Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Și-ar fi violat propriile fiice. Un bărbat condamnat pentru infracțiuni grave, a fost localizat și reținut.

Și-ar fi agresat sexual propriile fiice minore, după care s-a eschivat de la răspundere. Un bărbat, condamnat de instanța de judecată la 25 de ani de închisoare, a fost localizat și reținut.

Publicat

Este vorba despre un individ de 48 de ani din satul Lozova, raionul Strășeni, care și-ar fi violat ani la rând propiile fiice. Acțiunile cu caracter sexual neconsimțite ar fi avut lor în perioada 2012-2017, atunci când fiicele sale erau minore.
În luna ianuarie 2024, Curtea de Apel Chișinău a emis sentința de condamnare în privința inculpatului la 25 ani privare de libertate, individul eschivându-se de la executarea pedepsei. Cu toate acestea, norocul nu l-a însoțit. Polițiștii din Strășeni, cu suportul ofițerilor de investigație, au localizat și reținut condamnatul în localitatea Horodca din raionul Ialoveni. Individul a fost plasat în Penitenciar pentru ispășirea pedepsei.


Moldova

Ambulanță tamponată, la Sîngerei. O minoră, pasageră în mașina implicată în accident, a ajuns la spital.

Coliziune cu implicarea unei autospeciale medicale, la Sângerei. O manevră neasigurată ar fi fost cauza impactului, iar o minoră a ajuns la spital.

Publicat

Mai exact, totul s-a întâmplat în după-amiaza de 30 martie, în apropiere de drumul de acces spre localitatea Țambula, din raionul Sîngerei. conform informațiilor oferite de cître ofițerul de presă al Inspectoraturlui de poliție local, Lilia Harea, în jurul orei 17:00 forțele de ordine au fost alertate despre faptul că, un automobil s-a tamponat cu ambulanță pe traseu. La fața locului imediat s-au deplasat oamenii legii fiind solicitată și intervenția medicilor. Ajunși, polițitii au stabilit preliminar că, un tânăr de 23 de ani, deplasându-se la volanul unui automobil în habitaclul căruia avea în calitate de pasageri o minoră de 16 ani, dar și doi tineri de 20 de ani, în circumstanțe deocamdată neclare, ar fi ieșit la depășire pe banda de contrasens acolo unde s-a tamponat frontal cu o ambulanță care se deplasa regulamentar. Ca urmare, a coliziunii, copila de 16 ani a suferit diverse leziuni fiind preluată de medici și transportată la spitalul raional pentru acordare ajutorului specializat. De menționat că, ambii conducători auto au fost testați pe loc cu aparatul Drager, care a a rătat că nici unul dintre aceștia nu se aflau în stare de ebrietate la momentul coliziunii. Pe caz a fost pornită o anchetă în cadrul căreia urmează a fi stabilite toate circumstanțele producerii accidentului rutier. Șoferul care va fi găsit vinovat de impact riscă sanțiune în funcție de gravitatea leziunilor suferite de victimă. Cercetările continuă.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Rețea de trafic de droguri, la Orhei. Polițiștii au demascat activitatea unei grupări criminale.

O rețea de trafic de droguri a fost descoperită la Orhei. Polițiștii au filat timp de două luni membrii grupării și, în cele din urmă, le-au „bătut la ușă”.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, suspecții ar fi pus la cale o adevărată rețea infracțională. Aceștia ar fi cultivat plantele într-un laborator improvizat, iar ulterior le-ar fi comercializat, folosind metode de livrare camuflate și comunicare criptată.
Polițiștii au descins cu șase percheziții în locuințele acestora, unde au fost găsite și ridicate două arme de vânătoare și un pistol deținute ilegal, muniții, substanțe narcotice și un cântar electronic de înaltǎ precizie.
Doi dintre suspecți, de 48 și 49 de ani, cu antecedente penale, au fost reținuți pentru 30 de zile și riscă de la 7 la 15 ani de pușcărie pentru circulația ilegală a drogurilor, etnobotanicelor sau analogilor acestora în scop de înstrăinare.
Actualmente, ancheta continuă pentru identificarea și altor persoane implicate în rețea.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Un tânăr ar fi pătruns într-o locuință și ar fi furat de acolo zeci de mii de lei.

Un bărbat de 27 de ani din stânga Nistrului a fost plasat în arest pentru 30 de zile, după ce ar fi furat câteva zeci de mii de lei dintr-un apartament din capitală.

Publicat

Polițiștii au fost sesizați de către o femeie de 78 de ani, care a declarat că din propria locuință au dispărut 60 de mii de lei.
Suspect în acest caz ar fi un tânăr care ar fi reușit să pătrundă în apartament, după ce s-ar fi dat drept ruda unei vecine a victimei, iar drept motiv ar fi invocat o problemă tehnică la rețeaua de apă. După ce proprietara apartamentului l-a lăsat pe individ să intre în locuință, ultimul ar fi profitat de neatenția victimei ar fi sustrat banii dintr-un dulap. Ulterior, suspectul a părăsit rapid apartamentul.
Au urmat măsuri de investigație și în cele din urmă bărbatul a fost localizat și reținut. S-a dovedit că individul a mai fost și anterior certat cu legea. La moment, individul este cercetat penal și dacă vinovăția îi va fi demonstrată, acesta riscă să-și petreacă următorii 4 ani după gratii.


Citește mai departe

topul săptămânii