Rețele de socializare

Moldova

În Moldova a căzut prima ninsoare: Drumarii au intervenit în forță, iar șoferii sunt îndemnați să circule cu prudență.

În Republica Moldova a căzut prima ninsoare din acest sezon, iar autoritățile au fost în alertă întreaga noapte. Odată cu activarea Codului Galben de schimbare bruscă a vremii, precipitațiile s-au transformat în lapoviță și ninsoare, ceea ce a îngreunat circulația pe mai multe trasee din țară.

Publicat

Administrația Națională a Drumurilor anunță că echipele au intervenit în raioanele Criuleni, Dubăsari, Călărași, Ialoveni, Anenii Noi și Rîșcani, unde s-a format polei. Au fost mobilizate 11 utilaje și muncitori, iar pe carosabil au fost împrăștiate peste 60 de tone de sare tehnică. Echipele de intervenție au rămas mobilizate pe traseele naționale și pe parcursul zilei de 19 noiembrie pentru a continua lucrările necesare de menținere a circulației în condiții de siguranță.

Și în capitală serviciile municipale au acționat pe parcursul nopții. Serviciile municipale au intervenit acolo unde carosabilul a devenit alunecos, iar acțiunile continuă în punctele considerate critice. Primăria Chișinău îndeamnă oamenii să folosească transportul public și să evite parcarea pe marginea străzilor sau sub copacii bătrâni, pentru a permite intervenția autospecialelor și a preveni eventuale incidente.

Meteorologii avertizează că vremea rămâne instabilă. În context, autoritățile îndeamnă șoferii să circule cu viteză redusă, să păstreze distanța față de alte vehicule, să echipeze mașinile cu anvelope de iarnă și să evite depășirile riscante. Totodată, conducătorii auto sunt obligați să utilizeze luminile de întâlnire chiar și pe timp de zi.


În același timp, pietonii sunt îndemnați să traverseze doar în locurile permise, să se asigure înainte de a se angaja pe trecere, să nu se deplaseze pe carosabil și să poarte haine cu elemente reflectorizante, mai ales în condiții de vizibilitate redusă.



Moldova

Prins după 10 ani de căutări: Moldovean căutat pentru omor, reținut în Italia

S-a ascuns timp de 10 ani de pedeapsă, dar a fost prins în Italia. Este vorba de un cetățean moldovean în vârstă de 40 de ani, anunțat în căutare internațională de către autoritățile de la Chișinău.

Publicat

Presa italiană scrie că pe numele acestuia era emis un mandat internațional în vederea extrădării, pentru o crimă comisă în 2015, împreună cu alte trei persoane. Bărbatul este acuzat că ar fi pătruns într-o locuință și ar fi ucis în bătaie, cu o rangă metalică, proprietarul, un bărbat de aproximativ 50 de ani.

Individul a fost recunoscut ulterior vinovat de omor, furt, tâlhărie și evadare, fiind condamnat șa 20 de ani de pușcărie, însă, ar fi reușit să fugă din țară. Recent, în urma unor investigații, polițiștii italieni l-au localizat în provincia Lodi. Deși figura ca domiciliat în zonă, anchetatorii au stabilit că se ascundea în localitatea Orzinuovi și era angajat fictiv la o firmă din Cremona.

Pentru a se deplasa fără a atrage atenția, bărbatul folosea un act de identitate românesc, a cărui autenticitate este verificată de autorități. Acesta a fost încarcerat în penitenciarul din Brescia, în așteptarea procedurilor de extrădare.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Și-a bătut gazda până la moarte. Inculpatul, trimis pe banca acuzaților

Procuratura municipiului Chișinău, Oficiul Ciocana a finalizat urmărirea penală și a expediat în instanța de judecată cauza penală în privința a unui bărbat în vârstă de 38 de ani, învinuit de vătămare intenţionată gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, care a cauzat decesul victimei.

Publicat

Conform învinuirii înaintate de către procurorii de la Chișinău, în septembrie 2025, inculpatul, aflându-se la domiciliul părții vătămate, care o găzduise temporar, după consum de alcool, a inițiat un conflict cu gazda.

Inculpatul i-a aplicat părții vătămate multiple lovituri cu mâinile, picioarele și obiecte contondente dure pe diferite regiuni ale corpului, în rezultatul cărora victima a suferit leziuni, care au dus ulterior la deces.

Învinuitul și-a recunoscut parțial vina, iar în cadrul reconstituirii crimei le-a arătat oamenilor legii cum s-a întâmplat totul.


Acesta se află în arest preventiv. Acuzatul riscă o pedeapsă maximă sub formă de închisoare pe un termen de până la 15 ani. Urmărirea penală a fost exercitată de organul de urmărire penală al Inspectoratului de Poliție Ciocana al Direcției de Poliție Chișinău cu suportul ofițerilor de sector al Sectorului de Poliție Vadul lui Vodă, sub conducerea Procuraturii municipiului Chișinău, Oficiul Ciocana.


Citește mai departe

Moldova

Spărgea apartamente în plină zi: Un chișinăuian ar fi golit șapte locuințe, provocând pagube de peste 120.000 de lei

Spărgea apartamente în plină zi, când stăpânii erau la serviciu. Un bărbat de 48 de ani din capitală, a ajuns pe mâna forțelor de ordine, bănuit că ar fi golit cel puțin șapte locuințe, provocând pagube de peste 120.000 de lei.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, bărbatul acționa preponderent pe timp de zi, când proprietarii lipseau de acasă. Acesta pătrundea în apartamente prin culegere de chei și sustrăgea bani, bijuterii, bunuri de valoare și tehnică electronică.

Operațiunea de reținere a fost realizată cu suportul mascaților de la Fulger, iar în urma perchezițiilor efectuate la domiciliul suspectului, au fost depistate și ridicate mai multe bunuri care ar proveni din furturile comise. Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, iar pe caz a fost inițiată o anchetă penală.


Dacă vinovăția bărbatului va fi demonstrată, acesta riscă până la patru ani de detenție.

Cercetările continuă pentru a stabili dacă bănuitul ar fi fost implicat și în alte infracțiuni similar comise în Chișinău.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii