Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ „Nu își amintește nimic”. Tânărul care și-ar fi ucis în bătaie bunica, nu își recunoaște vina.

Tânărul de 21 de ani din Cupcini, care și-ar fi omorât în bătaie bunica în ziua de Paște a fost plasat în arest preventive pentru 30 de zile. Decizia a fost luată în după-amiaza de 23 aprilie de către magistrații de la Judecătoria Edineț. Tânărul învinuit nu își recunoaște vina și spune că nu își amintește nimic.

Publicat

„Se admite integral demersul procurorului, se aplică față de învinuitul Botnariuc Chiril, măsura preventivă ares preventiv pe un termen de 30 de zile.”
Suspectul a răspuns la câteva întrebări adresate de jurnaliștii de la Nordinfo și a declarat că nu ține minte ce s-a întâmplat în acea zi.

„-Regretați cele întâmplate?
-Păi, eu nu-s de vină.
-Ce s-a întâmplat în acea seară?
-Nu țin minte.
-Erați inconștient, erați sub influența unor substanțe?
-Posibil.”

În același timp, avocatul tânărului susține că între victimă și clientul său nu este niciun grad de rudenie.


CĂTĂLIN ISTRATE, AVOCAT: „Clientul meu lucrează cu organele de anchetă. Acesta a recunoscut parțial vina. Precum v-a spus, el nu ține minte ce a avut loc în acea seară. Victima pe dosar nu este bunica sa, nu e nici rudă cu presupusul făptaș.”

Totodată, procurorul de caz, care a solicitat arest preventive, susține că tânărul este cercetat pentru omor săvârșit asupra unui membru de familie.

CRISTINA STRILEȚCHI-GONCEAR, PROCUROR DE CAZ: „Au fost ridicate obiecte cu care presupunem că a fost săvârșită infracțiunea. Totodată, au fost audiați martori. El a fost sub influiența băuturilor alcoolice, dar vor fi efectuate expertizele și să obținem rezultatele analizelor.”


Potrivit poliției, în seara zilei de 20 aprilie, tânărul, care era băut, a intrat în casa bunicii de 86 de ani și, din motive necunoscute încă, ar fi ucis-o în bătaie. Tânărul riscă acum 20 de ani de închisoare sau detențiune pe viață.


Advertisement

Moldova

Coliziune cu trei răniți, la Soroca: O șoferiță nu ar fi acordat prioritate în trafic și a provocat un accident de proporții.

Accident grav la intrarea în satul Șeptelici, raionul Soroca. Trei persoane au fost rănite după ce o șoferiță de 53 de ani nu a acordat prioritate într-o intersecție, iar mașina sa a intrat în coliziune cu un alt automobil care circula regulamentar.

Publicat

Totul s-a întâmplat în dimineața de 24 noiembrie. Potrivit primelor cercetări, șoferița ar fi pătruns în intersecție fără să se asigure și a intrat în coliziune cu un automobil condus de un tânăr de 24 de ani, care circula pe drumul cu prioritate. Impactul a fost violent, iar pagubele materiale au fost semnificative.

În urma accidentului, conducătoarea auto a avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind transportată la spital. De asemenea, doi pasageri din cealaltă mașină — o femeie de 36 de ani și un tânăr de 20 de ani — au suferit traumatisme și au fost duși la spital pentru tratament.

Poliția din Soroca continuă investigarea circumstanțelor producerii accidentului pentru a stabili cu exactitate vinovăția și eventualele sancțiuni legale.



Citește mai departe

Moldova

Speluncă de droguri destructurată și dealeri prinși pe stradă: val de rețineri în Chișinău

Droguri pe bandă rulantă în Chișinău. Noi cazuri au fost descoperite de polițiștii din capitală.

Publicat

O speluncă de consum de droguri a fost destructurată în capitală, iar mai mulți tineri implicați în distribuirea substanțelor narcotice au fost reținuți. Un bărbat de 26 de ani și-a transformat apartamentul într-un loc de consum, unde polițiștii au găsit pachețele cu PVP („sare”), un dispozitiv artizanal și doi bărbați de 29 și 48 de ani. Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, acțiunea având sprijinul BPDS „Fulger”.

În același timp, angajații BPRO au depistat, în ultimele zile, mai mulți indivizi cu droguri asupra lor în sectoarele Botanica, Rîșcani și Buiucani. Printre ei – un curier de 31 de ani cu 7 pachețele cu PVP pe șoseaua Muncești, un tânăr de 20 de ani cu 44 de pachețele de „marijuana” pe strada Hristo Botev, doi bărbați de 31 și 32 de ani cu PVP în Rîșcani și alte două persoane depistate cu „marijuana” pe strada Ion Creangă.


Toți suspecții sunt documentați conform legii, iar poliția anunță că va continua operațiunile antidrog în capitală.


Citește mai departe

Moldova

Droguri pe bandă rulantă, în Chișinău: Poliția a reținut șapte indivizi suspectați că distribuiau narcotice.

Capturi de droguri și rețineri pe bandă rulantă în Chișinău. În doar câteva zile, patrulele Batalionului de Reacționare Operativă au reținut cinci persoane suspectate că distribuiau substanțe narcotice în diferite sectoare ale capitalei.

Publicat

La Botanica, oamenii legii au dat peste trei indivizi care aveau asupra lor pachețele cu droguri pregătite pentru vânzare. Un bărbat de 31 de ani a fost oprit pe șoseaua Muncești cu șapte pachețele cu PVP. Luat la întrebări, individul a recunoscut că activează în calitate de curier. Pe strada Teilor, un alt bărbat, de 34 de ani, a predat de bunăvoie un pachet cu marijuana. Totodată, pe strada Hristo Botev, un tânăr de 20 de ani a fost prins cu circa 44 de pachețele de marijuana și a recunoscut că lucrează ca distribuitor.

În același timp, în sectorul Rîșcani, doi bărbați de 31 și 32 de ani au fost opriți pe strada Luncii. Unul dintre ei a predat benevol un pachet cu PVP.

Iar la Buiucani, patrulele au depistat doi bărbați de 24 și 33 de ani pe strada Ion Creangă, ambii având asupra lor pachețele cu marijuana.


Toți cei reținuți sunt acum documentați conform legii.


Citește mai departe

topul săptămânii