Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Și-a transformat casa în speluncă. Într-o locuință din Chișinău au fost depistate opt persoane, care ar fi consumat droguri sintetice.

Un bărbat de 32 de ani din Chișinău a fost reținut, după ce și-a transformat apartamentul într-o speluncă pentru consumul drogurilor. Acesta a fost reținut pentru 72 de ore și riscă câțiva ani de pușcărie.

Publicat

Potrivit poliției, totul a ieșit la iveală în urma unei sesizări că un apartament din sectorul Botanica ar fi devenit un loc rău famat. Mascații au descins în locuință și au prins cinci bărbați și trei femei, în timp ce consumau droguri sintetice.
Au urmat percheziții în cadrul cărora au fost descoperite mai multe dispozitive artizanale folosite pentru consumul drogurilor de tip PVP, având depuneri specifice pe suprafața acestora. De asemenea, au fost găsite două pachețele ce conțineau o substanță albă, cu miros specific, posibil de natură stupefiantă.
Persoanele din apartament au fost identificate și conduse la Inspectoratul de poliție pentru audieri, iar ulterior, au fost transportate la Dispensarul Republican de Narcologie pentru investigații suplimentare.
Proprietarul apartamentului, un bărbat în vârstă de 32 de ani, a fost reținut pentru 72 de ore, urmând să fie cercetat conform legislației în vigoare.


Moldova

Incendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor

Un incendiu a izbucnit în municipiul Chișinău, pe strada Trandafirilor 13, în bucătăria unui restaurant situat într-un bloc de locuințe din sectorul Botanica.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, focul a afectat bunurile materiale dintr-o încăpere auxiliară a localului, cu o suprafață de aproximativ 6 metri pătrați.

La fața locului au intervenit cinci echipaje de pompieri. Din fericire, victime nu au fost înregistrate. Cauza incendiului a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit produs la coșul de evacuare a fumului.


Incidentul a fost intens discutat pe rețelele sociale, unde locatarii din zonă susțin că pizzeria ar activa de mai mulți ani în bloc, în pofida nemulțumirilor acestora. Circumstanțele complete ale cazului urmează să fie clarificate.


Citește mai departe

Moldova

Pericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar

Conducătorii auto avertizează că drumul dintre Gura Camencii și Soroca este extrem de alunecos și pune în pericol circulația.

Publicat

Potrivit șoferilor, material antiderapant a fost împrăștiat doar până la sensul giratoriu din Gura Camencii, iar mai departe carosabilul este „ca gheața”.

Prin urmare, în zonă s-au format ambuteiaje, iar unele vehicule au derapat și au ajuns pe acostament, avariate!


Autoritățile sunt îndemnate să intervină, iar șoferii – să circule cu mare prudență.


Citește mai departe

Moldova

Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei

Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.

Publicat

Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.

Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.


Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii