Rețele de socializare

Moldova

Au vrut să se răzbune. Un bărbat cu dizabilități, bătut până la moarte de doi consăteni.

Un bărbat de 31 de ani și un tânăr de 19 ani din raionul Călărași vor ajunge pe banca acuzaților după ce ar fi bătut până la moarte un consătean.

Publicat

Potrivit procurorilor, cazul s-a produs pe 28 noiembrie 2024, noaptea. După ce au consumat abuziv băuturi alcoolice, cei doi s-au dus acasă la vecinul unuia dintre ei, un bărbat de 58 de ani, cu dizabilități locomotorii.
Scopul lor era să se răzbune pe victimă, care a fost martor într-un dosar penal în care învinuitul de 31 de ani a fost condamnat anterior pentru infracțiuni similare.
Astfel, cei doi ar fi intrat în casa victimei și i-ar fi aplicat multiple lovituri cu pumnii și picioarele pe diferite regiuni ale corpului, inclusiv în zona capului.
În rezultatul acțiunilor violente, bărbatului i-au fost cauzate multiple vătămări corporale, care conform raportului de expertiză medico-legală se califică drept grave, în rezultatul cărora, la 6 decembrie 2024, a decedat în Spitalul Raional Călărași.
Cei doi indivizi riscă până la 15 ani de închisoare.


Moldova

Goană nebună la intrarea în Ialoveni: depășiri pe contrasens și pe acostament, surprinse pe video

O întrecere periculoasă între doi șoferi a avut loc la intrarea în orașul Ialoveni, punând în pericol alți participanți la trafic.

Publicat

Potrivit imaginilor apărute pe rețelele sociale, cei doi s-au angajat într-o cursă de viteză, ignorând regulile de circulație. Ajunși în fața unui semafor unde se formase o coloană de mașini, unul dintre șoferi a ales să circule pe contrasens, iar celălalt a mers pe acostament, pentru a-și continua goana.

Scenele au fost filmate de un alt participant la trafic și au stârnit reacții dure în mediul online. Internauții cer intervenția Poliției și sancționarea celor doi șoferi, pe care îi califică drept iresponsabili.


Citește mai departe

Moldova

Escroc căutat de Interpol, depistat și reținut în Republica Moldova

Un cetățean al Uzbekistanului, în vârstă de 30 de ani, anunțat în căutare internațională pentru escrocherie, a fost reținut pe teritoriul Republicii Moldova. Bărbatul era căutat de Biroul Național Central Interpol Uzbekistan, fiind vizat de o măsură preventivă de arest.

Publicat

Potrivit autorităților, acesta a fost identificat și localizat în urma unor acțiuni speciale desfășurate de ofițerii Inspectoratului General pentru Migrație, cu sprijinul Inspectoratului Național de Investigații. După reținere, străinul a fost plasat în arest pentru 72 de ore.

În această perioadă urmează să fie inițiată procedura de extrădare, iar bărbatul riscă o pedeapsă de până la 8 ani de închisoare pentru faptele de care este acuzat.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Beat și violent: a încercat să ia arma unui polițist și a ajuns la închisoare

Un bărbat de 32 de ani a fost condamnat la un an de închisoare, cu executare, după ce a agresat un polițist aflat în misiune, în municipiul Chișinău.

Publicat

Incidentul s-a produs în noaptea de 1 mai, când oamenii legii au intervenit la o sesizare privind un grup de persoane aflate în stare de ebrietate și cu comportament agresiv pe o stradă din capitală.

Potrivit anchetei, după ce a fost dus la Inspectoratul de Poliție Botanica, bărbatul a continuat să fie violent, iar în timpul testării alcoolscopice a încercat să sustragă arma unui polițist, provocând o altercație. Ofițerul a fost lovit cu pumnul în față și amenințat, iar agresorul a fost ulterior trimis în judecată.

Instanța l-a condamnat la un an de detenție într-un penitenciar de tip semi-închis, iar bărbatul și-a recunoscut vina pentru faptele comise.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii