Moldova
/VIDEO/ Visau să ajungă în Uniunea Europeană. Patru femei din Camerun, prinse în timp ce încercau să treacă ilegal hotarul.
Visau să ajungă în Uniunea Europeană. Patru Femei din Camerun au fost prinse de autoritățile de frontieră din Moldova și România, în timp ce încercau să treacă ilegal hotarul dintre cele două țări. Totul a avut loc în noaptea de 31 martie, în apropiere de satul Moara Domnească din raionul Glodeni.

Cazul a fost descoperit, după ce patrulele poliției de frontieră au găsit o mașină abandonată în apropierea râului Prut. Au urmat cercetări mai amănunțite și în scurt timp polițiștii de frontieră au descoperit și o barcă gonflabilă, iar surpriza a fost când în vegetația uscată a Rezervației Naturale „Pădurea Domnească” oamenii legii au găsit cele patru femei originare din Camerun.
În același timp, polițiștii de frontieră români au observat cum alți doi bărbați au trecut înot râul Prut. Oamenii legii din țara vecină au somat persoanele să oprească, însă aceștia nu s-au supus. Au urmat focuri de avertisment și într-un final, unul dintre bărbați, de origine cameruneză, a fost prins de polițiștii de frontieră. Celălalt bărbat suspect, a reușit să sară în apa râului Prut și să dispară din vizor. Câteva ore mai târziu, acesta a fost prins în zona de frontieră a Moldovei. Bărbatul s-a dovedit a fi proprietarul mașinii abandonate, și respectiv, unul dintre organizatorii schemei de migrație ilegală.
Ulterior, investigațiile au scos la iveală faptul că, în schema ilegală sunt implicați în total trei moldoveni, și un cetățean român, cu vârste cuprinse între 19 și 26 de ani. Un conațional dintre aceștia și cetățeanul român au fost reținuți în Punctul de trecere a frontierei „Sculeni”, în după-amiaza zilei de 1 aprilie, în timp ce încercau să părăsească teritoriul Republicii Moldova. Iar în scurt timp, a fost reținut și cel de-al treilea moldovean implicat în schema de migrație. Cei patru suspecți au fost reținuți pentru 72 de ore.
Potrivit Poliției de frontieră, cele patru femei, dar și bărbatul din Camerun erau solicitanți de azil în Republica Moldova de peste un an și nu se aflau la prima tentativă de acest gen. În cadrul audierilor, aceștia au recunoscut că intenționau să treacă ilegal frontiera pentru a ajunge într-o țară europeană. Cercetările pe caz continuă.
Moldova
/VIDEO/ Cinci dintr-o lovitură: Bărbați, reținuți și suspectați de comiterea unui furt de proporții.
Nu au reușit să se ascundă prea mult timp. Este vorba despre un grup de persoane, suspectate de comiterea unui furt din locuință în proporții deosebit de mari.

Mai exact, conform oamenilor legii, cinci bărbați, cu vârste cuprinse între 30 și 39 de ani, originari din Bălți și Ungheni, au fost reținuți de polițiștii de investigație, fiind suspectați de comiterea unui furt în proporții considerabile, săvârșit în august, în raionul Ungheni.
Potrivit poliției, la sfârșitul lunii august, persoane necunoscute ar fi pătruns, prin forțarea geamului din termopan, în locuința unei femei de 61 de ani din satul Zagarancea. Din domiciliul acesteia au fost sustrase 490.000 de lei și 2.300 de euro, cauzând un prejudiciu total de circa 535.000 de lei.
Ca urmare a acțiunilor întreprinse de ofițerii de investigații, în comun cu polițiștii din Ungheni și mascați de la „Fulger”, suspecții au fost identificați și încătușați. Au urmat șapte percheziții, efectuate la domiciliile acestora.
În cadrul acestora, oamenii legii au ridicat zeci de pachete de țigări fără timbru de acciz, telefoane mobile de diferite modele, duplicatele mai multor chei, piese din aluminiu folosite la confecționarea cheilor, un dispozitiv pentru detectarea diamantelor, mijloace bănești, bijuterii din aur, precum și alte bunuri relevante pentru cauza penală.
Toți complicii au fost reținuți pentru 72 de ore, iar pentru fapta comisă ei riscă o pedeapsă cu închisoarea de până la patru ani.
Cercetările continuă în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor infracțiunii și identificării altor persoane care ar putea fi implicate.
Moldova
Descinderi matinale la Hîncești: Șapte funcționari de la „Hîncești-Silva”, vizați într-un dosar de corupție.
Descinderi matinale la Hîncești. Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii au efectuat percheziții la un ocol silvic din subordinea Întreprinderii de Stat „Hîncești-Silva”.

