensionar.


AdMixer In article 640×230
Veaceslav Vița nu a fost de găsit pentru a comenta acuzațiile în adresa sa. Potrivit administrației spitalului, pe acest caz a fost pornită o anchetă de serviciu, iar medicul este suspendat temporar din funcţie.

„Pe data de 10 (zece februarie – notă red.) a fost un conflict între ei. Imediat s-a inițiat o anchetă de serviciu care se petrece și la ziua de astăzi. Domnul Viță a fost suspendat imediat din funcție până (inclusiv) data de 26 februarie. Comisia de anchetă va stabili pedeapsa și circumstanțele și va propune sancțiunea către administrația spitalului”, a precizat Anatol Antoci, juristul Spitalului Raional Fălești.

Potrivit oamenilor legii, cauza contravențională deschisă pe numele lui Veaceslav Vița a fost clasată din lipsă de probe.


„În urma examinării declarațiilor martorilor, cât și a rapoartelor de examinare medicală și a constatării stării de ebrietate, faptele precum că medicul era la serviciu în stare de ebrietate alcoolică, iar în urma conflictului i-ar fi aplicat careva lovituri în regiunea capului, nu s-au confirmat în urma raportului de expertiză”, a spus Eugenia Molceanov, ofițer de presă IP Fălești.

Valentin Smetanca spune că nu este de acord cu decizia polițiștilor, asta pentru că nici nu a trecut vreo expertiză medico-legală, deși a solicitato. El crede că acest caz a fost mușamalizat de colegii medicului.


„Dumnealui trebuia testat la alcoolemie nu aici pe loc, ci dus chiar la Bălți. Aici sunt toți ai lor. Ce să vorbim? Rău, bun, dar e de-a lor. Nu știu cum au testat, dar el era curățel ca lacrima. Iată poftim”, a conchis Valentin Smetanca, pensionar.

Valentin Smetanca a declarat că își va căuta dreptatea în instanțele de judecată. Acesta a depus o plângere la Procuratura raionului Fălești.

Advertisement

Moldova

Tragedia de la Sîngerei: Statul va oferi câte un milion de lei familiilor celor doi polițiști morți în groaznicul accident.

Statul va acorda câte un milion de lei familiilor celor doi polițiști care și-au pierdut viața în tragicul accident de la Sîngerei din data de 23 iunie. Anunțul a fost făcut de premierul Alexandru Munteanu, la începutul ședinței de Guvern.

Publicat

Potrivit acestuia, banii vor fi alocați din fondul de rezervă, ca sprijin pentru familiile celor doi agenți de patrulare care au murit în timpul serviciului.

ALEXANDRU MUNTEANU, PREMIERUL RM: „Am decis împreună cu colegii din Guvern să alocăm astăzi mijloace financiare din fondul de rezervă în scopul acordării ajutorului material pentru familiile acestor polițiști. În numele Guvernului Moldovei vreau să transmit sincere condoleanțe familiilor îndoliate, colegilor și tuturor celor care i-au cunoscut. Vă rog să păstrăm un moment de reculegere în memoria lor.”

În același timp, premierul a declarat că o altă poziționare a autospecialei sau prezența unui vehicul în apropiere ar fi putut reduce impactul. Astfel , MAI urmează să revizuiască procedurile astfel încât eventualitatea unor astfel de cazuri similare să fie reduse la minim.


ALEXANDRU MUNTEANU, PREMIERUL RM: „Cred că poziționarea mașinii ar fi putut să fie puțin mai precaută, să fie un obstacol artificial, altă mașină sau mașina putea să fie întoarsă.”

Între timp, șoferul de 51 de ani, care ar fi provocat accidentul, a fost reținut pentru 72 de ore. Ancheta urmează să stabilească dacă acesta se afla sub influența alcoolului sau a altor substanțe, după ce i-au fost prelevate probe biologice. Ministra de Interne Daniela Misail-Nichitin a declarat că preliminary, se ia în calcul versiunea potrivit căreia șoferul ar fi adormit la volan.

DANIELA MISAIL-NICHITIN, MINISTRA AFACERILOR INTERNE A RM: „Preliminar, șoferul a adormit la volan și asta de fapt a și condiționat acel impact în locul unde angajații serviciului de patrulare își exercitau atribuția de serviciu, completând un proces-verbal pe o altă contravenție comisă în acea localitate.”


Totodată, colegii celor doi polițiști le-au adus un omagiu. În dimineața zilei de 24 iunie, la ora 09:00, toate autospecialele de poliție din țară au pornit simultan sirenele, în semn de reculegere.

