Moldova
Pedepsit după merit? Șoferul care ar fi tamponat mortal un pieton în sectorul Botanica, condamnat.
Șoferul care a provocat un accident mortal în luna septembrie 2024, în urma căruia un pieton care trecerea regulamentar strada a murit, și-a aflat sentința. Pe 27 februarie, Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, l-a condamnat pe bărbat la 5 ani și 2 luni de închisoare cu executarea pedepsei în peniteniar de tip deschis și cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.

Tragedia s-a produs pe data de 4 septembrie 2024, în jurul orei 07:00 dimineața, pe bulevardul Dacia din sectorul Botanica. Totul s-a întâmplat după ce șoferul de 26 de ani ar fi circulat cu viteză excesivă și nu ar fi observat bărbatul de 76 de ani, care traversa strada regulamentar. Impactul a fost atât de puternic încât pietonul a fost aruncat la câțiva metri distanță și a murit pe loc, iar mașina, a mers în zigzag încă câteva zeci de metri a lovit și un copac de pe marginea drumului, apoi s-a răsturnat.
Imediat după cele întâmplate șoferul a ieșit din mașina făcută zob, a smuls plăcuțele de înmatriculare și ar fi încercat să fugă de la fața locului, dar a fost reținut de alți conducători auto.
La scurt timp, au intervenit și toate serviciile specializate, inclusiv o autospecială a pompierilor și salvatorilor. Poliția a confirmat faptul că tânărul care a provocat accidentul a încercat să părăsească locul tragediei și ulterior a refuzat să fie testat alcoolscopic.
Moldova
După faptă și răplată. Doi bărbați au fost condamnați pentru abuzuri sexuale comise asupra copiilor.
Pedepsiți pentru infracțiunile pe cale le-au comis. Două sentințe de condamnare în cauze ce vizează abuzuri sexuale comise asupra copiilor au fost recent pronunțate de instanțele de judecată.

În primul caz este vorba despre un bărbat de 60 de ani din sudul țării care a fost recunoscut vinovat de comiterea unor acțiuni cu caracter sexual neconsimțite în privința unei minore de 7 ani. Potrivit actului de învinuire, la data de 18 martie 2024, inculpatul a ademenit copila în locuința sa, sub pretextul de a-i oferi o socotelniță, unde ulterior a comis în privința acesteia acțiuni cu caracter sexual. Cu toate că inculpatul a pledat nevinovat, instanța i-a aplicat o pedeapsă de 10 ani de închisoare. Bărbatul a fost luat sub pază din sala de judecată, fiind plasat în arest.
Printr-o altă sentință, emisă de o instanță din centrul țării, un bărbat de 44 de ani a fost condamnat la 17 ani de închisoare pentru fapte de viol, acțiuni cu caracter sexual și pornografie infantilă, comise în privința fiicei sale minore, în vârstă de 15 ani. Potrivit probelor administrate, faptele au fost săvârșite pe parcursul mai multor luni, în cursul anului 2020. Cazul a ieșit la iveală, după ce victima i-a comunicat mamei cele întâmplate, iar aceasta a depus o plângere la poliție. Mama copilei a observat mai multe „semnale” care i se păreau anormale în raport cu atitudinea soțului său față de copilă. Și în acest caz, inculpatul a negat acuzațiile aduse. Menționăm că, ambele sentinţe nu sunt definitive și pot fi atacate la Curtea de Apel.
Moldova
/VIDEO/ Hoț „fără scrupule”. Un individ ar fi jefuit o femeie de 88 de ani, în plină stradă.
O femeie de 88 de ani a devenit ținta unui jaf stradal, în capitală. Bătrâna se afla la o stație de așteptare a transportului public de pe bd. Cuza Vodă în momentul în care de ea s-a apropiat un bărbat. Individul a îmbrâncit-o și i-a smuls geanta din mână, după care a fugit într-o direcție necunoscută.

Femeia a sesizat oamenii legii și a declarat că era împreună cu soțul și se întorceau de la oficiul poștal, iar în geantă avea 23 900 de lei. În scurt timp, polițiștii l-au identificat și reținut pe suspect. Acesta s-a dovedit a fi un tânăr de 26 de ani din raionul Florești. Individul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile și este învinuit de jaf stradal. Pentru fapta sa, bănuitul riscă de la 5 la 7 ani de pușcărie.
Moldova
/VIDEO/ Cu mascații la ușă. Doi indivizi, reținuți după ce ar fi exploatat prin muncă un bărbat, în Italia.
Au stat cu ochii pe ei timp de nouă luni. Este vorba despre doi bărbați de 35 și 43 de ani din Telenești care au fost reținuți fiind suspectați de exploatarea prin muncă a unui moldovean în orașul Milano din Italia.

În cadrul investigațiilor, oamenii legii au stabilit că bănuiții, la sfârșitul anului 2023 ar fi racolat un bărbat de 65 ani din aceeași localitate, i-ar fi perfectat acte de identitate false pentru a legaliza șederea și angajarea la muncă a acestuia și l-au transportat în Milano. Acolo, prin înșelăciune, victima ar fi fost fost convinsă să facă lucrări de amenajare și întreținere a circului din Verona. Mai mult, periodic, bărbatul ar fi fost amenințat cu răfuială fizică, aplicarea loviturilor peste diferite părți ale corpului și limitarea de hrană, iar pentru munca din această perioadă nu a fost remunerat. După câteva luni de chin, victima a reușit să se întoarcă acasă, unde a depus o plângere la poliție. Astfel, ca urmare a măsurilor speciale de investigație și acțiunilor de urmărire penale, ofițerii de investigații de comun cu procurorii și mascații de la „Fulger, au dat buzna în locuințele suspecților și i-au reținut.
Acum cei doi complici se află sub control judiciar. Conform legislației în vigoare persoana culpabilă de asemenea infracțiune riscă închisoare pe un termen de la 6 până la 20 de ani. Investigațiile continuă, timp în care persoanele beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.
-
Moldova2 zile în urmă
Și-a aflat sentința. Șoferul de 19 ani care a provocat un accident soldat cu trei decese la Rîșcani, condamnat.
-
Moldovao zi în urmă
Un băiat de 9 ani a murit pe loc, după ce a fost tamponat de un tractor. Copilul ar fi traversat strada neregulamentar.
-
Moldova5 zile în urmă
„Mama” spălării banilor. O femeie, suspectată că ar fi lichefiat peste 57 de milioane de lei doar într-un an.
-
Moldova2 zile în urmă
O mașină în care se aflau trei moldoveni a fost spulberată de tren, în România. Un mort și doi răniți.
-
Moldova5 zile în urmă
/VIDEO/Un bărbat a fost răpit în plină stradă, la Băcioi. S-a întâmplat sub ochii trecătorilor.
-
Moldova2 zile în urmă
Gelozia, bat-o vina. O femeie fost reținută fiind suspectată de omorul rivalei sale, la Strășeni.
-
Moldova5 zile în urmă
Sfârșit groaznic pentru un șofer. Tânărul de 20 de ani a ajuns cu mașina într-un copac, la Bălți.
-
Moldova2 zile în urmă
Bănuiți de corupere pasivă. Doi inspectori de patrulare și un intermediar, reținuți pentru mită.