Rețele de socializare

Moldova

Proprietara salonului în care a murit femeia de afaceri Liubovi Babuțchi, dată în căutare internațională.

Proprietara salonului de înfrumusețare în care a murit femeia de afaceri Liubovi Babuțchi a fost dată în căutare internațională. Declarația a fost făcută de ministrul de Interne, Daniela Misail-Nichitina, în cadrul unei emisiuni televizate.

Publicat

Mai mult, potrivit șefei de la MAI, în urma schimbului de informații la nivelul poliției din Republica Moldova și Ucraina, Irina Borodkina s-ar afla acum pe teritoriul ucrainean.
La moment, în cazul decesului femeii de afaceri sunt două persoane învinuite, pentru practicarea medicinei în condiții ilegale, dar și pentru efectuarea procedurilor medicale neautorizate, care s-au soldat cu decesul persoanei. Pe lângă proprietara salonului- Irina Borodkina, învinuit pe caz mai este și medicul anesteziolog, Ecaterina Maniuc, care a fost reținută și se află în arest în penitenciarul nr. 13.
Totodată, în data de 26 februarie curent, ministrul de interne a anunțat că expertiza medicală în acest caz a fost finalizată. Potrivit autorităților, decesul ar fi fost provocat de o embolie.
Pe 30 ianuarie 2025, femeia de afaceri Liubov Babuţchi a murit în timpul unei intervenţii estetice. Salonul în care a avut loc intervenția, avea autorizație ca și pentru o simplă frizerie și nu avea acreditare pentru astfel de intervenții estetice.
Pe 10 februarie, medicul anesteziolog care ar fi fost implicat în acest caz a fost plasat în arest pentru 30 de zile.


Advertisement

Moldova

Jaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați

Doi tineri, de 18 și 19 ani, originari din Chișinău și Ucraina, au fost reținuți de polițiștii din sectorul Rîșcani, fiind bănuiți de comiterea unui jaf într-un oficiu bancar din capitală.

Publicat

Victima, o femeie de 61 de ani, a fost deposedată de aproximativ 51.000 de lei în timp ce se afla la bancă pentru a depune banii în contul personal.

Potrivit anchetei, suspecții ar fi acționat direct, după care au fugit de la fața locului cu un automobil. În urma acțiunilor operative, polițiștii au identificat și stopat mijlocul de transport, iar cei doi au fost reținuți. Asupra lor au fost găsiți aproximativ 27.000 de lei, restul sumei fiind, conform datelor preliminare, transferată către alte persoane. Cei doi tineri au fost plasați în arest pentru 30 de zile și riscă până la 7 ani de închisoare.


Citește mai departe

Moldova

Tânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului

Un pieton de 18 ani a ajuns la spital după ce a fost lovit de un automobil, sâmbătă seara, pe strada Calea Orheiului din Chișinău.

Publicat

Potrivit Poliției Capitalei, accidentul s-a produs în timp ce tânărul traversa regulamentar strada, pe o trecere de pietoni nedirijată.

„Un automobil de marca Toyota, condus de o femeie de 28 de ani, a tamponat pietonul”, a declarat  Svetlana Scripnic, ofițer de presă al Poliției Capitalei.


În urma impactului, victima a suferit traumatisme și a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale. Circumstanțele exacte ale accidentului sunt investigate de oamenii legii.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Goană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova

„A pornit la drum cu curajul din pahar.” Un tânăr de 24 de ani a pus în pericol traficul, după ce a urcat beat la volanul unui Peugeot și a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor din Călărași.

Publicat

Urmărirea a început în apropierea satului Rădeni și s-a încheiat la Cornova, unde mașina a fost blocată.

Testarea alcoolscopică a indicat 1,12 mg/l alcool în aerul expirat, o concentrație extrem de periculoasă.


Automobilul a fost ridicat la parcarea specială, iar șoferul a fost reținut pentru 72 de ore.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii