Moldova
Incendiul a fost stins. La fața locului au intervenit specialiștii IGSU pentru a stabili circumstanțele.
Incendiul de proporții, izbucnit la un restaurant din centrul capitalei, a fost stins după mai bine de șase ore de intervenție. Cu toate acestea, pe tot parcursul nopții au fost antrenate două echipe de pompieri pentru monitorizarea și asigurarea securității la locul incendiului. Și asta întrucât, chiar la aproape 24 de ore de la izbucnirea flăcărilor, din clădirea făcută scrum se emana un nor de fum.
În dimineața de 14 martie, la fața locului au intervenit 47 de angajați IGSU cu 10 unități de tehnică, care au efectuat lucrări de demontare și dezasamblare a construcției afectate de foc. Totodată, la locul de producere a incendiului au intervenit specialiștii din cadrul Laboratorului experimental antiincendiar al IGSU, care efectuează cercetarea statică și dinamică în vederea înaintării primelor ipoteze de izbucnire a arderii.
în data de 13 martie, la ora 10:30 cineva din personalul restaurantului de pe strada Columna a sunat la 112 pentru a anunța că acoperișul clădirii a luat foc. Inițial, acolo s-au deplasat 8 autospeciale, inclusiv o autoscară și 45 de pompieri. Ulterior, numărul salvatorilor și al tehnicii de intervenție a fost practic triplat. Pompierii au intervenit din cinci direcții pentru a stinge focul care s-a extins rapid, mistuind acoperișul.
Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită. Deocamdată nu se cunoaște în ce circumstanțe au izbucnit flăcările.
Responsabilii IGSU au menționat că, conform nivelului sporit de intervenție la fața locului au fost antrenate mai multe echipaje de poliție, carabinieri și medici.
Moldova
Incendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor
Un incendiu a izbucnit în municipiul Chișinău, pe strada Trandafirilor 13, în bucătăria unui restaurant situat într-un bloc de locuințe din sectorul Botanica.
Potrivit informațiilor preliminare, focul a afectat bunurile materiale dintr-o încăpere auxiliară a localului, cu o suprafață de aproximativ 6 metri pătrați.
La fața locului au intervenit cinci echipaje de pompieri. Din fericire, victime nu au fost înregistrate. Cauza incendiului a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit produs la coșul de evacuare a fumului.
Incidentul a fost intens discutat pe rețelele sociale, unde locatarii din zonă susțin că pizzeria ar activa de mai mulți ani în bloc, în pofida nemulțumirilor acestora. Circumstanțele complete ale cazului urmează să fie clarificate.
Moldova
Pericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar
Conducătorii auto avertizează că drumul dintre Gura Camencii și Soroca este extrem de alunecos și pune în pericol circulația.
Potrivit șoferilor, material antiderapant a fost împrăștiat doar până la sensul giratoriu din Gura Camencii, iar mai departe carosabilul este „ca gheața”.
Prin urmare, în zonă s-au format ambuteiaje, iar unele vehicule au derapat și au ajuns pe acostament, avariate!
Autoritățile sunt îndemnate să intervină, iar șoferii – să circule cu mare prudență.
Moldova
Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei
Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.
Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.
Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.
Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.
-
Moldovao zi în urmăPericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar
-
Diaspora3 zile în urmăCrimă șocantă în Italia: un moldovean a înjunghiat mortal un barman, totul a durat patru minute
-
Moldova3 zile în urmăGoană nebună la intrarea în Ialoveni: depășiri pe contrasens și pe acostament, surprinse pe video
-
Moldova5 zile în urmăJaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați
-
Moldova5 zile în urmăTânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului
-
Moldova3 zile în urmăBeat și violent: a încercat să ia arma unui polițist și a ajuns la închisoare
-
Diaspora4 zile în urmăO moldoveancă executa ilegal operații estetice în Italia, deși nici măcar nu vorbea limba. Femeie carabinier sub acoperire pentru a o prinde
-
Moldova3 zile în urmăAr fi lăsat o plită electrică conectată: Un bărbat din Ruseștii Noi a murit intoxicat cu produse de ardere.
