Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Destructurarea unei rețele de escroci care a prejudiciat 25 agenți economici cu peste șapte milioane lei: 30 percheziții matinale în republică

Polițiștii sub conducerea procurorilor PCCOCS, desfășoară marți dimineața percheziții într-o cauză penală de escrocherie cu produse agricole, pusă în aplicare în vara și toamna anului 2021.

Publicat

Perchezițiile au loc la mai multe adrese din republică, urmare a documentării și investigațiilor efectuate de ofițerii Direcției generale urmărire penală și ai Inspectoratului Național de Investigații, sub conducerea PCCOCS cu sprijinul angajaților de la BPDS „Fulger” a IGP. Iar așa cum printre locațiile percheziționate sunt și două penitenciare, operațiunea se desfășoară prin cooperarea angajaților Autorității Naționale a Penitenciarelor. Astfel, în cadrul perchezițiilor au fost ridicate sume bănești, cartele bancare, telefoane mobile, ciorne, ștampile folosite la comiterea infracțiunilor investigate, precum și acte contabile.

Schema infracțională are la bază trei companii din domeniul agricol, care activau coordonat pentru implementarea acesteia, iar printre organizatorii ei sunt și persoane aflate în detenție, inclusiv persoane condamnate la detenție pe viață. Două din aceste companii au fost fondate în 2021 și aveau ca administratori foști deținuți; a treia companie avea un istoric de activitate mai lung, însă în cadrul investigațiilor, oamenii legii au constatat faptul că aceasta activa în baza unei ștampile falsificate.

Astfel, în vara anului trecut organizatorii au format un centru de apel care identifica companii din domeniul agricol ca potențiale victime, care-și manifestau interesul să pună în vânzare produse agricole. ulterior, organizatorii schemei contactau companiile investigate, care se deplasau la agenții economici interesați, unde ridicau produsele agricole, cu angajamentul achitării lor pe parcursul următoarelor zile. Însă, imediat după obținerea mărfii de la victime, companiile le vindeau altor agenți economici, fără ca să le achite marfa obținută.


Urmare a plângerilor depuse, oamenii legii au pornit 25 de dosare penale, care acum au fost conexate într-unul singur. Pe parcursul investigațiilor, au fost reținute opt persoane, cu privire la care procurorii PCCOCS vor depune demersuri de solicitare a arestului preventiv. Alte șapte persoane investigate sunt deținuți, care vor fi transferați temporar într-o altă instituție penitenciară pentru asigurarea eficienței investigațiilor. Pe parcursul investigațiilor, până la trimiterea dosarului în judecată și pronunțarea unei hotărâri finale, persoanele investigate se prevalează de prezumția nevinovăției.

Menționăm, anterior au fost reținute și plasate în arest alte trei persoane. Astfel, în cadrul dosarului figurează peste 20 de persoane investigate pentru escrocherii împotriva celor 25 de agenți economici, care au fost prejudiciați cu peste șapte milioane lei.

În context, oamenii legii îndeamnă cetățenii și agenții economici să manifeste prudență la încheierea tranzacțiilor comerciale, inclusiv prin verificarea condițiilor propuse de ofertanți și istoricului activității persoanelor fizice/juridice care vin cu asemenea oferte.


Advertisement

Moldova

Tragedia de la Sîngerei: Statul va oferi câte un milion de lei familiilor celor doi polițiști morți în groaznicul accident.

Statul va acorda câte un milion de lei familiilor celor doi polițiști care și-au pierdut viața în tragicul accident de la Sîngerei din data de 23 iunie. Anunțul a fost făcut de premierul Alexandru Munteanu, la începutul ședinței de Guvern.

Publicat

Potrivit acestuia, banii vor fi alocați din fondul de rezervă, ca sprijin pentru familiile celor doi agenți de patrulare care au murit în timpul serviciului.

ALEXANDRU MUNTEANU, PREMIERUL RM: „Am decis împreună cu colegii din Guvern să alocăm astăzi mijloace financiare din fondul de rezervă în scopul acordării ajutorului material pentru familiile acestor polițiști. În numele Guvernului Moldovei vreau să transmit sincere condoleanțe familiilor îndoliate, colegilor și tuturor celor care i-au cunoscut. Vă rog să păstrăm un moment de reculegere în memoria lor.”

În același timp, premierul a declarat că o altă poziționare a autospecialei sau prezența unui vehicul în apropiere ar fi putut reduce impactul. Astfel , MAI urmează să revizuiască procedurile astfel încât eventualitatea unor astfel de cazuri similare să fie reduse la minim.


ALEXANDRU MUNTEANU, PREMIERUL RM: „Cred că poziționarea mașinii ar fi putut să fie puțin mai precaută, să fie un obstacol artificial, altă mașină sau mașina putea să fie întoarsă.”

Între timp, șoferul de 51 de ani, care ar fi provocat accidentul, a fost reținut pentru 72 de ore. Ancheta urmează să stabilească dacă acesta se afla sub influența alcoolului sau a altor substanțe, după ce i-au fost prelevate probe biologice. Ministra de Interne Daniela Misail-Nichitin a declarat că preliminary, se ia în calcul versiunea potrivit căreia șoferul ar fi adormit la volan.

DANIELA MISAIL-NICHITIN, MINISTRA AFACERILOR INTERNE A RM: „Preliminar, șoferul a adormit la volan și asta de fapt a și condiționat acel impact în locul unde angajații serviciului de patrulare își exercitau atribuția de serviciu, completând un proces-verbal pe o altă contravenție comisă în acea localitate.”