Accidentul groaznic s-a produs în după-amiaza zilei de 23 iunie, în satul Grigorăuca, raionul Sîngerei. Cei doi polițiști documentau o contravenție și se aflau pe acostament, lângă autospeciala de serviciu, cu girofarul pornit. În acel moment, un automobil condus de un bărbat de 51 de ani i-a lovit în plin și i-a proiectat în autospecială.
Cei doi polițiști au suferit traumatisme grave, inclusiv amputarea membrelor inferioare, și au intrat în stop cardio-respirator.

Cei doi agenți de patrulare au fost transportați de urgență la Spitalul Raional Sîngerei, unde medicii au intervenit imediat. Ulterior, o echipă de specialiști de la Institutul de Medicină Urgentă din Chișinău s-a alăturat eforturilor.


Din păcate, rănile suferite au fost incompatibile cu viața, iar cei doi polițiști au murit pe masa de operație. Într-un comunicat de presă, IGP a menționat că victimele s-au dovedit a fi polițistul Dragan Nicolae, de 25 de ani și Chiriac Mihail, de 29 de ani, care a lăsat în urma sa un copil de doar un an.

Ancheta continuă pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.


Citește mai departe

Moldova

Salvat de la moarte: Un copil de 12 ani, scos din apă la limită după ce a fost la un pas să se înece.

Un copil de 12 ani a fost la un pas de tragedie, după ce s-a aventurat într-o zonă adâncă a lacului din parcul „Râșcani” din Chișinău. Băiatul a fost scos din apă în ultimul moment de salvamari și transportat la spital.

Publicat

Incidentul s-a produs în seara de 23 iunie, în jurul orei 20:45. Potrivit informațiilor, minorul se afla la scăldat împreună cu alți trei copii, într-o zonă amenajată pentru agrement. După ce au ieșit din apă, băiatul s-a întors de unul singur în lac și a înaintat într-o porțiune mai adâncă.

Salvamarii care erau de serviciu l-au observat și l-au avertizat să nu depășească nivelul sigur al apei. La scurt timp însă, copilul s-a dezorientat și a început să se înece.

Intervenția rapidă a salvatorilor a făcut diferența: minorul a fost scos din apă în siguranță, i s-a acordat primul ajutor, iar ulterior a fost preluat de medici și transportat la Spitalul Clinic Municipal de Copii „Valentin Ignatenco”.


Din fericire, starea băiatului este stabilă, iar viața lui nu este în pericol.

În acest context, salvatorii trag un nou semnal de alarmă pentru părinți: copiii nu trebuie lăsați nesupravegheați în apropierea bazinelor acvatice și, în niciun caz, nu trebuie să meargă singuri la scăldat.

De la începutul anului, 5 persoane au fost salvate de la înec, însă 24 și-au pierdut viața în ape. În situații de risc, oamenii sunt îndemnați să apeleze imediat Serviciul 112.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Descinderi cu duiumul: Peste 13 milioane de lei „spălați” printr-o companie imobiliară.

O schemă complexă de spălare de bani, în valoare de aproape 13,5 milioane de lei, a fost deconspirată de ofițerii INI, împreună cu procurorii PCCOCS. Banii ar proveni din evaziune fiscală, contrabandă și activități ilegale de întreprinzător.

Publicat

Potrivit poliției, pentru a ascunde proveniența sumelor, membrii grupului ar fi pus la punct un mecanism prin care banii erau „spălați” prin intermediul unei companii din domeniul imobiliar. Mai exact, aceștia ar fi încheiat contracte de împrumut între fondatori, administratori și companie, creând aparența unor tranzacții legale. Astfel, aproximativ 13,5 milioane de lei ar fi fost introduși în circuitul financiar oficial.

Ulterior, sumele erau direcționate către mai multe firme din Republica Moldova pentru lucrări de construcție, achiziția de materiale și prestarea diferitor servicii. O parte din bani ar fi fost transferați și peste hotare, către agenți economici din străinătate.

În realitate însă, spun oamenii legii, banii ar proveni din activități ilegale. Printre acestea – introducerea în țară a mărfurilor fără acte, prin intermediul unor operatori de transport internațional, dar și desfășurarea unor afaceri nedeclarate. Veniturile obținute nu ar fi fost reflectate în contabilitate, fiind astfel evitată plata taxelor și impozitelor.


Pentru documentarea cazului, oamenii legii au desfășurat 26 de percheziții la domicilii și în alte locații vizate în anchetă.

În urma descinderilor au fost ridicate telefoane mobile, dispozitive electronice, carduri bancare, documente contabile, înscrisuri de ciornă, contracte de împrumut și recipise. De asemenea, au fost găsite acte ce vizează activitatea unei companii de transport, copii ale carnetelor Interbus, dar și bunuri fără acte de proveniență – haine, încălțăminte și accesorii din piele.

Totodată, oamenii legii au depistat și mijloace financiare de peste 5 milioane de lei.


Toate bunurile și documentele ridicate urmează să fie supuse expertizelor, iar ancheta continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea persoanelor implicate.


Citește mai departe

topul săptămânii