Rețele de socializare

Moldova

Cinci documente falsificate, depistate la trecerea frontierei

În zilele de weekend, polițiștii de frontieră au identificat la cinci călători acte falsificate – o asigurare auto, o carte de identitate, un permis de conducere și două certificate de vaccinare împotriva Covid-19. Cazurile au fost semnalate în punctele de trecere a frontierei Cahul, Leușeni și Giurgiulești-Galați.

Publicat

În PTF Giurgiulești-Galați, un șofer român a prezentat documentul de asigurare obligatorie de răspundere civilă auto ”Cartea Verde”, care ar fi emis de către o companie de asigurări din România. După verificarea acestuia într-un program special, polițiștii de frontieră au stabilit că documentul nu figurează în bază legală a statului vecin. La audieri, cetățeanul a precizat că este angajat în calitate de șofer la o firmă transportatoare, de unde a și primit pachetul de documente pentru mașină.
Într-un alt caz, consemnat în același punct de trecere, este documentat un conațional de 46 de ani, originar din raionul Taraclia, care revenea de peste hotare. Pentru a fi scutit de regimul de autoizolare bărbatul a prezentat pe telefon un certificat de vaccinare împotriva Covid-19 falsificat. Polițiștii de frontieră au constatat că de fapt persoana nici nu se afla în țară la momentul administrării vaccinului. Fiind întrebat, bărbatul a recunoscut că nu este vaccinat, evitând să mai comunice alte informații.

În PTF Cahul, la un tânăr din raionul Criuleni s-a depistat o carte de identitate românească cu indici de falsificare. Acesta revenea acasă din Germania. Acționându-se conform analizei de risc, în portmoneul pasagerului de 24 de ani a fost depistat documentul. Tânărul a mărturisit că și-ar perfectat actul încă din 2018 pentru a-și facilita angajarea la muncă în Germania. Pentru a face rost de un act ce ar corespunde cerințelor europene, tânărul ar fi apelat la serviciile  unui intermediar, care i-ar fi perfectat actul  contra sumei de 150 de euro.

În PTF Leușeni, un conațional a prezentat la controlul de frontieră un certificat de vaccinare, iar altul – permis de conducere neveridice. Printre pasagerii autocarului ce se întorcea din România a fost legitimat un tânăr de 21 de ani, domiciliat în raionul Florești. Pentru a fi scutit de regimul carantinei acesta a prezentat un certificat de vaccinare împotriva Covid-19, ce demonstra aceeași șmecherie – în ziua administrării rapelului, tânărul nu se afla pe teritoriul țării. Audiat, pasagerul a recunoscut că a făcut rost de certificat prin intermediul unei persoane necunoscute, fără a achita ceva în schimb.
În alt incident, un șofer moldovean s-a identificat la controlul de frontieră cu un permis de conducere cu însemnele autorității competente din Polonia. Supus verificărilor cu tehnica specială, documentul s-a dovedit a fi neveridic. La audieri, bărbatul de 26 ani, domiciliat în Chișinău, nu a recunoscut ilegalitatea actului. Mai mult, șoferul a declarat că a obținut permisul de conducere după ce a studiat la o școală specializată din Polonia.


Toate actele au fost transmise pentru efectuarea expertizei tehnice. În dependență de rezultate se va face încadrarea juridică a faptei și atragerea la răspundere a tuturor persoanelor implicate.


Moldova

Șeful Biroului Vamal Centru și un broker vamal, reținuți de CNA într-un dosar de corupere pasivă în circumstanțe agravante.

Șeful Biroului Vamal Centru și un broker vamal, reținuți de CNA într-un dosar de corupere pasivă în circumstanțe agravante. Obiectul mitei – peste 40 000 de dolari.

Publicat

Potrivit datelor preliminare ale anchetei, șeful Biroului Vamal Centru și brokerul, împreună cu alte persoane, identitatea cărora la moment nu poate fi dezvăluită, ar fi primit în mai multe tranșe suma de peste 40 000 de dolari, bani care erau destinați pentru facilitarea trecerii mărfurilor peste frontiera vamală a R. Moldova la importul de mărfuri în țară, destinate segmentului transnistrean, dar și pentru omiterea depistării multiplelor încălcări de legislație.

În urma acțiunilor efectuate, au fost depistate obiecte și documente relevante pentru cauză penală, inclusiv mijloace financiare în diversă valută ale căror proveniență urmează a fi investigată.

Acțiunile de urmărire penală continuă, sub conducerea procurorilor. Vom reveni cu informații suplimentare despre numărul total de persoane reținute și mijloacele financiare depistate la domiciliile și birourile de serviciu.



Citește mai departe

Moldova

A băut cât pentru șapte și a pornit la drum: șofer prins în Budești cu o alcoolemie uriașă de 1,06 mg/l

Un bărbat de 46 de ani, cetățean străin, a fost prins de poliție conducând un Audi cu o concentrație de 1,06 mg/l alcool în aerul expirat – de șapte ori peste limita legală admisă, care este de doar 0,15 mg/l.

Publicat

Totul s-a întâmplat în urmă cu aproximativ o oră, pe traseul din comuna Budești, unde angajații Secției Escortă și Misiuni Speciale din cadrul INSP au tras pe dreapta autoturismul condus de bărbat. Testarea alcoolscopică a confirmat bănuielile agenților: șoferul era într-o stare avansată de ebrietate.

Mașina a fost ridicată și transportată la parcarea specială, iar conducătorul auto s-a ales cu dosar penal. Potrivit legii, el riscă o amendă de până la 125 000 de lei sau între 1 și 3 ani de închisoare, cu anularea permisului de conducere.


Poliția reamintește tuturor participanților la trafic: alcoolul și volanul nu fac casă bună. Un moment de inconștiență poate duce la tragedii ireversibile.


Citește mai departe

Moldova

Vrăji și ritualuri periculoase în numele dragostei: Un bărbat, lăsat fără aproape 300.000 de lei de o familie de escroci

O femeie de 42 de ani, împreună cu soțul său de 41 de ani și fiul acesteia de 18 ani, sunt cercetați penal pentru escrocherie, după ce ar fi deposedat un bărbat din raionul Sîngerei de 293.000 de lei.

Publicat

Cazul este investigat de ofițerii Direcției investigații „Centru” și cei de urmărire penală ai INI, cu suportul mascaților BPDS „Fulger”. Potrivit anchetei, suspecții ar fi obținut banii prin abuz de încredere, promițând victimei că, prin ritualuri și vrăji, îl vor ajuta să recâștige dragostea unei femei.

Pentru a spori credibilitatea în fața bărbatului, femeia ar fi recurs la practici oculte bizare și periculoase, folosind inclusiv reptile și păsări în ritualuri.


Ancheta a mai scos la iveală că femeia era condamnată anterior la 7 ani de închisoare pentru infracțiuni similare și se afla în căutare națională, ascunzându-se într-un apartament din Chișinău.

Cei trei au fost reținuți, iar la solicitarea procurorilor PCCOCS, pe numele lor au fost emise mandate de arest. Dacă vor fi găsiți vinovați, riscă până la 5 ani de închisoare.


Citește mai departe

topul săptămânii