Totodată, colegii celor doi polițiști le-au adus un omagiu. În dimineața zilei de 24 iunie, la ora 09:00, toate autospecialele de poliție din țară au pornit simultan sirenele, în semn de reculegere.

Accidentul groaznic s-a produs în după-amiaza zilei de 23 iunie, în satul Grigorăuca, raionul Sîngerei. Cei doi polițiști documentau o contravenție și se aflau pe acostament, lângă autospeciala de serviciu, cu girofarul pornit. În acel moment, un automobil condus de un bărbat de 51 de ani i-a lovit în plin și i-a proiectat în autospecială.
Cei doi polițiști au suferit traumatisme grave, inclusiv amputarea membrelor inferioare, și au intrat în stop cardio-respirator.

Cei doi agenți de patrulare au fost transportați de urgență la Spitalul Raional Sîngerei, unde medicii au intervenit imediat. Ulterior, o echipă de specialiști de la Institutul de Medicină Urgentă din Chișinău s-a alăturat eforturilor.


Din păcate, rănile suferite au fost incompatibile cu viața, iar cei doi polițiști au murit pe masa de operație. Într-un comunicat de presă, IGP a menționat că victimele s-au dovedit a fi polițistul Dragan Nicolae, de 25 de ani și Chiriac Mihail, de 29 de ani, care a lăsat în urma sa un copil de doar un an.

Ancheta continuă pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.


Citește mai departe

Moldova

Salvat de la moarte: Un copil de 12 ani, scos din apă la limită după ce a fost la un pas să se înece.

Un copil de 12 ani a fost la un pas de tragedie, după ce s-a aventurat într-o zonă adâncă a lacului din parcul „Râșcani” din Chișinău. Băiatul a fost scos din apă în ultimul moment de salvamari și transportat la spital.

Publicat

Incidentul s-a produs în seara de 23 iunie, în jurul orei 20:45. Potrivit informațiilor, minorul se afla la scăldat împreună cu alți trei copii, într-o zonă amenajată pentru agrement. După ce au ieșit din apă, băiatul s-a întors de unul singur în lac și a înaintat într-o porțiune mai adâncă.

Salvamarii care erau de serviciu l-au observat și l-au avertizat să nu depășească nivelul sigur al apei. La scurt timp însă, copilul s-a dezorientat și a început să se înece.

Intervenția rapidă a salvatorilor a făcut diferența: minorul a fost scos din apă în siguranță, i s-a acordat primul ajutor, iar ulterior a fost preluat de medici și transportat la Spitalul Clinic Municipal de Copii „Valentin Ignatenco”.


Din fericire, starea băiatului este stabilă, iar viața lui nu este în pericol.

În acest context, salvatorii trag un nou semnal de alarmă pentru părinți: copiii nu trebuie lăsați nesupravegheați în apropierea bazinelor acvatice și, în niciun caz, nu trebuie să meargă singuri la scăldat.

De la începutul anului, 5 persoane au fost salvate de la înec, însă 24 și-au pierdut viața în ape. În situații de risc, oamenii sunt îndemnați să apeleze imediat Serviciul 112.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Descinderi cu duiumul: Peste 13 milioane de lei „spălați” printr-o companie imobiliară.

O schemă complexă de spălare de bani, în valoare de aproape 13,5 milioane de lei, a fost deconspirată de ofițerii INI, împreună cu procurorii PCCOCS. Banii ar proveni din evaziune fiscală, contrabandă și activități ilegale de întreprinzător.

Publicat

Potrivit poliției, pentru a ascunde proveniența sumelor, membrii grupului ar fi pus la punct un mecanism prin care banii erau „spălați” prin intermediul unei companii din domeniul imobiliar. Mai exact, aceștia ar fi încheiat contracte de împrumut între fondatori, administratori și companie, creând aparența unor tranzacții legale. Astfel, aproximativ 13,5 milioane de lei ar fi fost introduși în circuitul financiar oficial.

Ulterior, sumele erau direcționate către mai multe firme din Republica Moldova pentru lucrări de construcție, achiziția de materiale și prestarea diferitor servicii. O parte din bani ar fi fost transferați și peste hotare, către agenți economici din străinătate.

În realitate însă, spun oamenii legii, banii ar proveni din activități ilegale. Printre acestea – introducerea în țară a mărfurilor fără acte, prin intermediul unor operatori de transport internațional, dar și desfășurarea unor afaceri nedeclarate. Veniturile obținute nu ar fi fost reflectate în contabilitate, fiind astfel evitată plata taxelor și impozitelor.


Pentru documentarea cazului, oamenii legii au desfășurat 26 de percheziții la domicilii și în alte locații vizate în anchetă.

În urma descinderilor au fost ridicate telefoane mobile, dispozitive electronice, carduri bancare, documente contabile, înscrisuri de ciornă, contracte de împrumut și recipise. De asemenea, au fost găsite acte ce vizează activitatea unei companii de transport, copii ale carnetelor Interbus, dar și bunuri fără acte de proveniență – haine, încălțăminte și accesorii din piele.

Totodată, oamenii legii au depistat și mijloace financiare de peste 5 milioane de lei.


Toate bunurile și documentele ridicate urmează să fie supuse expertizelor, iar ancheta continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea persoanelor implicate.


Citește mai departe

topul săptămânii