Operațiunea s-a desfășurat în dimineața zilei de 22 octombrie, în mai multe localități din raioanele Hîncești, Ialoveni și Cimișlia. Acțiunile fac parte dintr-o cauză penală ce vizează șapte persoane publice, bănuite de delapidarea averii străine și fals în acte publice.
Potrivit anchetatorilor, funcționarii ar fi organizat angajări fictive ale unor lucrători sezonieri, printre care rude și persoane aflate peste hotare. Deși nu munceau efectiv, aceștia figurau în tabelele de pontaj, iar salariile erau ridicate de conducerea ocolului silvic. Prejudiciul estimat depășește 466 de mii de lei.
Totodată, cei vizați sunt suspectați că ar fi înstrăinat ilegal masă lemnoasă, prin reutilizarea facturilor fiscale și fără documente contabile.
În urma perchezițiilor, anchetatorii au ridicat peste 102 mii de euro, 680 de mii de lei, 17 carduri bancare și alte probe relevante. Cele șapte persoane au fost recunoscute în calitate de bănuiți și sunt cercetate în stare de libertate.
CNA și Procuratura municipiului Chișinău continuă investigațiile pentru a stabili întreaga rețea de persoane implicate.
Amintim că orice persoană este considerată nevinovată până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive.
Moldova
Incendiu violent, pagube uriașe: Un autoservice și un magazin auto au fost mistuite de foc, la Briceni.
Incendiu devastator în nordul țării! Un autoservice din orașul Briceni a fost cuprins de flăcări. Focul violent a distrus aproape în totalitate clădirea și mai multe autoturisme aflate la reparație.

Alarma a fost dată în noaptea de 22 octombrie, la ora 02:16. Cinci echipaje de intervenție ale Inspectoratului General pentru Situații de Urgență au fost mobilizate la fața locului.
Ajunși la destinație, pompierii au descoperit că incendiul se manifesta violent pe o suprafață de aproximativ 300 de metri pătrați, întreaga clădire a autoservice-ului construită din panouri tip sandwich, dar și un magazin de piese auto aflat în apropiere.
Flăcările au fost stinse complet abia la ora 04:34. Pagubele sunt considerabile: 80% din suprafața autoservice-ului și 70% din magazinul de piese auto au fost distruse.
Patru automobile aflate la reparație au ars complet, fără șansa de a fi evacuate. Proprietarul unității a reușit să salveze un autoturism, iar pompierii au evacuat o butelie de oxigen, prevenind astfel o posibilă explozie.
Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită în urma incendiului. Cauza izbucnirii focului urmează să fie stabilită de specialiști, care au deschis o anchetă pentru a determina circumstanțele exacte ale acestui incident.
-
Moldova2 zile în urmă
Scandal de corupție la Hîncești: Polițist și medic, cercetați pentru eliberarea ilegală de adeverințe medicale necesare reînnoirii permiselor auto.
-
Moldovao zi în urmă
Incendiu violent, pagube uriașe: Un autoservice și un magazin auto au fost mistuite de foc, la Briceni.
-
Moldova3 zile în urmă
Ceartă sângeroasă între frați: Un tânăr de 23 de ani ar fi fost înjunghiat cu un cuțit de fratele său geamăn.
-
Moldova3 zile în urmă
Sfârșit nefast pentru un motociclist: Un tânăr de 19 ani a murit după ce a ajuns cu motocicleta într-un gard, la Călărași
-
Moldovao zi în urmă
Descinderi matinale la Hîncești: Șapte funcționari de la „Hîncești-Silva”, vizați într-un dosar de corupție.
-
Moldova3 zile în urmă
Percheziții și un nou suspect: Un fost angajat al Agenției Servicii Publice, reținut de CNA.
-
Moldova2 zile în urmă
Șapte ani în închisoare: Bărbatul care a atacat angajatul unui local de fast-food, condamnat pentru tâlhărie.
-
Moldova3 zile în urmă
Tragedie pe un drum din Bălți: O femeie de 81 de ani a fost izbită mortal de o mașină.