Rețele de socializare

Moldova

La un pas de tragedie: Un băiat de 17 ani a fost salvat de la înec din apele lacului „Valea Trandafirilor”.

Un adolescent de 17 ani a fost salvat de la înec de salvamarii din Chișinău, după ce a fost la un pas de tragedie pe lacul din parcul „Valea Trandafirilor”. Incidentul s-a produs în după-amiaza zilei de 5 iulie, în sectorul Botanica al capitalei.

Publicat

Două persoane s-au înecat în bazinele acvatice din țară

Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 17:25. Din primele informații, doi tineri se aflau la scăldat, iar la un moment dat unul dintre ei s-a îndepărtat prea mult de mal. Din cauza epuizării, băiatul nu a mai avut puterea să se întoarcă.

Adolescentul a fost observat la timp de salvamarii Stației de Salvare pe Apă nr. 5, care au intervenit imediat, l-au extras din apă și l-au adus în siguranță la mal. Din fericire, tânărul nu a avut nevoie de îngrijiri medicale.

În context, reprezentanții IGSU reamintesc populației să respecte regulile de siguranță în timpul scăldatului și să aleagă doar locurile special amenajate și supravegheate de salvamari. Totodată, oamenii sunt îndemnați să nu se aventureze la distanțe mari de mal și să evite scăldatul în zone neautorizate. Părinții sunt sfătuiți să își supravegheze permanent copiii, pentru a preveni producerea unor tragedii.


Moldova

/VIDEO/ Păcălit de sute de mii de lei: Un bărbat a ajuns victima escrocilor, care s-au dat drept angajați ai unei bănci.

A crezut că vorbește cu un reprezentant al băncii și a pierdut peste 250 de mii de lei. Un bărbat de 36 de ani a fost ținta unei scheme de escrocherie, iar banii ar fi fost ridicați de un tânăr de 31 de ani, suspectat că avea rolul de curier. Polițiștii din sectorul Ciocana l-au reținut, iar la domiciliul acestuia au găsit mai multe probe care ar putea avea legătură cu schema.

Publicat

Potrivit poliției, totul ar fi început cu un apel telefonic. Victima a fost contactată de persoane care s-ar fi prezentat drept angajați ai unei instituții bancare. Convins că discută cu reprezentanții băncii, acesta a urmat indicațiile primite și a transmis peste 250 de mii de lei.

Aici în schemă ar fi intervenit și tânărul de 31 de ani. Acesta este suspectat că a avut rolul de curier și ar fi ridicat banii obținuți prin înșelăciune.

Polițiștii sectorului Ciocana au documentat cazul, iar în urma măsurilor speciale de investigație au reușit să-i stabilească identitatea. Bărbatul a fost reținut.


Ulterior, oamenii legii au făcut percheziții în locuința suspectului. Au fost ridicate trei telefoane, un laptop și alte obiecte care ar putea avea legătură cu infracțiunea.

Suspectul a fost prezentat în fața instanței, iar la solicitarea procurorilor a fost plasat în arest.

Dacă va fi găsit vinovat, bărbatul riscă până la 8 ani de închisoare.


Citește mai departe

Moldova

Minor dus de urgență la spital: Un copil de 5 ani, lovit de o mașină, după ce a ieșit cu bicicleta pe carosabil.

Nenorocire pe traseu în raionul Orhei. Un copil de 5 ani a ajuns la spital în stare gravă, după ce a fost lovit de un automobil în dimineața de 23 august, în satul Mitoc.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare oferite de poliție, accidentul s-a produs după ce minorul, aflat pe bicicletă, ar fi ieșit pe partea carosabilă. Acesta a fost tamponat de un automobil condus de un bărbat de 24 de ani.

În urma impactului, copilul a suferit traumatisme și a fost preluat de ambulanță, fiind transportat în stare gravă la Spitalul Raional Orhei pentru îngrijiri medicale.

Șoferul a fost supus testării alcoolscopice, iar rezultatul a fost negativ.


Poliția continuă documentarea cazului pentru a stabili cu exactitate cum s-a produs accidentul și toate circumstanțele care au dus la impact.


Citește mai departe

Moldova

Lichidat după patru zile: Incendiul izbucnit la gunoiștea din Orhei a fost stins complet.

Incendiul izbucnit la gunoiștea orășenească din municipiul Orhei a fost lichidat complet după patru zile de intervenție continuă. Pompierii au anunțat că ultimele focare au fost stinse în seara zilei de 22 august, la ora 21:30.

Publicat

Misiunea a fost una dificilă, întrucât deșeurile ardeau atât la suprafață, cât și în straturile de dedesubt. Pentru stingerea focarelor, pompierii IGSU, împreună cu reprezentanții administrației locale, au desfăcut și împrăștiat deșeurile, după care au efectuat lucrări de compactare și acoperire.

La intervenție au participat 3 autospeciale IGSU și 13 pompieri, care au lucrat în schimburi. Autoritățile locale au mobilizat alte 10 persoane și 9 unități de tehnică specializată, inclusiv buldozere, excavatoare, camioane și tractoare cu cisterne.

În urma incendiului a fost afectată o suprafață de aproximativ 1.500 de metri pătrați, din cele circa 5.000 de metri pătrați ale gunoiștii.


Reprezentanții IGSU menționează că la această oră, situația este monitorizată de autoritățile locale, iar pompierii mențin legătura cu acestea și sunt pregătiți să intervină, dacă situația o va impune.


Citește mai departe

topul săptămânii