Rețele de socializare

Moldova

Și-a aflat sentința. Șoferul de 19 ani care a provocat un accident soldat cu trei decese la Rîșcani, condamnat.

Și-a aflat pedeapsa. Șoferul care a provocat accidentul de la Râșcani, în urma căruia și-au pierdut viața trei persoane și-a aflat sentința. Acesta a fost condamnat la nouă ani de închisoare cu executarea pedepsei în penitenciar de tip semiînchis. Totodată, conform actului de învinuire, acesta va trebui să achite prejudiciu moral familiei decedate în sumă totală de peste două milioane de lei.

Publicat

Amintim că, accidentulul terifiant s-a produs în dimineața de 15 decembrie pe un drum din raionul Rîșcani. Conform informațiilor preliminare, un adolescent de 19 ani, deplasându-se la volanul unui automobil neechipat cu anvelope conform sezonului rece, a ieșit pe banda de sens opus unde a tamponat frontal o mașină condusă de un bărbat în vârstă de 44 de ani, angajat în cadrul Inspectoratului de Poliție Drochia, care se deplasa regulamentar. În habitaclul celui de-al doilea vehicul se aflau, în calitate de pasageri șoția șoferului, o femeie de 42 de ani, fiica de doar 10 ani, dar și bunica acesteia în vârstă de 62 de ani. Impactul dintre cele două automobile a fost atât de puternic încât șoferul și soția acestuia, au decedat pe loc. Minora și bunica acesteia au suferit traumatisme fiind preluate de medici și transportate de urgență cu ambulanța la spitalul din Bălți. Cu toate acestea, femeia în vârstă de 62 de ani, la scurt timp de la internare a pierdut lupta pentru viață, în secția de reanimare. Polițiștii au stabilit faptul că șoferul nu este deținător de permis de conducere, iar permisul unui alt stat nu a fost prezentat. Tânărul a fost testat alcoolscopic rezultatul fiind negativ.


Moldova

Un băiat de 9 ani a murit pe loc, după ce a fost tamponat de un tractor. Copilul ar fi traversat strada neregulamentar.

Poliția stabilește circumstanțele unui accident rutier, produs acum o oră, în satul Cărpineni din raionul Hîncești, în care a decedat un copil de 9 ani.

Publicat

La fața locului, oamenii legii au stabilit preliminar că un tractor, condus de un bărbat de 67 de ani, a tamponat un minor în timp ce traversa strada în afara trecerii de pietoni.
În urma impactului, băiatul a decedat la fața locului.
Șoferul a fost testat alcoolscopic, rezultatul ieșind negativ. Acesta urmează sǎ fie reținut.
Pe caz a fost inițiată o cauză penală pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.


Citește mai departe

Moldova

Un bărbat dat în căutare națională a fost prins de polițiști. Acesta avea pachețele suspecte asupra sa.

A încercat să se ascundă și să nu răspundă pentru faptele comise, însă norocul nu a fost de partea sa. Un bărbat de 30 de ani a fost prins de polițiștii din Soroca și plasat în izolator.

Publicat

Acesta era dat în căutare la nivel național din data de 17 martie curent. Individul în vârstă de 30 de ani încerca să se ascundă de oamenii legii, iar în momentul în care a fost prins de polițișt, acesta avea asupra sa 17 pachețele cu o masă solidă de culoare albă. Acestea au fost ridicate, sigilate conform prevederilor legale și expediate spre expertiză pentru stabilirea naturii substanței.
La moment, individul a fost plasat în izolator pentru 30 de zile, iar oamenii legii continuă cercetările, pentru a documenta întreaga activitate infracțională și a aplica măsurile legale corespunzătoare.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ A luat foc din mers. Un autobuz de rută internațională a fost cuprins de flăcări, la Anenii Noi.

A luat foc din mers. Un autobuz de rută internațională Belgorod Dnestrovsk-Chișinău a fost cuprins de flăcări, chiar pe traseu. Un echipaj de pompieri au intervenit pentru a stinge flăcările.

Publicat

Potrivit responsabililor de la IGSU, totul s-a întâmplat în dimineața de 15 aprilie, pe drumul de centură din orașul Anenii Noi.
Angajații IGSU au reușit să localizeze arderea la scurt timp după intervanție și după aproape 45 de minute pompierii au lichidat în totalitate incendiul. Potrivit informațiilor oferite de către autorități, în momentul izbucnirii incendiului, în autobuz se aflau patru persoane, care s-au evacuat de unii singuri înainte de sosirea echipei de intervenție. Din fericire, acestea nu au avut de suferit. Urmare a incendiului, flăcările au distrus 80 la sută din autobuzul afectat. În copnsecință, pe caz a fost demarată o anchetă. Cauza și circumstanțele producerii incendiului urmează a fi stabilite de către specialiști.


Citește mai departe

topul săptămânii