Moldova
A „câștigat” cinci ani de pușcărie. Unul dintre tinerii care ar fi atacat doi soți din Durlești, condamnat.
Tânărul de 18 ani, care acum opt luni ar fi participat la un atac tâlhăresc asupra a doi soți din Durlești, a fost condamnat la pușcărie. Potrivit sentinței emise de către Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, individul urmează să-și petreacă următorii cinci ani în detenție.
Tânărul, care la momentul infracțiunii era minor, și-a recunoscut vinovăția. În privința celorlați trei complici ai inculpatului, cauza penală se află încă în examinare.
Atacul tâlhăresc s-a produs în noaptea de 7 august, în orașul Durlești. Cei patru indivizi, cu fețele acoperite, ar fi pătruns în locuința victimelor prin forțarea geamului.
Complicii ar fi luat la pumni și picioare pe cei doi soți în vârstă de 81 și, respectiv, 75 de ani, cerându-le bani și bunuri. Mai mult, după ce victimele au fost bătute cu cruzime, indivizii ar fi scos un cuțit și le-ar fi provocat mai multe leziuni acestora, provocându-le traume celor două victime în etate.
Ulterior, suspecții ar fi deposedat victimele de mijloace financiare în sumă de circa 3 000 lei, 170 de euro, bijuterii din aur și un telefon mobil, după care au părăsit locuința, fugind într-o direcție necunoscută.
La câteva zile distanță, polițiștii au identificat și reținut făptașii. Aceștia s-au dovedit a fi doi bărbați de 30 și 20 ani, un minor de 17 ani și o tânără de 20 de ani.
Moldova
Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei
Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.
Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.
Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.
Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.
Moldova
Mașină scăpată de sub control, proiectată în gard la intrarea în Vrănești
Un accident rutier s-a produs miercuri, 17 decembrie, la intrarea în localitatea Vrănești, raionul Sîngerei, după ce șoferul unui automobil a pierdut controlul volanului din cauza condițiilor meteo.
Mașina a ajuns în gardul unei gospodării, care s-a prăbușit în urma impactului, iar autoturismul a fost serios avariat.
Din fericire, nimeni nu a avut de suferit.
Polițiștii investighează circumstanțele în care s-a produs accidentul.
Moldova
Tractor răsturnat după un carambol pe M-3, la Congaz: mai multe persoane rănite
Un accident în lanț, cu implicarea unui tractor și a două automobile, s-a produs miercuri seara pe traseul M-3, între Congaz și Alexeevca, din UTA Găgăuzia.
Un Volkswagen Sharan a lovit remorca tractorului, care s-a răsturnat, iar autoturismul a fost proiectat pe contrasens, unde s-a izbit de un Volvo, , potrivit PulsMedia.MD.
În urma impactului, trei persoane au fost rănite și transportate la spitalul din Comrat.
Circumstanțele accidentului sunt investigate de poliție.
-
Moldova6 zile în urmăBărbat ucis cu o țeavă, la Ungheni. Suspectul, în vârstă de 34 de ani, găsit mort în podul casei
-
Diasporao zi în urmăCrimă șocantă în Italia: un moldovean a înjunghiat mortal un barman, totul a durat patru minute
-
Moldova6 zile în urmăAccident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital
-
Moldova21 de ore în urmăGoană nebună la intrarea în Ialoveni: depășiri pe contrasens și pe acostament, surprinse pe video
-
Moldova6 zile în urmăGoană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova
-
Moldova3 zile în urmăTânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului
-
Moldova3 zile în urmăJaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați
-
Moldova6 zile în urmă„Agentul imobiliar” care a înșelat de milioane. Fraudă de peste 2,3 milioane de lei
