Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ În weekend, peste 3.400 de abateri au fost înregistrate în trafic. 51 de șoferi erau beți.

Nicio zi nu se lasă fără încălcări în trafic. În weekend, polițiștii au înregistrat peste 3400 de abateri comise de către participanții la trafic, iar 51 dintre aceștia conduceau diverse mijloace de transport, fiind sub influența alcoolului.

Publicat

Potrivit poliției, un bărbat ce se deplasa la ghidonul unui ciclomotor a fost depistat pe traseul republican din Hîncești cu 0,99 mg/l de alcool în aerul expirat. În localitatea Lăpușna din raionul Hîncești, un automobilist a fost prins cu 1,7mg/l de vapori de alcool, iar în satul Bujor din același raion, un biciciclist conducea vehiculul pe două roți deși avea o concetrație de 1,30 mg/l. Pe un drum din Sărata Nouă, Strășeni, un șofer s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins cu mintea aburită de alcool. Acesta conducea mașina cu o concetrație de 1,28 mg/l de alcool pus în aerul expirat. Tot în raionul Strășeni, la Micleușeni, un bărbat se deplasa la ghidonul unui motocultor cu o concetranție de 1,17 mg/l. Nici șoferii din capitală n-au trecut de vizorul oamenilor legii. Șoferul unei mașini a fost depistat delasându-se pe șoseaua Balcani deși era în stare de ebrietate cu grad avansat. Etilotestul a arătat o concetrație de 1,20 mg/l de alcool. Antiraitingul l-a bătut un căruțaș din raionul Șoldănești. Bărbatul cu o concentrație stabilită de 1,48 mg/l de alcool în aerul expira ghida hipomobilul pe străzile localității Climăuții de Jos. Toate cazurile sunt documentate conform legislației în vigoare.
Printre cele 3400 de abateri în trafc depistate în weekend se mai numără și 1.521 de depășiri a regimului de viteză stabilit pe sectorul de drum. De asemenea, 449 de șoferi nu au respectat indicatoarele rutiere de prioritate și semnalele de interzicere ale semafoarelor, iar 797 conduceau vehiculul fără a fi supus reviziei tehnice anuale și în lipsa poliței de asigurare de răspundere civilă auto. Totodată, 387 de conducători au fost documentați pentru că au oprit mijlocul de transport în locuri interzise, 44 au fost sancționați pentru neacordarea priorității legale pietonilor sau cicliştilor, iar alții 156 conduceau autovehiculul, fără a avea cuplată centura de siguranță. În același timp, 33 de conducători au primit amendă pentru conducerea vehiculului cu încălcarea regulilor privind dreptul de a conduce.


Moldova

După faptă și răsplată: Indivizii care ar fi dat buzna într-o casă din Durlești și au bătut proprietarul, condamnați.

Cei doi indivizi care în luna martie currant ar fi dat buzna într-o gospodărie din Durlești, l-ar fi bătut pe proprietar și l-ar fi deposedat de o parte din pensie, au fost condamnați la ani grei de pușcărie.

Publicat

În baza probelor prezentate de procurorul de caz, instanța a stabilit pedeapsa cu închisoarea pentru ambii inculpați – unul din ei a fost condamnat la 9 ani de detenție, iar celălalt la 8 ani și 6 luni de închisoare, ambii urmând să își ispășească pedeapsa într-un penitenciar de tip semiînchis.

Totul s-a întâmplat în seara de 11 martie, când bărbații au pătruns ilegal în locuința unui pensionar și l-au agresat cu cruzime. Potrivit procurorilor, atacatorii l-au lovit pe bătrân în zona feței, apoi l-au amenințat cu moartea, punându-i un cuțit la gât. Totul pentru doar 900 de lei – bani pe care i-au găsit ascunși sub o față de masă, care erau o parte din pensia victimei. Cei doi au fugit imediat după comiterea faptei, însă au fost prinși de oamenii legii și trimiși în fața instanței.

Cei doi au pledat nevinovați pe parcursul procesului și, potrivit legii, beneficiază de prezumția de nevinovăție până la pronunțarea unei decizii definitive.


Citește mai departe

Moldova

Curier de droguri, prins în flagrant: Un tânăr este suspectat că ar fi plasat marijuana în ascunzișuri.

Un tânăr de 23 de ani din raionul Fălești a ajuns în vizorul poliției, fiind reținut în flagrant în timp ce plasa droguri în ascunzișuri. Tânărul este cercetat penal pentru punerea în circulație a substanțelor narcotice în proporții deosebit de mari.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, suspectul ar face parte dintr-o grupare infracțională care se ocupa cu vânzarea drogurilor prin intermediul magazinelor online. Drogurile, de tip marijuana, erau livrate în cantități mari, iar tânărul ar fi avut rolul de curier – le porționa și le ascundea în diferite locuri din Bălți, de unde erau preluate ulterior de consumatori.

Ofițerii de investigație au reușit să scoată din circuit o cantitate semnificativă de droguri, care pe piața neagră ar fi valorat peste 50.000 de lei.

Pe numele bărbatului a fost deschis un dosar penal, iar dacă va fi găsit vinovat, riscă o pedeapsă cu închisoarea de la 7 la 15 ani.


Polițiștii desfășoară în continuare acțiuni speciale de investigație și urmărire penală pentru a stabili toate circumstanțele și a identifica și alte persoane implicate în activitatea ilegală.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Rețea infracțională, dată peste cap: O grupare s-ar fi specializat pe vânzarea documentelor false.

Ar fi vândut ilegal cărți de identitate și permise de conducere false, iar acum vor fi nevoiți să răspundă în fața legii. Un bărbat de 41 de ani a fost reținut de oamenii legii și este suspectat că ar fi făcut parte dintr-un grup infracțional specializat care punea la dispoziție acte false. Documentele se ofereau contra unor sume ce variau de la 150 până la 350 de euro.

Publicat

Una dintre ultimele tranzacții a fost surprinsă chiar în municipiul Bălți, unde un membru al rețelei a vândut unui cumpărător un permis de conducere moldovenesc cu semne evidente de falsificare, pentru suma de 350 de euro. Operațiunea a fost monitorizată de SPIA, iar bănuitul, în vârstă de 41 de ani, a fost reținut sub coordonarea Procuraturii pentru Combaterea
Criminalității Organizate și Cauze Speciale.

Investigațiile au continuat, iar în urma perchezițiilor efectuate în Bălți și Chișinău, au fost ridicate șapte cărți de identitate românești falsificate, dar și un permis de conducere moldovenesc contrafăcut.

Cei implicați și-au recunoscut parțial vina, iar ancheta este în plină desfășurare. Autoritățile reamintesc cetățenilor să respecte doar căile legale pentru obținerea documentelor de identitate și a permiselor auto. Investigațiile continuă.



Citește mai departe

topul săptămânii